EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

27. 09. 2023

0 komentářů

Jak se bude dařit nemovitostnímu trhu na podzim: Nájmy rychle porostou

 

Vlastní bydlení se pořizuje na dlouhé roky dopředu, a to i v řádu desítek let. Během těchto let projde několik ekonomických cyklů a cenových korekcí a výkyvů.

Loading 

Pohledem skrze aktuální makro-podmínky, vždy platí, že na vrcholu ekonomického cyklu, či za vrcholem, kde se nyní právě nacházíme, jsou diskontní sazby vždy nahoře a ceny nemovitostí jsou v korekci. Je otázka na křišťálovou kouli, zdali bude případná recese hlubší, nebo mělčí. Nicméně, je-li potřeba řešit otázku bydlení kvapně, tak v tomto období je třeba volit fixaci úrokové sazby kratší – rok, dva, tři a počkat, kam se vyvinou sazby – v současné době můžeme do roka čekat spíše pokles.

Cenu rodinných domů před rekonstrukcí mohou ovlivnit dotace

Co se týče cen nemovitostí, tak v tomto případě je trh velmi segmentovaný a nedá se odpovědět jednotně, a to především z hlediska kategorií (bytů, rodinných domů). V kategorii rodinných domů, stále probíhá korekce a mají sestupnou tendenci. Toto platí především u starších rodinných domů před rekonstrukcí. V tomto segmentu může s cenou zahýbat tzv. dotace: „oprav dům po babičce“ – situaci bude třeba dále sledovat. Nicméně díky této dotaci se mohou některé objekty v horším stavu jevit jako vhodná investice a může se zastavit jejich pokles.

Segment menších bytů vypadá, že se již odrazil od svého dna a může v následujících měsících o několik procentních bodů růst. Též velmi záleží na regionu. Očekáváme, že tak jak v minulosti rychle spadly ceny bytů v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, bude i růst startovat v těchto lokalitách.  Tyto kraje jsou lakmusovým papírkem na cenové výkyvy. Ceny menších bytů vhodných k investici v těchto krajích se vydaly během prázdnin směrem nahoru a získávají v posledních měsících i několik procent navrch. Jestli se jedná již o potvrzený trend, ukáže až následující období.

Nájmy porostou rychleji než prodejní ceny

Ceny nájmů porostou o 3-5 % rychleji než cenová hladina prodávaných nemovitostí, a to z několika důvodů.

  • Stále se pomalu staví
  • Úrokové sazby z dlouhodobého horizontu budou klesat
  • Poptávka po pořízení nemovitosti od srpna 2023 opět roste
  • Stále vysoké ceny energií

Z tohoto úhlu pohledu doporučujeme nečekat a pořídit nemovitost na vlastní bydlení. V případě poklesu úrokových sazeb doporučujeme refinancovat úvěr, až sazby poklesnou alespoň o 2 % od té aktuální.

REKLAMA

Makrookénko

Česká republika patří ve střední Evropě k zemím, které jsou závislé na německém vývozu. Tedy jsme minimálně z poloviny závislí na exportu do Německa. Německo se již 3 čtvrtletí nachází v recesi, tedy alespoň 2 čtvrtletí její ekonomika neroste, ale o několik desetin procenta klesá. Pokud si Německá ekonomika kýchne, platí, že její dodavatelské země dostávají chřipku. Ano, toto platí též o ekonomice USA a EU.

Česká ekonomika neroste při plné zaměstnanosti. Dosáhli jsme stropu produkčních možností a stále naší ekonomice hrozí riziko mzdově-inflační spirály. Sice inflace meziměsíčně klesá, stále se ale jedná ne o zlevňování, ale o růst cenové hladiny. Reálné mzdy se v současné době sice překlápí do plusových hodnot, tedy nominální mzdy rostou o vyšší procenta, než se zdražuje. Aktuálně hovoříme o několika desetinkách procent do plusu. Nominálně rostou mzdy za 2Q 2023 o 8,8 % meziročně a červencová inflace je na úrovni 8,6 %. Naše reálná mzda se tedy přestala propadat, to ale neplatí u našich úspor, které stále ztrácejí na hodnotě tempem výšky inflace.

Autor: Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *