EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

30. 05. 2024

0 komentářů

Evropský factoringový trh loni dosáhl rekordu, český také

 

Evropský factoringový trh v roce 2023 navázal na předchozí růst a posílil o více než dvě procenta na rekordních 2,44 bilionu eur. I když toto tempo růstu patří podle EU Federation for the Factoring and Commercial Finance Industry mezi nejnižší od začátku sběru dat, je to potvrzení stabilizace růstového trendu. Na rekordní úroveň se v minulém roce posunul i factoring v ČR s objemem více než 288 miliard Kč.

Loading 

„Evropský factoringový trh je stále silný a tvoří neuvěřitelných 66 % světového trhu. Factoringový průmysl tak stále hraje klíčovou roli v evropské ekonomice. V roce 2024 předpokládáme o něco větší růst obratu než v roce 2023 díky oživení růstu HDP v EU a očekávanému snížení úrokových sazeb,“ uvedl předseda FCI Fausto Galmarini.

Jak poznamenala ředitelka KB Factoring Irena Klimešová, Česká republika v oblasti factoringu výrazně zaostává za evropským průměrem: „Pro porovnání rozvoje factoringového trhu se využívá ukazatel poměru factoringu k HDP země. Průměr EU je za minulý rok na hodnotě 12 %, Česká republika nedosahuje ani čtyř procent. Tato situace částečně vychází z historických předsudků a negativního pohledu na factoring jako produktu určeného pro subjekty s horší schopností úvěrového splácení. To se postupně mění s novou generací treasurerů ve firmách.“

Odhadovaný počet evropských klientů v roce 2023 dosáhl téměř 304 tisíc, což je nejvyšší zaznamenaná úroveň. Nárůst počtu klientů může naznačovat, že podnikatelé se v době stále vysoké ekonomické nepředvídatelnosti soustředili na získávání dalších zdrojů financování, které jim mohou poskytnout i další výhody.

Factoring na českém trhu nabízejí společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci, tedy Factoring KB, ČSOB Factoring, Factoring České spořitelny, UniCredit Factoring a Bibby Financial Services a dále také Raiffeisenbank. Všechny tyto společnosti jsou sdružené v Asociaci factoringových společností.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Chcete i u nás garantovanou hypotéku za 2 nebo dokonce 0,5 % p. a. jako v Polsku? Byla by to cesta do pekla

Obvykle lidé kritizují českou vládu, protože nevědí, co se děje v zahraničí. Nicméně v zahraničí je to často ještě mnohem horší než u nás. Příkladem může být Polsko, kde předchozí vláda Jarosława Kaczyńského garantovala dvouprocentní hypotéky. To bylo něco, co lidi milovali. Poptávka byla obrovská. Během chvilky se dotace na hypotéky vyčerpala. Přitom měla platit až do […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024

Investici do energetických úspor sníží výdaje i zhodnotí dům

Banky se stále více zaměřují na financování energeticky úsporného bydlení. Kromě výhodnější úrokové sazby lze takto umořit část úvěru z vyplacené dotace bez sankcí. Hypotéky jsou sice stále drahé, úrokové sazby však mohou být s další refixací již o dost nižší, což se ale nedá říci o cenách. Bonusem je výrazné zhodnocení nemovitosti.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 12. 2023

Český realitní trh dusí i absence pobídek pro zahraniční investory

Trh s nemovitostmi napjatě vyhlíží první výraznější snížení úrokových sazeb. Nové kanceláře se nestaví, prodeje bytů rostou zatím pozvolna a většímu rozvoji nájemního bydlení brání kromě drahého financování i současná legislativa. Nejen na tom se shodují realitní odborníci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *