EUR 25.165

USD 23.481

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.165

USD 23.481

23. 01. 2018

0 komentářů

Subjekty:
CENTRAL GROUP

Investice: Pražské byty strčily do kapsy zlato i burzu

 

Kdo investoval na začátku roku 2012 milion korun do bydlení v Praze, vydělal za pět let 680 tisíc korun. Naopak zlato, tradiční blyštivá investiční jistota, ztratilo za stejné období 12 procent a v plusových číslech se pohybovalo jen sporadicky. Solidně si naopak vedla pražská burza. Index PX50 totiž za pět let přidal 17 procent a po započtení dividend mohl investorům vydělat přes 50 procent. Jestliže porovnáme výnosnost indexu PX50, zlata a nabídkových cen bytů za posledních 5 let, jako jednoznačně nejvýhodnější investice vychází pražské byty. I bez započtení případných výnosů z pronájmu se pražské byty zhodnotily za 5 let o 68 procent.

Loading



 



Zdroj: Zpracování dat: Central Group, Nabídkové ceny bytů: ČSÚ (bez započtení výnosů z pronájmu), Zlato: Kurzy.cz, PX-50: Pražská burza, PX50 TR: Pražská burza (po započtení dividend)
 „Můžeme jasně vidět, že investice do bytu v Praze je v porovnání s ostatními investičními instrumenty velmi stabilní. Oproti akciovým indexům či komoditám ji za posledních 5 let nepostihl žádný závažný výkyv, který by mohl investory znervóznit. Tempo růstu cen bytů v Praze zřejmě nebude tak strmé jako za poslední dva roky, ale kvůli uměle zredukované nabídce bytů lze očekávat, že ceny porostou i v dalších letech,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
Zajímavé zhodnocení bylo možné dosáhnout i na pražské burze. Kdo by před pěti lety nakoupil všechny akcie indexu PX50, mohl se na konci roku 2017 a po započtení dividend pochlubit výnosem 53 procent. Přitom ještě na konci 2. čtvrtletí 2016 by byl v plusu pouze o 10 procent. Na rozdíl od bytů je zde již velmi patrná značná volatilita, která je u rizikovějších investičních nástrojů obvyklá. Nejhorší výsledek ze sledovaných nástrojů zaznamenalo zlato, které za posledních 5 let odepsalo 12 procent.
„Investovaný milion korun se za 5 let zhodnotil u pražského bytu o 680 tisíc korun. Navíc bez výkyvů, které by mohly investory v průběhu investice znervózňovat. Kdo investoval milion do zlata, přišel za pět let o 120 tisíc korun,“ doplnila Tomášková.

Zájem o investiční byty roste
Podíl nákupů bytů za účelem tržního pronájmu, uložení peněz či spekulace na růst ceny, tvořil v předchozích letech u Central Group přibližně 20 procent. U cenově dostupných projektů v lokalitách zajímavých pro pronájem dosahoval tento podíl i 25 procent. Naopak u lokalit rodinného charakteru je jako investiční byt pořizován jen každý desátý. V roce 2017 celkový podíl investičních bytů vzrostl u největšího českého stavitele na 23 procent. Investoři preferují co nejmenší byty, zájem je hlavně o 1+kk a 2+kk, které ideálně poslouží jako startovací byty a také se nejlépe pronajímají.
Novostavby jsou pro investici výhodnější
Jestliže porovnáme byty v původní cihlové zástavbě a novostavby ve stejné lokalitě, rozdíly v kupní ceně se budou pohybovat okolo 15 procent. K ceně staršího bytu je ale navíc vždy nutno připočíst 4 procenta daně z nabytí nemovitosti, kterou od října 2016 platí vždy kupující.
Prvopřevod novostaveb je přitom od této daně osvobozen. Při počítání výnosnosti je třeba brát v potaz také energetickou náročnost, což se může u staršího méně úsporného investičního bytu projevit nižším zájmem ze strany nájemců. Nejdůležitějším faktorem při rozhodování o typu investičního bytu je kromě kupní ceny i dosažitelné tržní nájemné. To je u novostaveb výrazně vyšší, což navíc zaručuje i poptávku ze strany bonitních nájemníků, u kterých je mnohem menší pravděpodobnost, že budou dlužit na nájemném. Novostavby jsou tak z investičního hlediska výhodnější. Například u bytů vhodných na investici z aktuální nabídky Central Group se hrubý roční výnos pohybuje od 3,7 do 4,7 procenta.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *