Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

FINEP úspěšně dokončil první etapu projektu v Mongolsku

23.02.2015 05:02 Tisková zpráva: FINEP HOLDING

„Investiční projekt v zahraničí s sebou vždy přináší složitější procesy a mnohá překvapení, o to více, pokud se projekt realizuje v zemi, která je kulturně, společensky ale také obchodně tak odlišná, jako je tomu v případě Mongolska,“ říká Pavel Rejchrt, předseda představenstva mongolské společnosti IKH KHAADIN TSUVAA (karavana kráčejících chrámů). Přesto společnost FINEP po celou dobu realizace první etapy nezaznamenala výraznější komplikace, naopak se setkávala se zájmem ze strany místních společností, ale například také médií. Zajímavá byla pro FINEP také zkušenost s jiným přístupem k výstavbě, než je tomu například v České republice. „V Mongolsku je situace zcela odlišná – město a stát vytváří pro rozvoj podmínky a také pravidla. Výstavba není brána jen jako komerční aktivita, ale jako část rozvoje společnosti, a proto aktivita developera je zde velmi vítána,“ popisuje jeden z rozdílů Rejchrt. 

Kromě vlastního projektu pomáhá FINEP také s Územním plánem Ulánbátaru 

Finep v projektu vsázel na propojení českých odborníků s mongolskými, využíval také místní subdodavatele, kteří projekt po stavební stránce zajišťují pod dozorem expertů společnosti FINEP. Ti byli osloveni také pro další zajímavou činnost – ve spolupráci s představiteli místní samosprávy a díky svým zkušenostem z Prahy konzultují vznikající Územní plán hlavního města Mongolska – Ulánbátaru. Jeho cílem je postupná urbanizace 18 velkých územních celků – tzv. jurtovišť. Bydlení v tradičních jurtách představuje mnoho problémů a omezení. Příkladem je absence místních sítí – kanalizace, nedostatečná infrastruktura a především obrovské problémy se smogem, jelikož se v nich topí pevnými palivy. „Návrhy a připomínky k plánu, které odborníci společnosti FINEP připravili, byly již za týden v plné míře zapracovány do nově vznikajícího územního plánu,“ podotýká generální ředitel společnosti FINEP, Tomáš Pardubický. Jak dodává, FINEP i nadále v této spolupráci pokračuje. 

 O projektu „Euro Eko Tugul“ v Erdenetu

Projekt vzniká v rámci celostátního programu, jehož cílem je vyřešit naléhavý nedostatek bydlení pro místní obyvatele. Více než 75 % mongolské populace žije v tradičních jurtách, které dnes již nevyhovují podmínkám moderního života. Vládní program počítá s výstavbou 100 tisíc nových bytů v Erdenetu a v hlavním městě Ulánbátaru.

Projekt Euro Eko Tugul realizuje společnost FINEP ve spolupráci s místními partnery, zastřešenými ve společnosti Ikh Khaadyn Tsuvaa (česky Karavana Kráčejících Chrámů). 1. etapa výstavby čítá 126 bytů, kompletní projekt pak 2 000 nových bytů. Celková rozloha celého projektu je 44 hektarů – Projekt se nachází v Erdenetu (3. největším městě Mongolska), žije zde 85 tisíc obyvatel, město je vzdáleno 420 km od Ulánbátaru.

Základní fakta o Mongolsku

Mongolsko zaujímá plochu 1 566 500 km² (dvacetkrát více než ČR), ale vzhledem ke svým (pouze) 2,7 milionům obyvatel je státem s nejnižší hustotou zalidnění na světě. V hlavním městě Ulánbátaru žije 1,8 mil. lidí, 400 tisíc obyvatel Mongolska bydlí v bytech, tzv. „Chruščovkách“, které byly postaveny v dobách Sovětského svazu, 300 tisíc obyvatel bydlí v panelových bytech. Více než 2 miliony obyvatel stále bydlí v tradičních jurtách, které tvoří celé čtvrti – tzv. jurtoviště. Topí se v nich pevnými palivy, což v městech zapříčiňuje smog, jeden z hlavních problémů, se kterým se dnešní Mongolsko potýká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *