EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

27. 09. 2023

0 komentářů

Jak se bude dařit nemovitostnímu trhu na podzim: Nájmy rychle porostou

 

Vlastní bydlení se pořizuje na dlouhé roky dopředu, a to i v řádu desítek let. Během těchto let projde několik ekonomických cyklů a cenových korekcí a výkyvů.

Loading 

Pohledem skrze aktuální makro-podmínky, vždy platí, že na vrcholu ekonomického cyklu, či za vrcholem, kde se nyní právě nacházíme, jsou diskontní sazby vždy nahoře a ceny nemovitostí jsou v korekci. Je otázka na křišťálovou kouli, zdali bude případná recese hlubší, nebo mělčí. Nicméně, je-li potřeba řešit otázku bydlení kvapně, tak v tomto období je třeba volit fixaci úrokové sazby kratší – rok, dva, tři a počkat, kam se vyvinou sazby – v současné době můžeme do roka čekat spíše pokles.

Cenu rodinných domů před rekonstrukcí mohou ovlivnit dotace

Co se týče cen nemovitostí, tak v tomto případě je trh velmi segmentovaný a nedá se odpovědět jednotně, a to především z hlediska kategorií (bytů, rodinných domů). V kategorii rodinných domů, stále probíhá korekce a mají sestupnou tendenci. Toto platí především u starších rodinných domů před rekonstrukcí. V tomto segmentu může s cenou zahýbat tzv. dotace: „oprav dům po babičce“ – situaci bude třeba dále sledovat. Nicméně díky této dotaci se mohou některé objekty v horším stavu jevit jako vhodná investice a může se zastavit jejich pokles.

Segment menších bytů vypadá, že se již odrazil od svého dna a může v následujících měsících o několik procentních bodů růst. Též velmi záleží na regionu. Očekáváme, že tak jak v minulosti rychle spadly ceny bytů v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, bude i růst startovat v těchto lokalitách.  Tyto kraje jsou lakmusovým papírkem na cenové výkyvy. Ceny menších bytů vhodných k investici v těchto krajích se vydaly během prázdnin směrem nahoru a získávají v posledních měsících i několik procent navrch. Jestli se jedná již o potvrzený trend, ukáže až následující období.

Nájmy porostou rychleji než prodejní ceny

Ceny nájmů porostou o 3-5 % rychleji než cenová hladina prodávaných nemovitostí, a to z několika důvodů.

REKLAMA

  • Stále se pomalu staví
  • Úrokové sazby z dlouhodobého horizontu budou klesat
  • Poptávka po pořízení nemovitosti od srpna 2023 opět roste
  • Stále vysoké ceny energií

Z tohoto úhlu pohledu doporučujeme nečekat a pořídit nemovitost na vlastní bydlení. V případě poklesu úrokových sazeb doporučujeme refinancovat úvěr, až sazby poklesnou alespoň o 2 % od té aktuální.

Makrookénko

Česká republika patří ve střední Evropě k zemím, které jsou závislé na německém vývozu. Tedy jsme minimálně z poloviny závislí na exportu do Německa. Německo se již 3 čtvrtletí nachází v recesi, tedy alespoň 2 čtvrtletí její ekonomika neroste, ale o několik desetin procenta klesá. Pokud si Německá ekonomika kýchne, platí, že její dodavatelské země dostávají chřipku. Ano, toto platí též o ekonomice USA a EU.

Česká ekonomika neroste při plné zaměstnanosti. Dosáhli jsme stropu produkčních možností a stále naší ekonomice hrozí riziko mzdově-inflační spirály. Sice inflace meziměsíčně klesá, stále se ale jedná ne o zlevňování, ale o růst cenové hladiny. Reálné mzdy se v současné době sice překlápí do plusových hodnot, tedy nominální mzdy rostou o vyšší procenta, než se zdražuje. Aktuálně hovoříme o několika desetinkách procent do plusu. Nominálně rostou mzdy za 2Q 2023 o 8,8 % meziročně a červencová inflace je na úrovni 8,6 %. Naše reálná mzda se tedy přestala propadat, to ale neplatí u našich úspor, které stále ztrácejí na hodnotě tempem výšky inflace.

Autor: Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se k výstavbě připravuje 145 tisíc nových bytů, ale…

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se jich v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *