EUR 24.495

USD 21.400

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.495

USD 21.400

02. 04. 2019

Jak najít spolehlivého nájemníka a udržet si ho

 

Máte volné peníze a chcete je investovat do bytu, který pak budete dále pronajímat? Nebo jste zdědili nemovitost a chystáte její rekonstrukci za účelem dalšího pronájmu? V obou těchto případech budete stát před důležitou otázkou: jak najít spolehlivého nájemníka, který vám bude pravidelně platit, neuteče po půl roce a byt nezdevastuje? A jak si ho následně udržet? Níže najdete několik rad od zakladatele realitní kanceláře Qara Michala Součka, který nejen zajišťuje pronajímání bytů pro své klienty, ale sám také investiční byty vlastní. 

  1. Kvalitní nemovitost = kvalitní nájemník

Pokud chcete sehnat spolehlivého nájemníka, měla by být nemovitost čistá, bez závad, s funkčním vybavením. To neznamená, že musí být luxusní. Ale omlácené zdi ani kapající vodovod vám vysněného nájemce rozhodně nepřilákají. A samozřejmě rozhoduje i konkrétní lokalita a její občanská vybavenost. Prostě nabízejte k pronájmu takový byt, kde byste sami chtěli bydlet.

  1. Berte nájemníka jako obchodního partnera

Nájemník vám přináší peníze, váš vztah se proto snažte kultivovat stejně jako jakékoliv jiné obchodní partnerství. Časté „inspekční“ návštěvy bytu oboustrannou důvěru do vašeho vztahu s nájemníkem nepřinesou. Lepší je dát důraz na prevenci a soustředit se na samém začátku na výběr vhodného nájemníka.

  1. Zvýhodnění pro spolehlivého nájemníka

Pokud kvalitnímu nájemníkovi nabídnete lepší podmínky než ostatní pronajímatelé, zvýšíte pravděpodobnost, že zůstane déle. Můžete například nastavit výši nájmu trochu níže, než je běžné. „Dělám to tak vždy, třeba v mém bytě na Barrandově. Tržní cena pronájmu bytů 1+1 tam tehdy byla 14 500 Kč plus poplatky. Můj nájemník platí 13 500 Kč plus poplatky. Ve finále se to vyplatí, protože nájemník pak nemá důvod hledat alternativu. Když nastavíte nájem na maximální tržní cenu, nájemník vám může po půl roce odejít, protože najde něco levnějšího. Byt pak třeba zůstane dva měsíce prázdný a vy na tom budete tratit mnohem víc,“ říká k tomu Michal Souček z RK Qara.

  1. Bonus navíc

REKLAMA

Platí váš nájemník pravidelně, včas a nejsou s ním žádné problémy? Co mu poděkovat a dát mu najevo, že jste s ním spokojeni formou voucheru na dobrou večeři? I maličkost, která zahřeje u srdce, mu udělá radost, protože se to běžně nedělá. Prohloubíte vzájemné sympatie a zvýšíte pravděpodobnost, že zůstane déle. Tím méně starostí pro vás.

  1. Důvěřujte, ale prověřujte

Po světě ale bohužel nechodí jenom vysnění nájemníci. Jak při pronajímání bytu vybrat například z deseti zájemců toho pravého? Předkládání výpisu z účtu tu zatím není zvykem, na rozdíl třeba od Švýcarska. Ale určitě se můžete zeptat, kde dotyčný pracuje – většinou se to dá snadno ověřit. A vyžádat si kontakt na minulého pronajímatele kvůli referenci. Také se vyplácí prověřit si digitální stopu zájemce – sociální sítě, Google i veřejné exekuční a insolvenční rejstříky dokážou odhalit spoustu zajímavých informací.

  1. Kauce vám sníží riziko

Pokud je o pronájem vašeho bytu velký zájem, nemusíte se bát nasadit laťku požadavků vysoko, a eliminovat tak nekvalitní uchazeče. Určitě lze například doporučit kauci ve výši dvou měsíčních nájmů. Při dodržení dalších pravidel tak můžete eliminovat méně solventní zájemce, z nichž mnozí by se brzy mohli proměnit v neplatiče.

  1. Systém „Udělej si sám“ se vám může vymstít

Pokud chcete mít jistotu, svěřte se do rukou odborníkům. Klíčová je kvalitně napsaná smlouva od realitního makléře nebo specializovaného právníka. Dejte si pozor na různé vzory, které najdete na internetu. Vyskytuje se v nich spousta chyb a nesmyslů, které mohou být v rozporu se zákonnými ustanoveními. Spolupráce se zkušeným realitním makléřem vám zase umožní přístup k jeho know-how a zkušenostem s pronájmem stovek nemovitostí, jako je ta vaše. Nutností jsou také profesionální fotografie nemovitosti, její příprava na prezentaci i prohlídky. A pokud chcete ušetřit čas, u inzerátu nesmí chybět půdorys nemovitosti, jinak se vám budou hlásit desítky zájemců, kteří pak mohou být reálnou dispoziční podobou nemovitosti zklamaní.
Tisková zpráva společnost Qara

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.7 Aktuální výše Hypoindexu

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Cenový úprk českých domů a bytů

Zdánlivě okurková sezona mezi Vánoci a Silvestrem přinesla balík velmi pozoruhodných údajů o vývoji indexu cen nemovitostí v loňském třetím čtvrtletí. Hlavní – a dosti překvapivá – zpráva je, že ceny nemovitostí v Česku ve zmiňovaném období meziročně vzrostly o masivních 22 procent. Řeč je o indexu cen bytových nemovitostí neboli house price index, HPI, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 01. 2022

Šest pravidel při plánování udržitelné stavby

Ani oblasti stavebnictví se nevyhýbá moderní trend vyzývající ke snaze o větší udržitelnost a k svědomitějšímu přístupu vůči životnímu prostředí. Ekologický faktor se tak stává důležitým aspektem, který promlouvá do nákupních preferencí zákazníků hobby marketů. Jak vybírat, aby byl váš projekt skutečně „zelený“ a na jaké další aspekty si dát pozor? Odpovědi přináší následující článek.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

30. 12. 2021

Nutnost dostatečných úspor bude mít na získání hypotéky větší vliv než poměr příjmů a zadlužení

Dostupnost hypoték se v příštím roce opět zhorší. Centrální banka totiž pro žadatele znovu zavádí limity na poměr příjmů a zadlužení. Reálně ovšem bude největším omezením požadavek na vlastní úspory. Bude třeba mít naspořeno alespoň 20 % z ceny nemovitosti, lidem mladším 36 let postačí 10 %. Při aktuálních cenách bydlení a předpokladu dofinancování rekonstrukce nebo vybavení domácnosti to znamená […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *