Čtvrtek 05. prosince. Svátek má Jitka.

Hypotéka se ve srovnání s pronájmem pořád vyplatí

20.03.2017 01:03 Tisková zpráva: Equa bank

Splácením hypotéky lze oproti nájemnému ušetřit desítky tisíc ročně.

Splácení hypotéky se dnes v České republice, měřeno měsíčními výdaji, vyplatí více než nájemní bydlení. Se splátkou průměrné hypotéky ve výši 10 356[1] korun měsíčně lze ušetřit oproti placení pronájmu[2] až 17 010 korun ročně. Vyplynulo to z výsledků průzkumu a z interních dat společnosti Equa bank.

„Sazby hypoték jsou stále velmi nízké, pod dvě procenta, a to i přes to, že se již nepohybují na historicky nejnižší hranici. Díky tomu je pořízení vlastního bydlení na hypotéku stále výhodnější než placení pronájmu. Splátka hypotéky přináší ročně ve srovnání s pronájmem úspory v řádech i několika desítek tisíc korun. Navíc s hypotékou investujeme do vlastního bydlení, což se nám, na rozdíl od pronájmu, v budoucnosti mnohonásobně vrátí,“ říká Ondřej Hák, ředitel úvěrových produktů Equa bank.

Ušetřit na hypotéce lze i ve velkých městech

Rozdíly ve výši nájemného se samozřejmě liší podle velikosti měst. Zatímco průměrná výše pronájmu v ČR činí pro byt o rozloze 72 m2 přes 11 700 korun, v Praze za pronájem bytu o stejné rozloze zaplatíme dvakrát více (24 700 Kč). Na hypotéce tak lze ušetřit v hlavním městě ročně přes 41 000 korun[3]. Druhé nejdražší bydlení lez koupit v Brně. I zde se vyplatí pořídit si byt na hypotéku než platit pronájem. Přesto je zde úspora nejnižší v celé ČR. Ročně lze v Brně s hypotékou uspořit zhruba 6 700 korun3. Oproti tomu největší úsporu představuje koupě nemovitosti na hypotéku v Ústí nad Labem. Zde se s hypotékou dá oproti placení pronájmu ušetřit až 67 000 korun ročně3.

Cena nemovitostí dál poroste

Průměrná cena bytů vzrostla meziročně o 10 %. Největší meziroční nárůst přitom vykazuje Královehradecký, Středočeský a Liberecký kraj. „Od roku 2013, 2014 kdy ceny bytů dosáhly svého minima, pozorujeme trvalý růst realizovaných cen bytů. Vliv na to měly samozřejmě i v loňském roce klesající úrokové sazby hypoték, které se za posledních sedm let snížily trojnásobně, a dlouhodobě se drží pod hranicí 2 % p. a. Právě nízké úrokové sazby nahrávají dostupnějšímu bydlení, a to i přes zvyšující se ceny nemovitostí. Dá se předpokládat, že nízké sazby ještě nějakou chvíli vydrží, ale nebudou na této úrovni věčně. Proto by zájemci neměli s pořízením nemovitosti otálet. Díky nízkým úrokovým sazbám jsou navíc úspory oproti pronájmu v současnosti velmi vysoké,“ doplnil Ondřej Hák.

Každý třetí plánuje změnu bydlení

Z průzkumu[4] Equa bank vyplynulo, že v současné době bydlí v pronájmu každý 3. Čech (28 %). Pouze každý druhý ale uvažuje o změně a pořízení si vlastního bydlení. „Řada lidí si stále myslí, že hypotéka pro ně není dostupná. Přitom platí pronájmy vyšší než je splátka hypotéky a ani tím neinvestují do vlastního bydlení. Navíc ročně na pronájmu zaplatí mnohem více než na hypotéce,“ uzavřel Ondřej Hák. Průzkum ukázal, že pokud Češi přemýšlí o novém bydlení, chtějí ho financovat jak z úspor, tak právě hypotékou. Průměrná výše hypotéky, o které uvažují, je 1 900 000 Kč.

Průměrná cena pronájmu na byt o velikosti 72 m2 vs. splátka hypotéky na byt stejné velikosti při průměrných cenách, LTV 80 %, úroková sazba 1,82 % p. a., doba splatnosti 20 let (zdroj průměrných cen: realitymix.cz).

[1] Hypotéka LTV 80 % = 2 082 355 Kč, úroková sazba dle hypoindexu za leden 2017 – 1,82 %, doba splatnosti 20 let

[2] Průměrný pronájem při průměrné ploše pronajímaného bytu byl dle realitymix.cz 11 781 Kč

[3] Průměrná cena bytu o velikosti 72m2 dle realitymix.cz,  LTV 80 %, úroková sazba dle hypoindexu za leden 2017 –
1,82 %, doba splatnosti 20 let

[4] Průzkum realizovala společnost Equa bank prostřednictvím Instant Research od agentury Ipsos na vzorku 1 050 respondentů na přelomu března a dubna 2016.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *