EUR 24.635

USD 25.534

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.635

USD 25.534

28. 04. 2017

1 komentář

Fotovoltaika s tepelným čerpadlem zvýší úsporu energie. Díky dotaci je pořídíte až o polovinu levněji

 


 

Díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám se lidem vyplatí přemýšlet nad propojením technologií tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny. Kombinace těchto zařízení totiž přináší ještě vyšší energetické úspory. Dotační program navíc slibuje uhrazení až poloviny nákladů. Fotovoltaická elektrárna však musí být pro provoz tepelného čerpadla uzpůsobena.
Malá fotovoltaická elektrárna může pokrýt i 50 % roční spotřeby energie v domácnosti. Pokud se ale navíc k domácí fotovoltaice připojí i tepelné čerpadlo, celková úspora energie bude ještě vyšší. Z 1 kWh elektrické energie „zdarma“ vyrobené solárními panely totiž domácnost díky tepelnému čerpadlu získá třeba i 5 kWh tepla. Díky dotacím Nová zelená úsporám je navíc možné na obě klíčové části – tepelné čerpadlo i fotovotaiku – získat dotaci ve výši až 50 % uznatelných nákladů.
Tepelné čerpadlo a fotovoltaika mohou dobře spolupracovat
Propojením tepelného čerpadla s fotovoltaikou domácnost získává větší množství energie. V letních měsících, kdy je solární energie dostatek, se může tepelné čerpadlo snadno postarat také o energeticky efektivní chlazení interiéru. „Tepelné čerpadlo používané k vytápění má největší spotřebu elektřiny v zimě, kdy je ale produkce energie z fotovoltaického systému nejnižší. Zpravidla se proto kombinace s fotovoltaikou využívá hlavně u tepelných čerpadel určených pro ohřev vody nebo klimatizaci,“ uvádí Karel Murtinger, energetický poradce ze společnosti Ekowatt.
Kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky si klade vyšší nároky na návrh celého systému. „Domácí solární elektrárna musí být k provozu tepelného čerpadla přizpůsobena. Jde hlavně o dobré dimenzování výkonu elektrárny a klíčového komponentu – střídače, který mění stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů na střídavý,“ vysvětluje Michal Meškán ze společnosti E.ON Energie. Střídač totiž musí snést velkou zátěž způsobenou starty motoru kompresoru v tepelném čerpadle.
Z dotačního programu lze získat až 5 milionů
Na překážku už nemusí být ani cena obou technologií. „Domácnosti mohou na nákup zařízení využít dotační program Nová zelená úsporám. Nová zelená úsporám pomáhá s energeticky úspornými rekonstrukcemi rodinných a bytových domů, výměnou nevyhovujících zdrojů vytápění a podporou obnovitelných zdrojů energie,“ popisuje Michal Doležel z projektu E.ON Rádce. Pokud jde o fotovoltaiku, E.ON dokáže žadatelům pomoci s komplexním vyřízením dotace i instalace fotovoltaických systémů. „Na www.fotovoltaikabezstarosti.cz stačí vyplnit jednoduchý, nezávazný formulář, na jehož základě se se zájemcem o fotovoltaiku spojíme, abychom dořešili detaily. Následně zajistíme vše potřebné pro získání dotace, od ověření, zda uchazeč splňuje podmínky dotačního programu, přes veškeré podklady až po podání žádosti a odbornou instalaci fotovoltaického systému,“ doplňuje Michal Meškán.
Dotační program se zaměřuje především na energetické úspory a obnovitelné zdroje. Kromě snížení energetické náročnosti u stávajících budov lze finanční příspěvek získat i na výstavbu nového nízkoenergetického nebo pasivního domu. „Dotační program Nová zelená úsporám funguje v České republice od roku 2015. Jeho velkou výhodou je celoroční možnost podání žádosti. Finanční příspěvek se v některých případech vyšplhá až na 5 milionů korun,“ dodává Doležel. Dotační program Nová zelená úsporám poběží až do roku 2021 a předpokládá se jeho prodloužení i do následujících let.
Tisková zpráva E.ON Energie
 
 
 
 

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Dluhů kvůli energiím bude přibývat. Zvlášť po celoročním zúčtování

Blíží se konec roku, tedy čas, kdy se vyúčtují dodávky energií. Z těchto údajů vzniká největší objem pohledávek, které dodavatelé vymáhají od dlužníků. Problémem jsou často nedostatečné zálohy, které nereflektují skutečný odběr energie. Doplatky pak nejsou jen v řádech stovek korun, ale spíš desítek tisíc. Některé domácnosti pak nemají na zaplacení tohoto dluhu a dostávají se do […]

Text: František Veselý

10. 12. 2021

solární střechy praha Brno

Zelená budoucnost je na městských střechách. Brno a Praha mají našlápnuto ke komunitní energetice

Foto: Shutterstock Podle analýzy think tanku Ember překonala produkce elektřiny ze slunce v evropských zemích v letošním červnu a červenci rekordy. Naplnění klimatických závazků a energetickou soběstačnost přinesou investice do solárních elektráren v českých městech. Ideální pro umístění solárních panelů jsou totiž právě městské střechy.

Text: Veronika Hejná

08. 09. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
  • Faboš88

    28 února, 2020

    Dotace na tepelná čerpadla jsem si nedávno prohlížel na https://mastertherm.cz/tepelne-cerpadlo/dotace/ a musím říct, že mě ta nabídka opravdu zaujala. Za vytápění našeho domu dáváme celkem dost peněz, takže by v našem případě pořízení čerpadla už dávalo smysl.

    Odpovědět