Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Jak ovlivňuje nižší ropa nebo konflikt na Ukrajině cenu plynu v Česku?

27.02.2015 10:02 Tisková zpráva:

Plyn pro letošní zimu byl již nakoupen, dodavatelé mají nadbytek

Na začátku roku 2015 došlo v poměrně krátkém časovém úseku k velkému propadu velkoobchodních cen zemního plynu. Důvodů bylo více. Trvajícím poklesem světových cen ropy počínaje, konfliktem na Ukrajině a nízkou poptávkou po zemním plynu z důvodu teplého průběhu zimy konče.

Koncové ceny nicméně na takovéto změny nereagují promptně. Prvním důvodem je samotné složení ceny. Komoditní část podle velikosti zákazníka tvoří přibližně dvě třetiny ceny, zbylou třetinu pak takzvané regulované složky, které jsou plně v dikci Energetického regulačního úřadu a mění se jednou za rok.

Druhým podstatným důvodem, proč nedochází k ohlášení poklesu koncových cen okamžitě po poklesu cen na velkoobchodních trzích, je fakt, že zemní plyn je obchodníky pořízen na zimní období z velké části dopředu. Obchodníci obvykle nakupují plyn postupně v delším časovém rozmezí. Část například ukládají do podzemních zásobníků, nicméně vždy za aktuální tržní ceny v okamžiku pořízení. Jinými slovy to znamená, že obchodníci nakupují se zřetelem na bezpečnost dodávek zemní plyn předem. A to tak, aby před začátkem zimy již měli plyn nakoupen. V samotném období dodávky, což je v případě domácností v podstatě pouze v zimním období, dochází k pořízení zemního plynu pouze v omezené míře, a to zejména v reakci na momentální teplotní výkyvy. Je tedy zřejmé, že aktuální cenová úroveň nemá na stávající koncové ceny de facto vliv.   

Změna velkoobchodních cen plynu se promítne do koncových cen vždy se zpožděním

Jakákoliv změna velkoobchodních cen se tedy projeví vždy s určitým zpožděním. Ceny plynu na zimu 2014/2015 tak odrážejí cenovou úroveň zejména roku 2014, a to včetně nepříznivého vlivu skokového oslabení české koruny vůči euru v listopadu 2013.

Znamená to také, že pokud se lednová cenová úroveň na velkoobchodním trhu udrží delší dobu, lze v příštím období očekávat pozitivní vliv na koncové ceny plynu. Přinejmenším tedy v rámci jejich komoditní části. Pokud ale chtějí Češi profitovat z aktuální nižší cenové úrovně už nyní, mohou si vyhledat prémiové nabídky. U společnosti E. ON se jedná například o produkt Jistota 24, který nabízí vysokou úsporu na komoditní části ceny plynu.

Michal Slabý, odborník nákupu plynu ze společnosti E.ON Energie a.s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *