EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

11. 11. 2019

Do nového vybavení domácnosti Češi investují v průměru téměř 50 tisíc

 

Do nového vybavení domácnosti v posledních třech letech investovalo 63 % Čechů. V průměru za něj utratili téměř 50 tisíc korun. Každý desátý si na to vzal půjčku. Se stěhováním má historickou zkušenost 90 % obyvatel země, ovšem momentálně o něm uvažuje pouze 22 % z nich. Vyplývá to z čerstvého průzkumu společnosti Nielsen Admosphere pro úvěrovou společnost PROFI CREDIT. 


Češi do svých domácností investují. Nový nábytek, pračku nebo televizi si v posledních letech pořídila většina z nich. Největší podíl respondentů (36 %) uvedl, že si pořídil nové vybavení v posledním roce. Celkem necelé dvě třetiny dotázaných (27 %) si ho pořídily za poslední tři roky a jen čtvrtina (24 %) dříve než před třemi lety. Pouze 13 % respondentů si nové vybavení nepořizovalo vůbec.
Průměrná částka, kterou Češi do nového vybavení domácnosti investovali je 49 119 korun. „Nákup nového vybavení domácnosti je jedním z nejčastějších důvodů, proč u nás lidé žádají o půjčku“, tvrdí generální ředitel PROFI CREDITu Pavel Klema. Interní data PROFI CREDITu, ze kterých čerpá, pak potvrzují i data z průzkumu. Půjčku na nákup nového vybavení deklarovalo 11 % respondentů. V praxi to znamená, že po ní sáhly statisíce Čechů. Většina z nich však tento zdroj kombinovala s jinými. Například s úsporami, běžným příjmem či půjčkou od příbuzných.
Z dotazníkového šetření uskutečněném na vzorku 1 500 respondentů dále vyplývá, že drtivá většina Čechů (88 %) je se svým stávajícím bydlení spokojena. Přibližně každý desátý respondent (12 %) se v tomto ohledu vyjádřil neutrálně a jen pouhých 8 % dotázaných hodnotí své stávající bydlení negativně. Spokojenost logicky roste s příjmem domácnosti. Výrazně spokojenější jsou obyvatelé rodinných domů a ti, kteří bydlí ve vlastní nemovitosti.
„Od vysoké spokojenosti Čechů se svým bydlením se odvíjí jejich momentální úvahy o stěhování do nového. Uvažuje o něm pouze výrazná menšina“, vysvětluje Pavel Klema. Ke změně bydlení v nadcházejících dvou letech je pevně rozhodnuto pouze 10 % dotázaných a dalších 12 % ji zvažuje. Naopak 66 % respondentů o stěhování neuvažuje vůbec.
Z průzkumu přitom vyplývá, že historickou zkušenost se změnou bydliště má 9 z 10 Čechů. Třetina dotázaných se ve svém životě stěhovala třikrát a více. O stěhování častěji uvažují lidé žijící v bytech (29 %) oproti obyvatelům rodinných domů (12 %) a výrazně častěji respondenti žijící v nájemním bydlení (42 %) oproti těm, kteří bydlí ve vlastním.
 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Spící žena na gauči - pohoda - sen

V kurzu jsou malé byty nejen na investici. Kupují je hlavně ženy

Muži mají sice nad ženami v ekonomice stále navrch, ale ženy se nedají zahanbit. V České republice mají ženy velmi slabý vliv na rozhodování. Navíc také nemají dobrou pozici v segregaci na trhu práce a ve vzdělávání. Naopak jsou v Česku ženy hojně zaměstnávány. Tato data vyplývají z Indexu rovnosti žen a mužů Evropského institutu pro genderovou rovnost.

Text: Monika Lukešová

01. 11. 2019

Bytový dům - apartmány - byty

Hypotékou, či nájmem výdaje nekončí

Nemovitosti v České republice jsou opravdu drahé. Zvlášť v Praze, kde ceny bytů stále pomalu rostou. Platby za bydlení tvoří největší položku na výdajích domácností, což není nic zarážejícího. Jenže problém je v tom, že každá třetí domácnost má starosti vyjít s měsíčním příjmem. Navíc sjednáním hypotéky, či nájmu výdaje nekončí.

Text: Monika Lukešová

18. 10. 2019

Domácnosti dluží 1,693 bilionu. Největší podíl na tom má bydlení

Mzdy rostou, nezaměstnanost klesá, ekonomice se daří. To vše podněcuje domácnosti k většímu utrácení, ale i k půjčkám. Na splátky totiž lidé mají a neřeší, jestli na ně budou mít i za půl roku. Největší podíl však na zadlužení domácností má bydlení.

Text: Monika Lukešová

01. 08. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.