EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

10. 01. 2022

0 komentářů

Dlužníci mají poslední šanci požádat o Milostivé léto

 

Za necelé tři týdny končí Milostivé léto. Dlužníci tak mají poslední šanci požádat o slevu na exekuci. Exekutorský úřad Prachatice rozšířil akci na všechny dluhy.

Loading 

Vysoký zájem dlužníků o Milostivé léto trvá. Na začátku roku v prachatickém úřadu opět výrazně přibylo žádostí o osvobození od exekuce. Dlužníci totiž mají poslední dny na to, aby požádali o vyčíslení původní výše svého dluhu. Milostivé léto končí už 28. ledna.

Možnosti zaplatit dluh bez úroků a sankcí dosud využilo u soudního exekutora Kamila Košiny více než 900 dlužníků. Většina exekucí se týká klasických případů Milostivého léta, jako jsou dluhy za jízdné, za nájmy v obecních bytech nebo za svoz odpadu. Třetina případů však nesplňuje podmínky Milostivého léta, protože jde o dluhy u komerčních společností. Přesto tito dlužníci se svou žádostí u Exekutorského úřadu Prachatice uspěli.

„My jsme totiž vztáhli Milostivé léto na všechny dluhy. Hned na začátku jsem se obrátil na věřitele, aby se do akce zapojili. Tyto společnosti posoudily situaci konkrétních dlužníků a jejich žádostem většinou vyhověly. Nejvíc slev na exekuci poskytla společnost JK Chaloupky Komárov, u které mají lidé dluhy hlavně za bílou elektroniku,“ vysvětluje soudní exekutor Kamil Košina.

Zvýhodněné možnosti zbavit se exekuce u soukromé společnosti využil i 56letý Josef. Ztratil mobilní telefon a účet za služby neukončil. Dluh narůstal, na upomínky nikdo nereagoval. Před 10 lety byla zahájena exekuce: „Neměl jsem na to. Nakonec to narostlo na 48tisíc. Teď jsem v domově důchodců. A když jsem slyšel o Milostivém létě, zeptal jsem se ředitele, co by se s tím dalo dělat. Pan ředitel zavolal exekutorovi, panu Košinovi, jestli by mi to odpustil,“ svěřil se Josef.

REKLAMA

Ředitel Domova seniorů Hnačov Adolf Hanousek kontaktoval soudního exekutora: „Magistr Košina říkal, že ten dluh do akce Milostivé léto bohužel nespadá, protože nesplňuje podmínky. Ale že se pokusí dohodnout s operátorem a že se ozve. Volal hned druhý den, že se mu podařilo vyjednat dohodu. Náš klient tak nakonec zaplatil jenom původní dluh 11,5 tisíce a fixní poplatek 908 korun.“

Milostivé léto končí 28. ledna. Jelikož zpracování žádosti dlužníka může trvat několik dní, doporučujeme obrátit se na úřad nejpozději do 16. ledna. Tento termín je zárukou včasného a pohodlného ukončení exekuce.

Podrobnosti o tom, jak správně postupovat a zaplatit dluh v rámci Milostivého léta, najdete na webu www.exekutor-prachatice.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

srážky ze mzdy 2023

Exekuční srážky ze mzdy v roce 2023

Na konci loňského roku schválila vláda na návrh Ministerstva spravedlnosti ČR novelizaci nařízení o nezabavitelných částkách. Od lednové výplaty budou exekuční srážky ze mzdy počítány opět jinak. Kolik dlužníkovi zbyde?

Text: Veronika Hejná

04. 01. 2023

paušální výdaje

Lidé v bytech si měsíčně připlatí tisíce, teplotu u nich nikdo kontrolovat nemůže

Nadcházející topná sezóna bude pro české domácnosti finančně náročnější než ty předchozí. Členům společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytových družstev (BD) se kromě nákladů na služby spojené s užíváním bytů, jako jsou teplo, teplá a studená voda, úklid, či osvětlení společných prostor, mohou navíc zvednou také dlouhodobé zálohy na opravy, tzv. fond oprav. To vše může […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *