EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

Chytrá investice zvýší hodnotu nemovitosti a ušetří práci

 


 

V dnešní době již při výběru vlastního bydlení nerozhoduje pouze lokalita, občanská vybavenost, dispozice a estetický vzhled bytu či domu. Při výstavbě či rekonstrukci se zraky upírají čím dál více ke kvalitě, praktičnosti a ekonomické výhodnodnosti bydlení. Do popředí se dostává i ekologická stránka bydlení. I když zrovna nestavíte nebo nerekonstruujete s úmyslem nemovitost prodat, na vyšší hodnotě nemovitosti má asi zájem každý

Klasické zateplení domů dnes již nestačí

Největší důraz je kladen na zateplení a zejména kvalitní systém rekuperace, tedy systém zpětného získání tepla. V systému větrání s rekuperací tepla dochází k optimální výměně vzduchu a zároveň se významně snižují tepelné ztráty. Systém rekuperace snižuje přítomnost vlhkosti, plísní a například roztočů, což ocení nejen alergici.

„Dostatečné zateplení a poctivá okna již lidé považují za naprostou nutnost a dnes vedle toho požadují také rekuperační řešení, protože zateplení samo o sobě může přinášet spíše problémy s vlhkostí a plísní než výhodu,“ vysvětluje Jiří Najman z firmy Newag.

Kvalitní zateplení a rekuperační řešení nejen zhodnotí vlastní nemovitost, ale také významně sníží náklady na provoz. Komplexní zateplení domu s rekuperací může snížit energetickou náročnost až o 70 procent. Roční energetické úspory mohou dosáhnout i desítek tisíc korun. Náklady na systém větrání s rekuperací se pohybují u rodinných domů kolem 100 tisíc korun, tržní cena domu se ale zvýší až o stovky tisíc korun. Investice do zateplenní a nuceného větrání se zpětným získáním tepla pomůže také dosáhnout na dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Kuchyň srdcem nemovitosti

Kvalitnější kuchyňská linka zvyšuje užitnou hodnotu nemovitosti. Rozhodně se proto nevyplatí šetřit při stavbě či rekonstrukci na kuchyni. Samozřejmě závisí na možnostech dané nemovitosti, ale v kuchyni je určitě důležitý dostatečný prostor jak na vaření, tak i na mytí nádobí a pro úložné prostory. Určitě se vám investice do kvalitnějích a odolnějších materiálů a spotřebičů vrátí a navíc ušetří čas.

REKLAMA

Každý určitě ocení také například centrální vysavače. Jejich pořizovací cena je vyšší než cena vysavačů robotických nebo klasických přenosných. Kompenzací je ale zdravější způsob vysávání a záruka, která u centrálních vysavačů může být i 25 let. Významným pomocníkem v domácnosti může být kromě centrálního vysavače i shoz prádla, který je vhodný především pro rodinné domy.

Bezpečí nade vše

K desítkám tisíc krádeží dochází každý rok kvůli nedostatečnému zabezpečení nemovitosti. Zloději sice nekvalitní zabezpečení ocení, ale pojišťovna vám pojistné plnění z pojištění domácnosti nemusí vyplatit. Minimální požadavky na zabezpečení domácnosti bývají součástí pojistné smlouvy. Náklady na zabezpeční nemovitosti nebývají tak závratné a určitě se proto nevyplatí.  

Na druhou stranu pokud nemovitost prodáváte, instalace pancéřových dveří by mohla v případných zájemcích o koupi nemovitosti vzbuzovat pocit, že se nacházíte ve velmi nebezpečné lokalitě. Nic by se proto nemělo přehánět.

Někdy jen o několik jednotek procent vyšší, ale vhodně zvolená počáteční investice může do budoucna zhodnotit nemovitost až o desítky procent. A to se určitě vyplatí.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Oprav dům po babičce

Opravte dům po babičce. Dostanete až milion korun předem

Ministerstvo životního prostředí spouští od září nový motivační dotační program s názvem „Oprav dům po babičce“. Program se otevírá ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí a financován bude z finančních zdrojů Evropské unie. Žadatelé mohou získat až milion korun, celkem je v programu připraveno 55 miliard. 

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

21. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *