EUR 24.375

USD 23.139

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.375

USD 23.139

Zvýší ČNB zase úrokové sazby?

 

Českou národní banku čeká další rozhodování o úrokových sazbách. Od minulého zvýšení sazeb se situace u nás i ve světě dost změnila. Na únorovém zasedání ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu o dalších 0,75 procentního bodu na 4,5 procenta. Sazba je tedy už teď nejvyšší za posledních 20 let. Zeptali jsme se odborníků, zda se domnívají, že ČNB přikročí k dalšímu zdražování. 


Scénář dalšího zvedání sazeb je pravděpodobný. Nicméně nelze očekávat výrazný narůst, jako jsme toho byli svědky při posledních zasedání ČNB. Reálná očekávání hovoří o zvyšování o 0,5 %. Jestliže někdo uvažoval o přísnější měnové politice v kontextu zdražování pohonných hmot, tak naštěstí teď vidíme jak zlepšení cenové politiky pumpařů, a to i díky nátlaku vlády a poklesu světových cen ropy, tak posílení české koruny. To lehce uvolňuje ruce ČNB, aby nemusela sahat k tak drastickým změnám v sazbách,“ vysvětluje Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Jenže i drobné zvýšení základní sazby přinese další zdražení hypotečních úvěrů, tedy ještě větší nedostupnost bydlení, která je už teď markantní.

V návaznosti na makroekonomický vývoj v Evropě predikujeme, že na měnově-politickém zasedání ČNB dne 31. 3. 2022 bankovní rada rozhodne o zvýšení základní sazby minimálně o 1 %. ČNB tak bude reagovat na náhlý nárůst cen na komoditním trhu. V této souvislosti banka začala intervenovat na měnovém trhu ve prospěch české koruny. Koruna za poslední 2 týdny oslabila z úrovně 24.30 na 25,80 za 1 euro. ČNB tak začala rozpouštět eurové rezervy a tím začala chránit českou ekonomiku rostoucím importovaným cenám,“ uvádí Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

Veverka dodává, že podle něj ČNB předpokládala, že poslední zvednutí sazby na 4,5 % již dostatečně ovlivní kurz koruny k dalším měnám směrem k posílení. Jenže Českou republiku také ovlivňuje i vývoj válečného konfliktu na Ukrajině a dalších sankcí na Ruskou federaci, takže lze předpokládat, že ČNB přistoupí k dalšímu zvyšování základních sazeb. „Je nutno říci, že bankovní rada nemá před sebou jednoduché rozhodování. Pevně ale věřím, že naplní její hlavní smysl, a to je cenová stabilita v české republice, proto bude muset sáhnout k dalšímu zvýšení,“ dodává Veverka.

ČNB chtěla sazby snižovat, to se ale nejspíš odkládá

Úrokové sazby se určitě ještě mohou zvýšit v dohledné době. Ale i když ČNB ještě počátkem roku tvrdila, že v krátkodobém horizontu by zase chtěla postupně sazby snižovat, tak s ohledem na vývoj války na Ukrajině a její dlouhodobé globální ekonomické dopady, bych ten optimismus poněkud mírnil. Můžeme se dostat až k šesti procentům, jako tomu bylo zhruba patnáct let zpátky,“ sdělil pro Hypoindex.cz Vlastimil Bijota, partner fondu DaVinci Investments.

REKLAMA

Navíc od letošního dubna dojde ke zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték, a to hlavně pro žadatele o hypotéku starších 36 let. Změny se budou týkat jak maximální výše hypotéky, tak i výše úvěru k hodnotě nemovitosti a výše možného zadlužení.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Nájmy dál porostou. Otázka zní – o kolik?

O nájemní bydlení během pandemie nebyl příliš velký zájem, což se podepsalo na stagnaci či dokonce poklesech nájmů napříč celou zemí. Během posledního roku se ale situace dramaticky změnila. Uvolnění pandemických opatření, vlny přistěhovalců z Ukrajiny, rekordní nedostupnost vlastního bydlení a prudký růst hypotečních sazeb vyvolaly nebývalý zájem o nájemní bydlení, které nyní prudce zdražuje. V Praze […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 12. 2022

Zdarma garáž, kuchyň nebo dotovaná hypotéka – developeři shánějí kupce

Developeři aktuálně nabízí různé pobídky pro kupující. Nejčastěji se jedná o garážové stání zdarma, příspěvek na vybavení či výhodnější hypotéky. Při platbě v hotovosti lze u větších developerů výjimečně získat i slevu z kupní ceny. Vyplývá to z analýzy Home Portal, který posuzoval nabídky 102 developerů, přičemž 58 % z nich pobídky využívá.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 11. 2022

Dostaly už se hypotéky na své dno?

Banky a stavební spořitelny poskytly v říjnu stejně jako v září hypoteční úvěry v objemu mírně převyšujícím 7 mld. Kč. Meziměsíčně tak objem poskytnutých hypoték vesměs stagnoval po třech měsících silných dvouciferných poklesů. V meziročním srovnání pokles objemu poskytnutých hypoték setrval na silných 80 %. Ve srovnání s říjnem předminulého roku je objem nižší o více než tři čtvrtiny. Uvedené informace plynou z dat ČBA […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

15. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *