26. 02. 2026
Domácnosti v roce 2025 výrazně zvýšily zájem o spotřebitelské úvěry od členských společností ČLFA
Zájem českých domácností o čerpání nových spotřebitelských úvěrů v roce 2025 významně rostl. Podle aktuálních statistik České leasingové a finanční asociace (ČLFA) se objem nově poskytnutých spotřebitelských úvěrů meziročně zvýšil o necelých 11 % a dosáhl 32 miliard Kč.
![]()
„Růst poptávky po spotřebitelských úvěrech v roce 2025 ukazuje, že české domácnosti se po období zvýšené opatrnosti postupně vracejí k investicím do dlouhodobého majetku. Zároveň se potvrzuje, že specializované financování představuje stabilní a důvěryhodnou alternativu k bankovním úvěrům. Naši členové dlouhodobě uplatňují přísné standardy odpovědného úvěrování, což je klíčové pro udržitelné fungování celého trhu,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ČLFA.
Průměrná výše spotřebitelského úvěru poskytnutého v roce 2025 dosáhla 93 tisíc Kč, tedy o pětinu více než v předchozím roce.
Téměř třetina všech spotřebitelských úvěrů poskytnutých v minulém roce směřovala na nákup osobních automobilů. V této kategorii došlo k meziročnímu růstu o 14 % na 10 miliard Kč. Díky mimobankovnímu financování si spotřebitelé pořídili 34 258 osobních vozů, což představuje nárůst o 2025 vozů oproti roku 2024.
Celkový objem pohledávek členů ČLFA z aktivních úvěrových smluv se spotřebiteli na konci roku 2025 překročil 39 miliard Kč. Spotřebitelské úvěry poskytuje 14 členských společností ČLFA. V souladu s přísným etickým kodexem a principy odpovědného úvěrování neposkytuje žádná z těchto společností spotřebitelům půjčky vyplácené v hotovosti.
Podíl členů ČLFA na trhu mimobankovního spotřebitelského financování dosahuje 83 %, což potvrzuje jejich dominantní roli v tomto segmentu.
![]()


