EUR 25.165

USD 23.481

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.165

USD 23.481

15. 03. 2018

0 komentářů

Subjekty:
M&M reality

Jak v realitní bublině stanovit reálnou prodejní cenu bytu? Pomoci mohou cenové mapy

 

Realitní bublina vyhnala ceny nemovitostí do závratných výšin, prodávající mají mnohdy značně zkreslené představy o tom, kolik mohou za svou nemovitost získat.  Orientují se podle nabídky na internetu, kde je ale až třetina inzerovaných nemovitostí předražených a i v dnešní době neprodejných.

Loading



 


Není sporu o tom, že kdo v současné době prodává byt, dostane za něj o poznání více než před pár lety.  Faktory jako levné hypotéky, pomalá výstavba nových bytů či nízká nezaměstnanost společně zapříčinily, že ceny bydlení vzrostly až o desítky procent. Představy o tom, za kolik lze konkrétní nemovitost skutečně prodat, má ale značná část prodávajících zkreslené.  „Zatímco dřív byli prodávající připraveni alespoň trochu slevit, dnes mají kvůli silné poptávce často pocit, že to není nutné. Mají tendenci trvat na co nejvyšší ceně.  Otázkou pak je, zda nemovitost prodají, protože v některých tuzemských lokalitách už jsou ceny bytů a domů skutečně přemrštěné a lidé na ně jednoduše nemají,“ upozorňuje oblastní ředitel pro Prahu společnosti M&M reality Jan Martina.
Každý prodávající by si měl podle něho uvědomit, že jde o to nemovitost prodat za reálné maximum. Ne ji mít dlouhé měsíce v nabídce za cenu nereálnou jen proto, že jiní majitelé také nabízejí své neprodejné ležáky za přemrštěné částky. Prodávající se ale inspirují širokou nabídkou na internetu, kde lze nalézt skutečně nadsazené představy majitelů nemovitostí. „Z nedávné doby uvedu příklad, kdy se byt 3+KK o velikosti ani ne 70 metrů čtverečních v panelovém bytě v Praze na Chodově inzeroval za 6,5 milionu korun. Reálná cena je přitom zhruba o dva miliony níž. Většina majitelů nakonec z přemrštěných částek stejně ustupuje. Celý prodej se ale zdrží, někdy o půl roku, někdy o delší dobu,“ pokračuje Martina. Dle odhadů makléřů je na internetu předražená každá třetí nemovitost s tím, že jejich ceny jsou pak nadsazené až o 25 procent oproti reálnému maximu.
Stanovit reálné maximum pomáhá makléřům společnosti M&M reality a jejich klientům aplikace pro tablety Moderní makléř, kterou firma pro své pracovníky vyvinula. Aplikace umožňuje vyřešit veškeré úkony spojené s prodejem, pronájmem a financováním nemovitosti z jednoho místa, během několika minut a čistě elektronicky bez jakéhokoliv papírování. A mimo jiné pracuje také s cenovými mapami. Srovnává částky, za které se nejen inzerují, ale především skutečně prodaly srovnatelné nemovitosti v okolí. „Ve chvíli, kdy náš makléř uzavírá s klientem smlouvu, už se ve většině případů daří nastavit cenu správně, tedy na reálné maximum. Klienti velmi dobře reagují právě na cenové mapy, s jejichž pomocí jasně vidí, za jaké částky se srovnatelné nemovitosti opravdu prodávají,“ konstatuje Petr Morcinek, jediný akcionář a ředitel pro strategii a rozvoj M&M Reality Holdingu, který si aplikaci Moderní makléř osobně vysnil, navrhl ji a s týmem vývojářů a spolupracovníků dlouhé měsíce ladil k dokonalosti.­­­­­­­­­­­­­­­­­­­
Společnost M&M reality holding se zabývá zprostředkováním prodeje nemovitostí, pronájmem objektů a jejich správou a poskytuje i široké právní a finanční poradenství v oblasti realit. Firma je lídrem na trhu, má více než 185 stabilních poboček po celé České republice a přes 2 500 aktivních makléřů, kteří procházejí náročným a vysoce propracovaným firemním školícím programem.
Spotřebitelé označili společnost M&M reality nejdůvěryhodnější realitní kanceláří v Česku. Stalo se tak v rámci ankety o nejdůvěryhodnější značky na trhu pořádané agenturou ATOZ Marketing Services.
Dceřiná společnost M&M finance se specializuje na zajišťování hypotečních úvěrů a všech typů pojištění. V loňském roce společnost sjednala hypotéky v hodnotě 9 miliard korun a 10 tisíc pojistných smluv.
Díky kapitálové síle holdingu mohla vzniknout také divize M&M Investiční. Ta pomáhá především klientům, kteří nemohou prodat svou nemovitost standardní cestou. Již přes rok se její investiční specialisté věnují také novému projektu „Obnova bytového fondu v ČR“, v rámci něhož firma vykupuje byty za účelem rekonstrukcí, které pak realizuje další dcera holdingu, společnost M&M Development.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Chytrá investice zvýší hodnotu nemovitosti a ušetří práci

Většina rodin si při výstavbě či rekonstrukci vlastního bydlení musí utahovat opasky. Šetří i tam, kde se to do budoucna nemusí vyplatit. Chytrou investicí vzroste nejen hodnota nemovitosti, ale také kvalita bydlení. Na čem se rozhodně šetřit nevyplatí?

Text: Jiří Havelka

10. 09. 2015

Mapy nájemného? Zapomeňte…

Regulace nájemného v Česku skončila. Nájemníkům i pronajímatelům měly k úpravě smluvních vztahů posloužit mapy nájemného. Ty už ale nenajdete…

Text: Jiří Havelka

28. 04. 2014

Platíte přiměřené nájemné?

Výdaje na bydlení patří mezi nejvýznamnější složky rodinných rozpočtů. A proč platit více, než je nutné? Porovnat přiměřenost nájemného je přitom snadné. Nemusíte ani procházet realitní inzerci.

Text: Jiří Havelka

05. 08. 2013


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *