EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

25. 07. 2019

Drony ve stavebnictví? Využití je široké, od mapování přes hlídání faktur po propagaci

 

Drony jsou fenoménem doby. Bezpilotní letouny pronikly prakticky do každého byznysu a svou nezastupitelnou roli našly také ve stavebnictví. Zajišťují cenově bezkonkurenční mapování. Pomáhají při samotné výstavbě, kdy je díky nim dohlíženo například na efektivitu práce. Hodí se také k propagaci projektu, čehož využívají i pražští developeři. Snímky z dronů jsou atraktivní a zároveň finančně dostupné oproti drahým leteckým fotografiím. 


Čím dál rozšířenější je využívání dronů k detailnímu, efektivnímu a cenově velmi přívětivému mapování. Výsledné fotografie mívají rozlišení až jeden centimetr na pixel. Dosáhnout srovnatelného výsledku by dříve stálo horentní sumy peněz, byla by potřebná výrazně nákladnější technika. „Fotografie pořízené drony jsou daleko levnější než letecké fotografie, které se pořizovaly v minulosti, a kvalitnější než z on-line webové kamery,“ porovnal Tal Grozner, šéf české pobočky developerské společnosti Star Group.
Drony mají svou roli i na staveništi. Například v západní Evropě je již standardem, že u významnějších projektů drony snímají staveniště na fotografiích, videích či 3D modelech. Zodpovědná osoba pak sleduje, zda průběh prací odpovídá plánu či zda nejsou v pracovním procesu mezery a slabá místa. Touto cestou se také kontrolují obdržené faktury za jednotlivé provedené práce. Díky dronu lze například snadno rozeznat, jak se po staveništi přesouvá zemina a zda reálné dění koresponduje se službami, které byly vyfakturovány.
Další oblastí využití dronů ve stavebnictví je propagace developerských projektů. Pozemky i budovy se s nimi dají nafotit z jedinečných úhlů včetně detailů. Snímky jsou kvalitní a zaujmou na první pohled. Pro propagaci zkrátka ideální.
Drony mají široké uplatnění nejen u developerů, využívají je i města. Praha pomocí bezpilotních letounů například mapuje strmé skalní útvary kvůli sanačním pracím. „Je to ukázka toho, jak všestranně lze této moderní technologie využívat. Do budoucna význam dronů nepochybně ještě poroste,“ shrnul Tal Grozner. Třeba natolik, že se skutečností stanou populární reklamy, v nichž drony doručují jídlo místo klasického rozvozu automobily či jízdními koly.
„No nebylo by to báječné, kdyby vám donesl bezpilotní letoun těstoviny či burger z blízké restaurace až ke dveřím?“ pousmál se Tal Grozner. V Nových Chabrech, zatím posledním realizovaném projektu Star Group poblíž pražských Kobylis, by o takovou službu byl určitě enormní zájem. Nedílnou součástí tamního komerčního centra je totiž populární restaurace Dream Food Bistro. Centrum zahrnuje také fitness Dream Fit, vinotéku Mucho Gusto a potraviny se službou donášky do domu.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Robotizace českého stavebnictví má velký potenciál

Robotizace českého stavebnictví má velký potenciál Využívání robotů u stavby lze v Česku zatím pozorovat jen ve velmi malém množství případů. K rozšíření robotizace u staveb může podle odborníků výrazně pomoci až plná digitalizace tohoto sektoru. Dalšími aktuálními překážkami jsou i nedostatek pracovníků schopných pracovat s roboty, konvenční povaha stávajících výrobních technologií či nižší zisky stavebních firem, které […]

Text: Milan Vodička

11. 08. 2021

Novostavby musí být od příštího roku výrazně energeticky úspornější

Foto: Shutterstock Příští rok bude znamenat zásadní změnu pro realizaci novostaveb. Zatímco dosud mohly rodinné domy spotřebovat až 160 kWh/m2 primární neobnovitelné energie za rok, od příštího roku to bude i méně než polovina. Přiblíží se tak ještě více pasivním domům. Změna bude znamenat důležitější roli architektů. Podle odborníků nejvíce dolehne na členité bungalovy. Experti […]

Text: Milan Vodička

06. 08. 2021

Prodeje nových bytů v Praze jsou rekordní, rekordní je i nízká nabídka

Zájem o nové bydlení v metropoli překonal veškeré dosavadní rekordy. Během druhého čtvrtletí letošního roku se podle analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska Reality prodalo 2650 nových bytů, což je nejvíce v historii. Naopak počet nabízených jednotek se snížil na 3350. Jedná se o nejnižší počet za celou dobu sledování trhu.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

29. 07. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.