EUR 24.660

USD 23.320

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.660

USD 23.320

Text: František Veselý

23. 03. 2022

0 komentářů

Zvýší ČNB zase úrokové sazby?

 

Českou národní banku čeká další rozhodování o úrokových sazbách. Od minulého zvýšení sazeb se situace u nás i ve světě dost změnila. Na únorovém zasedání ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu o dalších 0,75 procentního bodu na 4,5 procenta. Sazba je tedy už teď nejvyšší za posledních 20 let. Zeptali jsme se odborníků, zda se domnívají, že ČNB přikročí k dalšímu zdražování. 


Scénář dalšího zvedání sazeb je pravděpodobný. Nicméně nelze očekávat výrazný narůst, jako jsme toho byli svědky při posledních zasedání ČNB. Reálná očekávání hovoří o zvyšování o 0,5 %. Jestliže někdo uvažoval o přísnější měnové politice v kontextu zdražování pohonných hmot, tak naštěstí teď vidíme jak zlepšení cenové politiky pumpařů, a to i díky nátlaku vlády a poklesu světových cen ropy, tak posílení české koruny. To lehce uvolňuje ruce ČNB, aby nemusela sahat k tak drastickým změnám v sazbách,“ vysvětluje Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Jenže i drobné zvýšení základní sazby přinese další zdražení hypotečních úvěrů, tedy ještě větší nedostupnost bydlení, která je už teď markantní.

V návaznosti na makroekonomický vývoj v Evropě predikujeme, že na měnově-politickém zasedání ČNB dne 31. 3. 2022 bankovní rada rozhodne o zvýšení základní sazby minimálně o 1 %. ČNB tak bude reagovat na náhlý nárůst cen na komoditním trhu. V této souvislosti banka začala intervenovat na měnovém trhu ve prospěch české koruny. Koruna za poslední 2 týdny oslabila z úrovně 24.30 na 25,80 za 1 euro. ČNB tak začala rozpouštět eurové rezervy a tím začala chránit českou ekonomiku rostoucím importovaným cenám,“ uvádí Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

Veverka dodává, že podle něj ČNB předpokládala, že poslední zvednutí sazby na 4,5 % již dostatečně ovlivní kurz koruny k dalším měnám směrem k posílení. Jenže Českou republiku také ovlivňuje i vývoj válečného konfliktu na Ukrajině a dalších sankcí na Ruskou federaci, takže lze předpokládat, že ČNB přistoupí k dalšímu zvyšování základních sazeb. „Je nutno říci, že bankovní rada nemá před sebou jednoduché rozhodování. Pevně ale věřím, že naplní její hlavní smysl, a to je cenová stabilita v české republice, proto bude muset sáhnout k dalšímu zvýšení,“ dodává Veverka.

ČNB chtěla sazby snižovat, to se ale nejspíš odkládá

Úrokové sazby se určitě ještě mohou zvýšit v dohledné době. Ale i když ČNB ještě počátkem roku tvrdila, že v krátkodobém horizontu by zase chtěla postupně sazby snižovat, tak s ohledem na vývoj války na Ukrajině a její dlouhodobé globální ekonomické dopady, bych ten optimismus poněkud mírnil. Můžeme se dostat až k šesti procentům, jako tomu bylo zhruba patnáct let zpátky,“ sdělil pro Hypoindex.cz Vlastimil Bijota, partner fondu DaVinci Investments.

REKLAMA

Navíc od letošního dubna dojde ke zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték, a to hlavně pro žadatele o hypotéku starších 36 let. Změny se budou týkat jak maximální výše hypotéky, tak i výše úvěru k hodnotě nemovitosti a výše možného zadlužení.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Průzkum: Mladí Češi touží po vlastním bydlení

Mladí lidé do 36 let touží po vlastním bydlení, a to i za cenu delšího čekání či slevení z původních nároků, ukazuje průzkum UniCredit Bank. Jejich přání je v souladu se silnou popularitou vlastního bydlení ve střední a východní Evropě. Naopak ti, kteří již hypotéku splácí, zatím zůstávají optimističtí a říkají, že s vyššími úrokovými sazbami a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 05. 2022

Cykly bohatství: Zvítězí nemovitosti nad zlatem?

Nemovitosti nejsou zdaleka takovou jistotou, jak by se mohlo zdát. To, že ceny nemovitosti nikdy neklesají, je iluze. V realitě tomu tak není. Někdy dolů jdou, pouze jsme to dlouho nezažili. A v inflačních dobách nemusejí poklesnout jen nominálně, zlevnit mohou v reálném vyjádření. Svou roli mají i úrokové sazby.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.