EUR 23.830

USD 22.271

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.830

USD 22.271

28. 01. 2022

0 komentářů

Energošmejdům nový zákon zkracuje dlouhé prsty. Spotřebitel by měl být více v bezpečí

 

Rok 2022 už je v plném proudu. Stále se však ladí novinky, které začaly platit od letošního 1. ledna. Jednou z nich je změna v energetickém zákoně, který zlepšuje postavení spotřebitelů. 

Český trh s energiemi je značně postižen tzv. energetickými šmejdy, tedy zprostředkovateli, kteří svými predátorskými taktikami přesvědčují spotřebitele k podepsání nevýhodných smluv. Parlament proto   přináší nový zákon.

Zprostředkovatel energií bude mít nově povinnost informovat spotřebitele o tom, že jedná pouze jako zprostředkovatel energií, nikoliv jako jejich dodavatel. Spotřebitelům by tak mělo být zřejmější se kterým článkem dodavatelského řetězce vlastně smlouvu uzavírají. Ideálně by tak měl pečlivý spotřebitel chápat riziko, kterému se uzavřením smlouvy se zprostředkovatelem, a nikoliv s dodavatelem, vystavuje,“ vysvětluje Miroslav Šperka, advokát a partner V4 Group.

Dále bude mít spotřebitel možnost kdykoli vypovědět smlouvu se zprostředkovatelem a odvolat zmocnění k uzavření smlouvy s dodavatelem energií. Navíc toto zmocnění bude platné pouze 12 měsíců. Jedná se o skvělou zprávu pro spotřebitele, ti totiž budou moci přejít k jinému zprostředkovateli již po roce od uzavření smlouvy s tím předchozím.  Dává jim to tedy v dnešní turbulentní době větší flexibilitu.

Nové povinnosti pro zprostředkovatele

Spotřebitel bude mít také lepší přehled o tom, kdo mu bude energie reálně dodávat. Zprostředkovatel totiž bude mít nově povinnost předat spotřebiteli písemné vyhotovení smlouvy s dodavatelem nejpozději do 14 dnů od jejího uzavření nebo od zahájení dodávky energií. Spotřebitel také bude mít nově možnost vypovědět zprostředkovanou smlouvu s dodavatelem do 15 dní od zahájení dodávky,“ dodává Šperka z V4 Group.

REKLAMA

Novinky se také týkají uzavírání smluv s dodavateli napřímo. V případě uzavírání smluv mimo pobočku jako je domov, telefonní hovor, přes internet atd., bude možné bez postihu vypovědět smlouvu do 15 dní po zahájení dodávky. Také bude možné odmítnout automatické prodloužení smlouvy, a to do dvanáctého dne před uplynutím sjednané doby jejího trvání.

Velkým pokrokem je rovněž možnost vypovědět smlouvu bez postihu v případě, že dodavatel zvýší cenu. Rovněž je spotřebitel oprávněn vypovědět smlouvu v případě, že mu skončí nájem nebo pokud prodá dům, na který jsou energie vázány.  Novinkou je také zavedení pravidla, že smlouva uzavřená na dobu delší 36 měsíců se bude považovat za smlouvu na dobu neurčitou, to znova nahrává do karet spotřebitelům, na které se tak budou vztahovat některá výhodnější zákonná ustanovení,“ doplňuje Miroslav Šperka.

Od poloviny roku budou účinná také ustanovení o nových požadavcích na vzdělání a praxi zprostředkovatelů, a rovněž na povinnost jejich registrace u Energetického regulačního úřadu.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.37 Aktuální výše Hypoindexu

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%
Historie vývoje


Související články

Dluhů kvůli energiím bude přibývat. Zvlášť po celoročním zúčtování

Blíží se konec roku, tedy čas, kdy se vyúčtují dodávky energií. Z těchto údajů vzniká největší objem pohledávek, které dodavatelé vymáhají od dlužníků. Problémem jsou často nedostatečné zálohy, které nereflektují skutečný odběr energie. Doplatky pak nejsou jen v řádech stovek korun, ale spíš desítek tisíc. Některé domácnosti pak nemají na zaplacení tohoto dluhu a dostávají se do […]

Text: František Veselý

10. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *