EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Text: Petr Zámečník

28. 04. 2014

9 komentářů

Mapy nájemného? Zapomeňte…

 


 

Nájemné bylo v České republice regulováno do konce roku 2010, ve vybraných velkých městech ještě o dva roky déle. K 1. 1. 2013 s konečnou platností byla regulace nahrazena volným trhem. Kritici deregulace se obávali nepřiměřeného růstu nájemného a statisíců rodin bez střechy nad hlavou. K žádnému katastrofickému scénáři ovšem nedošlo.

Jedním z podpůrných nástrojů pro usnadnění dohody mezi dlouhodobým nájemníkem a pronajímatelem bytu byly mapy nájemného. Mohly sloužit též jako podklad pro případné rozhodování soudů. Soudních sporů ovšem bylo mnohem méně, než se očekávalo, a mapy nájemného byste nyní hledali také marně.

„Vláda rozhodla, že nadále pro stanovení výše nájemného, nedojde-li k dohodě mezi pronajímatelem a nájemcem, budou využívány posudky soudních znalců a zjištění srovnatelných cen nájemného. Proto již Mapy nájemného nejsou a nebudou aktualizovány,“ uvedla k našemu dotazu Jana Marešová, ředitelka sekce marketingu Státního fondu rozvoje bydlení.

Nadbytečnost map nájemného vychází z Nařízení vlády č. 453/2013 Sb., o stanovení podrobností a postupu pro zjištění srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě, v němž § 3 uvádí:

Zjištění srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě

REKLAMA

(1) Ke zjištění srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě se pro konkrétní byt použijí následující způsoby

a) pořízení posudku znalce o výši obvyklého nájemného, která je pro konkrétní byt považována za srovnatelné nájemné obvyklé v daném místě,

b) stanovení na základě prokazatelného doložení výše nejméně 3 srovnatelných nájemných.

(2) Je-li k zajištění bytových potřeb nájemce pronajat jiný než obytný prostor, pro zjištění srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě se použije odstavec 1 přiměřeně.

REKLAMA

Ze srovnání nájemného byly zcela vypuštěny mapy nájemného jako podklad pro stanovení srovnatelné ceny. Staly se tak nadbytečnými a zbytečně drahými na provoz a aktualizaci. O informaci o orientačních cenách ale zájemci nepřijdou. Přestože Státní fond rozvoje bydlení ani Ministerstvo pro místní rozvoj mapy nájemného nespravují, své cenové mapy vydává Asociace realitních kanceláří.

Obrázek 1: Ukázka cenové mapy nájemného
cenove-mapy-najemneho

Zdroj: cenovamapa.gekonsro.cz

Informace z cenové mapy jsou ale pouze orientační. „Informace o cenách jsou sbírány průběžně, tak jak dochází k tržní realizaci konkrétních nemovitostí. Přepočet všech dat je velmi náročný proces a tak jsou zveřejňována data aktualizována měsíčně,“ uvádí informace o cenových mapách. Datum poslední aktualizace ale není uváděno a stránky mají copyright 2010 až 2011…

REKLAMA

Ve výjimečných případech je možné vyžádat si data i z oficiálních cenových map. „V odůvodněných případech poskytneme informaci konkrétnímu tazateli na konkrétní místo z původních Map nájemného, s upozorněním na jejich původní účel a současné využití pouze pro informativní účely,“ uvádí Jana Marešová.

Bydlení jako běžné zboží

Snahy o regulaci nájemného vycházejí z přesvědčení, že lidé musí bydlet (což je v naprosté většině pravda) a že nejsou schopni zaplatit tržní nájemné (což již pravda tak úplně není). Požaduje-li pronajímatel příliš vysoké nájemné, zbyde mu prázdný byt a náklady s ním spojené. Aby byt pronajal, musí cenu snížit na takovou, jakou jsou nájemníci ochotni a schopni zaplatit.

Otazník visel též nad penzisty obývajícími dlouhodobě byty v lokalitách, v nichž by tržní nájemné objektivně nebyli schopni zaplatit. Při pohledu z druhé strany ovšem vyvstává otázka, proč by jejich bydlení měl dotovat majitel bytu inkasem úředně stanoveným nízkým nájemným. Pokud by stát chtěl, aby tito lidé ve svých často nepřiměřeně velkých bytech bydleli, má možnost jim nájemné pomoci hradit formou sociálních příspěvků.

Zastánci regulace nájemného se odvolávali též na mladé rodiny s dětmi a nízkými příjmy, pro které by tržní nájemné bylo příliš velkou zátěží. Bohužel si neuvědomili, že regulované nájemné se vztahovalo pouze na starousedlíky s „dekrety“, nikoli na nově uzavírané smluvní vztahy. Nově zakládané rodiny s dětmi tak platili plné tržní nájemné, které díky úzkému trhu způsobenému jeho regulovanou částí bylo ještě vyšší.

Byt s regulovaným nájemným byl výsledkem jakési „loterie“, v níž vyhrávali starousedlíci bez ohledu na výši příjmů. A nebo lidé, kteří se k dekretům na byt obratně dostali.

Uvolnění trhu s bydlením přineslo své plody. Nájemné významně kleslo. Částečně za poklesem stojí i finanční krize. Částečně. Ta pouze ukázala, že jsou to nájemníci, kdo si vybírá, kde budou bydlet a za kolik. Pronajímatelé se musí o dobré a platící nájemníky přetahovat – jak kvalitou nabízených bytů, tak jejich cenou.

Loading

Vstoupit do diskuze 9 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • petr.f

  28 dubna, 2014

  Děkuji za informaci. V uplynulých měsících jsem jako divý opakovaně klikal na stránku, kde dříve mapa nájemného byla a nechápal jsem, kde je, myslel jsem, že jde o dočasný výpadek. Státní fond alespoň mohl vyvěsit info, že mapa je zrušena, poněkud amatérský přístup…

  To samé web MMR – http://www.mmr­.cz/cs/Staveb­ni-rad-a-bytova-politika/Bytova-politika/Prechod-na-smluvni-najemne/Mapa-najemneho stále zde odkaz je, ale nefunkční. Možná by měl někdo pani ministryni informovat, že mapa už jaksi neexistuje :)

  Odpovědět

 • Ivana P.

  4 ledna, 2018

  I

  Odpovědět

 • mackie

  29 dubna, 2014

  Zridka se najde tak jednostranny nazor prezentovany jako“zurnalism“ jako je toto.
  Alespon ve svete.

  Deregulace najmeneho je ve svych vysledcich tragedii. Statisice lidi nemaji na bydleni. V nasem dome to se to ted tyka 95% lidi.
  Najmen nam bylo jednostranne zvyseno o 100% mezi 2004 a 2012. sluzby o 50%. Takze duchodce v „neprimerene velkem byte“, az dva pokoje a 50 metru zaplati ted na byt 7,000 a za plyn a elektrinu dalsich 1,500. V prumerne 10,000 duchodu je to naprosty konec. To se tyka osob samotnych, nemocnych a invalidu. Kecani o tom, ze lide maji pracovat, nebo cely zivot pracovali, a nemaji pravo na slusny byt, protoze majitel si chce nacpat kapsy je nesmysl.
  Mame dva typy majitelu: obce, ktere proste sebrali statni majetek a vydiraji svoje vlastni obcany a soukromniky, kteri si statnim majetek strcili do kpasy v „restituci“, ktera byla jednim obrovskym podvodem.

  Neni zadneho duvodu tyto podvodniky podporovat.

  Stat je jiste na vine nynejsi, zoufale, situace ale nijak ji neresi.
  Najemnici jsou proste vezni- pokud chteji bydlet nemaji zadnou moznost ven, najmen je stoji vic nez hypoteka le usetrit nemaji jak, prtoze vetsina jejich prijmu jde na micky byt a jidlo.
  Ekonomika upada, protoze lide nemaji co utracet- a tak se zdrazuje, aby pry byli nuceni.
  630,000 lid ze vsech oboru je nezamestano a bez sanse na praci.
  Autor to vubec nechape ani nebere v uvahu.
  Vsude na svete jsou najmenici chraneni, najmen je vsude, v ruznych stupnich regulovano, protoze vsude vlady vedi, ze hrabivost a podvody jsou nekonecne. jen ne v Cechach.
  Zrejme prot, ze nejvetsi zlodeji sedi ve vlade.

  Odpovědět

 • petr.f

  29 dubna, 2014

  Dobrý den, mackie.
  Vždy máte možnost se odstěhovat do Mostu, kde komerční nájemné za 1+1 činí 2000 Kč (+zálohy na služby a energie), tj. celkem zaplatíte cca 5500 Kč měsíčně. Nebo si můžete v Mostě byt koupit (1+1 v dobrém stavu se prodává za 180.000 Kč) a platit jen náklady na byt cca 4500 Kč.

  Odpovědět

 • petr-zamecnik

  29 dubna, 2014

  Dobrý den,
  v prvé řadě Vám děkuji za Váš názor. S Vašimi závěry ale nesouhlasím.

  1/ platí-li penzista nájem a plyn ve výši 8500 Kč a jeho důchod je 10 tis. Kč, má nárok na příspěvek na bydlení, viz
  http://www.hy­poindex.cz/pris­pevek-na-bydleni-2014-vzroste-az-o-592-kc/

  2/ pokud majitel bytu žádá nepřiměřené nájemné (tedy vyšší, než jaké je tržní nájemné srovnatelných nemovitostí v okolí), může se nájemník přestěhovat. Pokud ale účtované nájemné odpovídá okolnímu nájemnému, proč by měl někomu dotovat jeho bydlení? Sociální podpora je povinností státu, nikoli majitele bytu.

  3/ Pokud se domníváte, že v některých případech byla restituce podvodem, doporučuji obrátit se s trestním oznámením na orgány činné v trestním řízení. Obecně je ale restituce pouze nápravou protiprávního zestátnění soukromého majetku. A to ještě chabou, protože stát se o majetek 40 let rozhodně nestaral s péčí řádného hospodáře a majitelé či jejich potomci jej dostali mnohdy ve zdevastovaném sta­vu.

  4/ Hypotéky jsou tak dostupné, že možnost koupit si vlastní byt má dnes téměř kdokoli. Stačí mít příjem. Úspory lidé také mají. I penzisté. Jak jinak by penzisté mohli nakupovat předražené hrnce od Šmejdů? Proč by stáli před zavřenými kampeličkami a vyžadovali vrácení úspor v řádech statisíců až milionů?

  5/ Ekonomika neupadá. Projděte se libovolným supermarketem a podívejte se, co a za kolik lidé nakupují. Podívejte se na jejich životní styl, na děti s nejnovější elektronikou, na auta parkující před vaším domem.

  6/ Člověk, který chce pracovat, práci najde. Možná ne ve svém oboru, možná bude muset slevit ze svých představ i finančních, ale práce je. Lidé v malých městech a vesnicích za ní možná budou muset cestovat, nebo se přestěhovat. To je nepříjemné. Ostatně i proto má stát systém sociálních dávek a podpory v nezaměstnanosti – až tak rozvinutý, že se mnohým rodinám práce nevyplatí.

  7/ Ano, hrabivost a podvody jsou nekonečné. Proto je jen v Praze odhadem minimálně 5 % nájemníků, kteří jsou profesionální neplatiči. A není to jen v Praze. Mám zdokumentovány případy, kdy nájemník opustí jednoho pronajímatele, když už není zbytí, nastěhuje se k jinému – a znovu neplatí nic. Následně opouští zdevastovaný byt. Jak navrhujete toto zregulovat? V současné době ochrana nájemníků těmto živlům nahrává.

  Přeji krásný den,
  Petr Zámečník

  Odpovědět

 • petr

  13 března, 2015

  soudit ja se soudil a prohral jsem naklady mi dali 70 000 puvodne byli 180 000 spusta lidi pobir apřispevek na pracaku je to totalni fiasko ty najmi

  Odpovědět

 • petr

  13 března, 2015

  regulace mněla zustat a v našem domne spousta lidi odešla s majitelem neni dohody. nekteři z nich mneli stesti na statny byt ja ten štastlivec nejsem. proste tahle deregulace kastrovala lidi kdo si ted pořidi deti když mi skoro celej plat padne na službi a najem. a slib v roce 1993 že nas nechaj dobidlet za rozumny najem je fuč

  Odpovědět

 • petr

  13 března, 2015

  a ten co dole napsal že je lechko dostat hipoteku tak to by mne zajimalo kde k tomu přišel ja mam překlenovak a jen refinancovat jsem ho chtel na hypoteku a mi přimi mi vystači podle tabulek a mam smlouvu a praci na neurčito a stejne mi ji zamitli už u 3 banky a to nejsme dlužnik ani v žadnem registru jak podotikam mam už překlenovak ktery jsem chtel vyplatit hipotekou a vzit neco navic na koupi bytu

  Odpovědět

 • Ivana Papežová.

  4 ledna, 2018

  Musím souhlasit s názorem, že chybí srovnání nájemného. Jako pronajimatelka se potýkám s problémem stanovit u nově zrekonstruovaného bytu nájemné, srovnání chybí, resp. vycházím z výnosové, nákladové metody, avšak nechápu, proč není možné stanovit cenovou mapu pro místně obvyklé nájemné jako je to v civilizovaném světě. Jak se pak mohou strany rozumně dohodnout a na co všechno nemusí či musí být znalecký posudek.
  Na rozdíl od hypotečního bydlení, jehož sledování se rovná burze s cennými papíry. Jde o zdravé podnikatelské prostředí ? – Odpovězte si sami.

  Odpovědět