EUR 24.730

USD 22.807

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.730

USD 22.807

28. 01. 2022

0 komentářů

Energošmejdům nový zákon zkracuje dlouhé prsty. Spotřebitel by měl být více v bezpečí

 

Rok 2022 už je v plném proudu. Stále se však ladí novinky, které začaly platit od letošního 1. ledna. Jednou z nich je změna v energetickém zákoně, který zlepšuje postavení spotřebitelů.

Loading 

Český trh s energiemi je značně postižen tzv. energetickými šmejdy, tedy zprostředkovateli, kteří svými predátorskými taktikami přesvědčují spotřebitele k podepsání nevýhodných smluv. Parlament proto   přináší nový zákon.

Zprostředkovatel energií bude mít nově povinnost informovat spotřebitele o tom, že jedná pouze jako zprostředkovatel energií, nikoliv jako jejich dodavatel. Spotřebitelům by tak mělo být zřejmější se kterým článkem dodavatelského řetězce vlastně smlouvu uzavírají. Ideálně by tak měl pečlivý spotřebitel chápat riziko, kterému se uzavřením smlouvy se zprostředkovatelem, a nikoliv s dodavatelem, vystavuje,“ vysvětluje Miroslav Šperka, advokát a partner V4 Group.

Dále bude mít spotřebitel možnost kdykoli vypovědět smlouvu se zprostředkovatelem a odvolat zmocnění k uzavření smlouvy s dodavatelem energií. Navíc toto zmocnění bude platné pouze 12 měsíců. Jedná se o skvělou zprávu pro spotřebitele, ti totiž budou moci přejít k jinému zprostředkovateli již po roce od uzavření smlouvy s tím předchozím.  Dává jim to tedy v dnešní turbulentní době větší flexibilitu.

Nové povinnosti pro zprostředkovatele

Spotřebitel bude mít také lepší přehled o tom, kdo mu bude energie reálně dodávat. Zprostředkovatel totiž bude mít nově povinnost předat spotřebiteli písemné vyhotovení smlouvy s dodavatelem nejpozději do 14 dnů od jejího uzavření nebo od zahájení dodávky energií. Spotřebitel také bude mít nově možnost vypovědět zprostředkovanou smlouvu s dodavatelem do 15 dní od zahájení dodávky,“ dodává Šperka z V4 Group.

REKLAMA

Novinky se také týkají uzavírání smluv s dodavateli napřímo. V případě uzavírání smluv mimo pobočku jako je domov, telefonní hovor, přes internet atd., bude možné bez postihu vypovědět smlouvu do 15 dní po zahájení dodávky. Také bude možné odmítnout automatické prodloužení smlouvy, a to do dvanáctého dne před uplynutím sjednané doby jejího trvání.

Velkým pokrokem je rovněž možnost vypovědět smlouvu bez postihu v případě, že dodavatel zvýší cenu. Rovněž je spotřebitel oprávněn vypovědět smlouvu v případě, že mu skončí nájem nebo pokud prodá dům, na který jsou energie vázány.  Novinkou je také zavedení pravidla, že smlouva uzavřená na dobu delší 36 měsíců se bude považovat za smlouvu na dobu neurčitou, to znova nahrává do karet spotřebitelům, na které se tak budou vztahovat některá výhodnější zákonná ustanovení,“ doplňuje Miroslav Šperka.

Od poloviny roku budou účinná také ustanovení o nových požadavcích na vzdělání a praxi zprostředkovatelů, a rovněž na povinnost jejich registrace u Energetického regulačního úřadu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Lex Oze II

Energetická společenství se blíží. Zákon má ale nedostatky

Vláda dne 21. června schválila návrh novely energetického zákona tzv. Lex OZE II. Lidé si budou moci energii nasdílet buď z chaty do bytu, anebo vytvořit energetické společenství. Oproti původní předloze vládou schválený návrh obsahuje omezení pro energetická společenství.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

23. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *