Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Domácností se vrací k úsporám

02.04.2019 10:04 Tisková zpráva:

Český statistický úřad dnes zrevidoval růst ekonomiky v posledním čtvrtletí o desetinu procentního bodu dolů na  0,8 % na mezičtvrtletní bázi a o dvě desetiny na 2,6 % y/y na meziroční bázi. Největší revizi zaznamenala tvorba zásob. Celkový hospodářský růst v loňském roce tak činil 2,9 %.

Pozitivním překvapením pro nás zůstává výsledek zahraničního obchodu, nečekanou brzdou naopak byla soukromá spotřeba.  Dnešní data ze sektorových účtů doplnila obrázek o chování domácností. Míra úspor se v Q4 18 vyhoupla a dosáhla 11,7 %. Zdá se, že domácnosti citlivě vnímají rizika, která se nad ekonomikou vznášejí a začaly tvořit opatrnostní úspory. Opatrnost se v posledním čtvrtletí začala projevovat i v odměňování zaměstnanců. Průměrná mzda výrazně zpomalila svou dynamiku. Nicméně i pomalejší růst mezd ubral ze ziskových maržích podniků. Míra zisku se tak podle ČSÚ dostala v Q4 18 na 46,6 %.

U domácností očekáváme zrychlení dynamiky spotřeby. To naznačují už i údaje o maloobchodních tržbách. Na druhé straně se obáváme, že investice by mohly být postiženy horšími vyhlídkami zemí eurozóny a zahraniční obchod postihne výrazné zpomalení zahraniční poptávky. V letošním roce tak očekáváme zpomalení hospodářského růstu na 2,7 %. Zejména první čtvrtletí podle nás přinese horší čísla.

Viktor Zeisel
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *