EUR 24.290

USD 22.213

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.290

USD 22.213

02. 05. 2019

0 komentářů

Jak ušetřit vodu? Jednoduché tipy pro byt, dům a zahradu

 

Vody je chronický nedostatek – a bude zřejmě ještě hůř. Šetřit se snaží nejen domácnosti s připojením na obecní vodovody, ale také majitelé rodinných domů s vlastním zdrojem vody. Přečtěte si pár jednoduchých tipů pro úsporu vody v bytě, domě i zahradě.

Loading 


Pokud jste se těšili, že po loňském suchém roce – již pátém v řadě – dojde letos ke zlepšení, budete podle expertů zklamáni. „Stav podzemních vod ve srovnání s předchozím týdnem při porovnání s dlouhodobými hodnotami na křivce překročení se v celkovém průměru mírně zhoršil na silně podnormální,“ sděluje na svých stánkách Český hydrometeorologický ústav. „Za týden od 8. 4. do 14. 4. 2019 spadlo na území České republiky průměrně 2 mm srážek (Čechy 2 mm, Morava 3 mm), což odpovídá 20 procentům normálu pro toto období.“ Snaha o úsporu vody se už zdaleka netýká pouze běžných domácností, které chtějí „jen“ ušetřit za vodné a stočné, ale i rodinných domů, rekreačních objektů a zahrad s vlastními studnami. Obzvláště v souvislosti se zákazy zalévání pak získává na atraktivitě umění zachytit vodu srážkovou.

Byt nabízí mnoho možností, jak vodu ušetřit

Úspora ve všech typech domácností může začít relativní drobností: pákové baterie ušetří až 30 procent vody ve srovnání s klasickým kohoutkem. Kapající vodovodní baterie, kohoutky i netěsné rezervoáry byste měli ihned odstavit a nechat opravit. Pokud se začnete místo koupání sprchovat, ušetříte klidně i polovinu vody (60 – 80 litrů sprcha vs. 150 – 200 litrů plná koupel). Zkuste také namontovat redukci průtoku. Při čištění zubů používejte sklenici vody místo vody tekoucí  – podle serveru Nazeleno.cz tak ušetříte až 7 litrů vody. Pánové se mohou také holit při plném umyvadle místo puštěného kohoutku. A pokud zastavíte vodu i během mytí vlasů, úspora bude ještě vyšší.

Dům a zahrada potřebují sběrač

Ušetřit za zalévání rostlin můžete i v bytě, pokud necháte vodu pro pokojové rostliny prostě odstát, místo abyste čekali, až začne z kohoutku téct v pokojové teplotě. Jedná se o celé litry zbytečného plýtvání. Řádově vyšších úspor však dosáhnete v rodinných domech se zahradou, pokud si pořídíte inteligentní systém svodu a zadržení srážkové vody. I obyčejný sud či nádrž znamenají nejen úsporu vody, ale i lepší péči o rostliny, neboť měkká dešťová voda jim svědčí nejlépe. U klasického sudu pod okapem však kvůli neregulovanému průtoku hrozí, že při dlouhodobých srážkách či přívalovém dešti přeteče a podmáčí okolí, v horším případě i samotný objekt. Oproti tomu moderní sběrače dokážou padající vodu efektivně zachytit a převést do příslušného rezervoáru pro další využití. „Sběrač je možné snadno namontovat dodatečně do běžného systému okapů. Kruhový svod se sběračem bezpečně zachytí více než 60 procent vody. Zbytek vody současně odejde s většími nečistotami pryč,“ vysvětlila Markéta Martinková ze společnosti Rheinzink, která sběrače do systému odvodnění dodává. „Nádoba navíc nemusí stát přímo u okapu, ale je možné ji mít i ve větší vzdálenosti díky až pětimetrové propojovací hadici.“

Bazén ochrání monitoring a automatický uzávěr

Při napouštění bazénu se může snadno stát, že zapomenete vodu vypnout. Napouštění trvá i několik hodin, proto nejsou úniky vody kvůli zapomenutí nijak neobvyklé.  Abychom zabránili škodám, je dobré mít jak monitoring spotřeby, tak speciální ventil, který je nainstalován na přívodu vody a v případě, že průtok překročí nastavenou hranici, vodu sám zavře.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Družstevní byty: Odlišnosti od osobního vlastnictví

Realitní trh nejspíš ochladne, ale investicím do nemovitostí hrana nezvoní

Do nového roku mnoho lidí vkládalo velké naděje. Rozjezd je však při nejmenším rozpačitý. Ačkoliv loňský rok byl v oblasti hypotečních úvěrů rekordní, letos odborníci očekávají spíše ochlazení. Navíc podle dat Eurostatu se může zdát, že v České republice žijeme jako sardinky. Předpovídat budoucnost v jakékoliv oblasti je momentálně dost ošemetné. Vše ale ukazuje na […]

Text: Monika Lukešová

09. 02. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *