EUR 23.665

USD 21.827

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.665

USD 21.827

Zvýší ČNB zase úrokové sazby?

 

Českou národní banku čeká další rozhodování o úrokových sazbách. Od minulého zvýšení sazeb se situace u nás i ve světě dost změnila. Na únorovém zasedání ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu o dalších 0,75 procentního bodu na 4,5 procenta. Sazba je tedy už teď nejvyšší za posledních 20 let. Zeptali jsme se odborníků, zda se domnívají, že ČNB přikročí k dalšímu zdražování.

Loading 


Scénář dalšího zvedání sazeb je pravděpodobný. Nicméně nelze očekávat výrazný narůst, jako jsme toho byli svědky při posledních zasedání ČNB. Reálná očekávání hovoří o zvyšování o 0,5 %. Jestliže někdo uvažoval o přísnější měnové politice v kontextu zdražování pohonných hmot, tak naštěstí teď vidíme jak zlepšení cenové politiky pumpařů, a to i díky nátlaku vlády a poklesu světových cen ropy, tak posílení české koruny. To lehce uvolňuje ruce ČNB, aby nemusela sahat k tak drastickým změnám v sazbách,“ vysvětluje Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Jenže i drobné zvýšení základní sazby přinese další zdražení hypotečních úvěrů, tedy ještě větší nedostupnost bydlení, která je už teď markantní.

V návaznosti na makroekonomický vývoj v Evropě predikujeme, že na měnově-politickém zasedání ČNB dne 31. 3. 2022 bankovní rada rozhodne o zvýšení základní sazby minimálně o 1 %. ČNB tak bude reagovat na náhlý nárůst cen na komoditním trhu. V této souvislosti banka začala intervenovat na měnovém trhu ve prospěch české koruny. Koruna za poslední 2 týdny oslabila z úrovně 24.30 na 25,80 za 1 euro. ČNB tak začala rozpouštět eurové rezervy a tím začala chránit českou ekonomiku rostoucím importovaným cenám,“ uvádí Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

Veverka dodává, že podle něj ČNB předpokládala, že poslední zvednutí sazby na 4,5 % již dostatečně ovlivní kurz koruny k dalším měnám směrem k posílení. Jenže Českou republiku také ovlivňuje i vývoj válečného konfliktu na Ukrajině a dalších sankcí na Ruskou federaci, takže lze předpokládat, že ČNB přistoupí k dalšímu zvyšování základních sazeb. „Je nutno říci, že bankovní rada nemá před sebou jednoduché rozhodování. Pevně ale věřím, že naplní její hlavní smysl, a to je cenová stabilita v české republice, proto bude muset sáhnout k dalšímu zvýšení,“ dodává Veverka.

ČNB chtěla sazby snižovat, to se ale nejspíš odkládá

Úrokové sazby se určitě ještě mohou zvýšit v dohledné době. Ale i když ČNB ještě počátkem roku tvrdila, že v krátkodobém horizontu by zase chtěla postupně sazby snižovat, tak s ohledem na vývoj války na Ukrajině a její dlouhodobé globální ekonomické dopady, bych ten optimismus poněkud mírnil. Můžeme se dostat až k šesti procentům, jako tomu bylo zhruba patnáct let zpátky,“ sdělil pro Hypoindex.cz Vlastimil Bijota, partner fondu DaVinci Investments.

REKLAMA

Navíc od letošního dubna dojde ke zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték, a to hlavně pro žadatele o hypotéku starších 36 let. Změny se budou týkat jak maximální výše hypotéky, tak i výše úvěru k hodnotě nemovitosti a výše možného zadlužení.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *