EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

24. 01. 2023

0 komentářů

Industriální trh začíná vysílat varovné signály

 

Zatímco v kancelářském sektoru se nájemci chystají na první větší zdražování po deseti letech, na industriálním trhu došlo ke zdražení o 50–70 % již během posledních 18 měsíců. Industriální trh se stále potýká s nízkou neobsazeností, na což developeři reagují. Nyní je tak rozestavěno přes jeden milion metrů čtverečních nových industriálních ploch, z toho velká část v rámci spekulativní výstavby. To je přibližně 10 % aktuální velikosti tohoto trhu v České republice.

Loading 

 „Aktuálně začínáme v některých sektorech vidět trend nižšího využívání pronajatých prostor, které byly zasmluvněny v rámci expanzí posledních tří let, jako příklad lze uvést oblast e-commerce. V tomto sektoru vinou současného dění na trhu klesá poptávka a začíná se objevovat trend podnájmů, který byl v kancelářském trhu na vrcholu během covidu, kdy byla docházka do kanceláří na minimálních úrovních. To má v praxi na industriální trh dvojí dopad – na jedné straně vzniká nová konkurence prostorům, které nabízí developeři a zároveň se začínají opět objevovat flexibilnější nájemní smlouvy,“ říká Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services z Prochazka & Partners.

Zatímco obvyklým standardem v industriálních nájmech v našem regionu jsou smlouvy na pět či deset let, současná situace s podnájmy nahrává možnosti i kratších kontraktů. Někteří pronajímatelé tak již dnes začínají nabízet i smlouvy tříleté, či pětileté s možností ukončení po 3 letech. Tato změna v přístupu je vždy ukázkou toho, že nájemci začínají mít více možností při výběru prostor a také lepší pozici při vyjednávání nájemních podmínek. Neznamená to ale automaticky prostor ke snižování cen nájemného.

 „Výhodou podnájmu je jednak kratší délka závazku, ale také to, že se často jedná o smlouvu z dřívější doby, která může mít kupříkladu odlišně zafixované inflační doložky či výhodnější ceny. Zájemce o podnájem se tak může dostat k lepším nájemním podmínkám, než kdyby šel do přímého nájmu se současnými cenami. Obecně pak na industriálním trhu opět začínáme vidět tendence směrem k renegociacím a setrvání ve stávajících prostorech, spíše než k rozšiřování a hledání prostor pro expanzi. Industriální trh je však stále aktivní a velikost poptávky je v celkovém pohledu stále poměrně vysoká. Nedá se tak v žádném případě hovořit o zamrznutí trhu, jako se například stalo loni na podzim v oblasti rezidenčního bydlení,“ dodává Narwa.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Digitalizace stavebnictví v úzkých. Chybí čas na přípravu, hrozí chaos

Vznik nového stavebního zákona provázely bouřlivé diskuse a při jeho přípravě muselo dojít k řadě kompromisů. Jednoznačným pozitivem ale měla být digitalizace stavebního řízení s účinností od 1. Července 2024. Jenže pár týdnů před spuštěním nemá za sebou Informační systém stavebního řízení ani pořádné testování, navíc si jej úředníci neměli šanci osahat v praxi.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *