EUR 24.210

USD 20.786

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.10 %

EUR 24.210

USD 20.786

10. 10. 2024

Expo Real: Realitní trh musí projít transformací směrem k dekarbonizaci

 

Ve středu 9. října skončil v Mnichově 26. ročník Expo Realu, prestižního evropského veletrhu nemovitostí a investičních příležitostí. Jeho žhavým tématem byla letos transformace směrem k dekarbonizaci: realitní experti se shodli na tom, že tento proces vidí jako klíčový i s ohledem na taxonomii EU a Green Deal. Za segmenty realitního trhu, které budou mít v budoucnosti největší význam, považují účastníci Expo Realu bydlení, nemovitosti pro zdravotní péči a datová centra.

Loading



 

Česká města zaujala světovou architekturou i vizemi budoucího rozvoje

Na Expo Real letos přijelo téměř 1 800 vystavovatelů ze 34 zemí. Z těch českých na sebe již tradičně poutala pozornost velká společná expozice Czech Cities & Regions, na níž se společně představily Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj spolu s agenturou CzechInvest, Státní investiční a rozvojovou společností (SIRS) a spoluvystavovateli z řad komerčních firem.

České metropole vyvolaly zájem díky projektům, za nimiž stojí renomovaní architekti: v rámci doprovodného programu na stánku prezentoval architekt Robert Konieczny (KWK Promes) úspěšnou revitalizaci bývalých městských jatek v centru Ostravy na galerii současného umění PLATO, architekt Shane Dalke (BIG) pak budoucí podobu Vltavské filharmonie v Praze. Ostrava, Moravskoslezský kraj a Praha zároveň představily své projekty a vize budoucnosti: ty jsou v souladu s globálními trendy, o nichž se na veletrhu nejvíce mluvilo: udržitelností, dekarbonizací a snahou prakticky všech evropských metropolí řešit krizi bydlení.

Proč je účast českých municipalit v konkurenci dalších evropských měst a regionů na tomto veletrhu důležitá a co jim přináší, popsal primátor města Ostravy Jan Dohnal: „Po loňském Expo Realu se nám podařilo najít developera pro rozšíření Vědecko-technologického parku na VŠB-TU Ostrava, posunuli jsme se k realizaci mrakodrapu na Ostrčilově ulici a k výstavbě další části Multimodálního parku Letiště Ostrava v Mošnově. S ambicemi představit atraktivní projekty pro developery jsme na veletrh přijeli i letos a v tomto smyslu jsme zde vedli řadu jednání. V Ostravě například pokládáme základy k účasti developerů na projektech vzniku velkých sportovišť s národním i mezinárodním rozměrem: multifunkční haly pro míčové sporty, centra zimních sportů a fotbalového stadionu Bazaly, jehož návrh bude vycházet z výsledků mezinárodní architektonické soutěže. Na veletrhu se nám také úspěšně daří prodávat plochy v průmyslových zónách. V Ostravě vzniká architektura světové úrovně, nebojíme ambiciózních projektů velkého rozsahu – a právě pro jejich prezentaci je Expo Real ideálním místem. Důkazem, že atraktivita města stoupá, je fakt, že od roku 2022 má poprvé po letech pozitivní migrační saldo – to znamená, že se do Ostravy přestěhovává více lidí, než ji opouští.“

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.91 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%

5.03%

5.05%

4.99%

4.91%

4.91%
Historie vývoje

 

 


Související články

Největší developer odkládá výstavbu nových bytů. Jak to ovlivní dostupnost bydlení?

Největší rezidenční stavitel Central Group, stejně jako celý trh, nyní zažívá prodejní i stavební boom. Ve výstavbě má firma rekordních 3200 bytů v osmi lokalitách po celé Praze. A to bez potřeby bankovních úvěrů. Také prodeje nových bytů má v letošním roce rekordní. Přesto nyní o jeden rok odkládá zahájení všech svých nových projektů. Důvodem je nezdravé přehřívání stavebního trhu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2025

Studie: Proč majitelé bytů a domů věří, že svět je spravedlivý

Představte si, že vám najednou vzroste cena bytu o 30 procent. Necítíte se o trochu chytřejší, pracovitější, prostě „lepší“? A co když ceny rostou dál a dál. Ne proto, že byste vy osobně něco udělali, ale proto, že centrální banka tiskne peníze, přistěhovalci chtějí bydlet v Praze nebo spekulanti nakupují celé činžáky? Podle dvou studií […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 12. 2025

Mezi Prahou a kraji ve výrazný rozdíl ve výstavbě nemovitostí pro bydlení

Výrazný rozdíl v bytové výstavbě stále panuje mezi hlavním městem a ostatními kraji. Zatímco v Praze nové výstavbě dlouhodobě dominují bytové domy, v regionech naopak lidé preferují rodinné domy. Může za to nedostatek místa a drahé stavební pozemky v hlavním městě. Podíl bytů v bytových domech však v poslední době roste i jinde.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 12. 2025