EUR 23.725

USD 21.694

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.725

USD 21.694

24. 01. 2023

0 komentářů

Industriální trh začíná vysílat varovné signály

 

Zatímco v kancelářském sektoru se nájemci chystají na první větší zdražování po deseti letech, na industriálním trhu došlo ke zdražení o 50–70 % již během posledních 18 měsíců. Industriální trh se stále potýká s nízkou neobsazeností, na což developeři reagují. Nyní je tak rozestavěno přes jeden milion metrů čtverečních nových industriálních ploch, z toho velká část v rámci spekulativní výstavby. To je přibližně 10 % aktuální velikosti tohoto trhu v České republice. 

 „Aktuálně začínáme v některých sektorech vidět trend nižšího využívání pronajatých prostor, které byly zasmluvněny v rámci expanzí posledních tří let, jako příklad lze uvést oblast e-commerce. V tomto sektoru vinou současného dění na trhu klesá poptávka a začíná se objevovat trend podnájmů, který byl v kancelářském trhu na vrcholu během covidu, kdy byla docházka do kanceláří na minimálních úrovních. To má v praxi na industriální trh dvojí dopad – na jedné straně vzniká nová konkurence prostorům, které nabízí developeři a zároveň se začínají opět objevovat flexibilnější nájemní smlouvy,“ říká Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services z Prochazka & Partners.

Zatímco obvyklým standardem v industriálních nájmech v našem regionu jsou smlouvy na pět či deset let, současná situace s podnájmy nahrává možnosti i kratších kontraktů. Někteří pronajímatelé tak již dnes začínají nabízet i smlouvy tříleté, či pětileté s možností ukončení po 3 letech. Tato změna v přístupu je vždy ukázkou toho, že nájemci začínají mít více možností při výběru prostor a také lepší pozici při vyjednávání nájemních podmínek. Neznamená to ale automaticky prostor ke snižování cen nájemného.

 „Výhodou podnájmu je jednak kratší délka závazku, ale také to, že se často jedná o smlouvu z dřívější doby, která může mít kupříkladu odlišně zafixované inflační doložky či výhodnější ceny. Zájemce o podnájem se tak může dostat k lepším nájemním podmínkám, než kdyby šel do přímého nájmu se současnými cenami. Obecně pak na industriálním trhu opět začínáme vidět tendence směrem k renegociacím a setrvání ve stávajících prostorech, spíše než k rozšiřování a hledání prostor pro expanzi. Industriální trh je však stále aktivní a velikost poptávky je v celkovém pohledu stále poměrně vysoká. Nedá se tak v žádném případě hovořit o zamrznutí trhu, jako se například stalo loni na podzim v oblasti rezidenčního bydlení,“ dodává Narwa.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Klesne na konci příštího roku sazba u hypoték ke třem procentům?

Doba drahých hypoték v následujících dvou letech pravděpodobně skončí. Shodují se na tom predikce ekonomů. Zatímco v lednu byla nabídková úroková sazba u hypoték podle Fincentrum Hypoindexu 6,34 % p. a., optimistické scénáře už na konci letošního roku očekávají pokles ke 4,5 % a v prosinci 2024 už k psychologické hranici 3 % ročně. Snížení […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 02. 2023

Analýza: Ceny klesají u domů výrazněji než u bytů

Realitní trh pokračuje ve fázi poklesu. Jeho tempo se oproti začátku podzimu minulého roku zpomalilo, i tak se však ceny nemovitostí vracejí v čase. To, co domy a byty na hodnotě získaly v minulém roce, je nyní pryč. Nadále se propadají především ceny starších nemovitostí v nepříliš atraktivních lokalitách, zásadní roli hraje kromě dopravní dostupnosti také technický stav […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *