EUR 24.460

USD 23.227

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.460

USD 23.227

02. 04. 2019

0 komentářů

Domácností se vrací k úsporám

 

Český statistický úřad dnes zrevidoval růst ekonomiky v posledním čtvrtletí o desetinu procentního bodu dolů na  0,8 % na mezičtvrtletní bázi a o dvě desetiny na 2,6 % y/y na meziroční bázi. Největší revizi zaznamenala tvorba zásob. Celkový hospodářský růst v loňském roce tak činil 2,9 %.

Loading 

Pozitivním překvapením pro nás zůstává výsledek zahraničního obchodu, nečekanou brzdou naopak byla soukromá spotřeba.  Dnešní data ze sektorových účtů doplnila obrázek o chování domácností. Míra úspor se v Q4 18 vyhoupla a dosáhla 11,7 %. Zdá se, že domácnosti citlivě vnímají rizika, která se nad ekonomikou vznášejí a začaly tvořit opatrnostní úspory. Opatrnost se v posledním čtvrtletí začala projevovat i v odměňování zaměstnanců. Průměrná mzda výrazně zpomalila svou dynamiku. Nicméně i pomalejší růst mezd ubral ze ziskových maržích podniků. Míra zisku se tak podle ČSÚ dostala v Q4 18 na 46,6 %.

U domácností očekáváme zrychlení dynamiky spotřeby. To naznačují už i údaje o maloobchodních tržbách. Na druhé straně se obáváme, že investice by mohly být postiženy horšími vyhlídkami zemí eurozóny a zahraniční obchod postihne výrazné zpomalení zahraniční poptávky. V letošním roce tak očekáváme zpomalení hospodářského růstu na 2,7 %. Zejména první čtvrtletí podle nás přinese horší čísla.

Viktor Zeisel
Komerční banka

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Význam inflačních doložek v nájemních smlouvách zásadně roste, často jsou ale neplatné

S novým rokem často dochází k navyšování plnění ze smluv o inflaci. Zatímco ještě před rokem inflačním doložkám ve smlouvách nikdo moc pozornosti nevěnoval, obrovský růst inflace ukázal jejich význam. Typickým příkladem jsou nájemní smlouvy. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, velice často jsou přitom inflační doložky neplatné, protože nejsou správně formulované.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 01. 2023

Dluhů kvůli energiím bude přibývat. Zvlášť po celoročním zúčtování

Blíží se konec roku, tedy čas, kdy se vyúčtují dodávky energií. Z těchto údajů vzniká největší objem pohledávek, které dodavatelé vymáhají od dlužníků. Problémem jsou často nedostatečné zálohy, které nereflektují skutečný odběr energie. Doplatky pak nejsou jen v řádech stovek korun, ale spíš desítek tisíc. Některé domácnosti pak nemají na zaplacení tohoto dluhu a dostávají se do […]

Text: František Veselý

10. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *