EUR 23.655

USD 21.982

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.655

USD 21.982

11. 04. 2023

0 komentářů

JLL: Nabídka flexibilních prostor v České republice roste, nová centra se otevírají i v regionálních městech

 

Ještě na začátku pandemie to vypadalo, že mnohá coworkingová centra nebo sdílené kanceláře nemohou opatření spojená s pandemií Covid-19 přežít. Právě na sdílené pracovní prostory, jejichž filosofie je postavena na setkávání, osobní komunikaci a spolupráci, dopadla omezení velmi těžce. Jak ale dokládají výstupy prosincové analýzy poradenské společnosti JLL, už s ústupem protipandemických opatření pocítila většina provozovatelů coworkingových i servisovaných kanceláří novou vlnu zájmu a rok 2022 tento zájem potvrdil.

Loading 

Ve vybraných případech poptávka dokonce předčila předcovidové období. I díky tomu se letos a v příštím roce rozroste nabídka flexibilních kanceláří, která aktuálně činí přes 133 tisíc m². Expanze se navíc vedle Prahy a Brna dotýká i dalších měst. Podle nejvýznamnějších hráčů na trhu flexibilních kanceláří poslední měsíce ukazují na stabilizaci a postupný růst tohoto segmentu. Mezi klienty se objevují nové firmy. Nezřídka jde o větší korporace, které jsou s ohledem na délku nájmu i velikost pronajímaných ploch pro řadu operátorů důležitým zdrojem příjmů.

Návrat, respektive příchod větších firem do coworkingů pro většinu provozovatelů těchto prostor znamená i větší diverzifikaci členské základny. Podíl korporátních klientů, tedy firem s více než 500 zaměstnanci, se u jednotlivých operátorů liší. Například IWG, provozující centra Spaces nebo WeWork potvrzují, že se velké, často nadnárodní koncerny na pronájmech aktuálně podílejí 60 – 75 %.

Jiní operátoři jako Impact Hub nebo WorkLounge svůj byznys nadále stavějí na menších a středních firmách, mnohdy i jednotlivcích/freelancerech. Tato skupina může často tvořit až 90 % členů. A vyžaduje skutečnou flexibilitu nájemních podmínek,“ konstatuje Kamila Breen, analytička v oddělení poradenství a průzkumu trhu v JLL.

Všichni oslovení největší hráči se shodují v tom, že jejich klienti a uživatelé přišli i na základě lockdownu a pandemických opatření s novými požadavky. Pokud byly v oblibě uzavřené kanceláře ještě před první vlnou na jaře 2020, nyní poptávka po nich strmě vzrostla. Zároveň je zcela novým trendem pronájem jednomístných kanceláří, což překvapivě platí i pro zmíněné korporace.

Další shoda panuje i ohledně technologických inovací. Provozovatelé investují do ještě komfortnějšího rezervačního systému, videokonferenčních zařízení a dalších samoobslužných procesů. Veškerá vylepšení směřují k ještě větší flexibilitě z hlediska provozu i nájemního vztahu mezi operátorem a klientem.

REKLAMA

„Zákazníci aktuálně vyžadují co nejméně metrů, co nejkratší pronájmy a co nejméně závazků. Také kratší doba na nastěhování do flex center a tudíž i kratší doba na rozhodnutí hraje velkou roli při výběru nových kanceláří. V tom mají flexibilní prostory oproti klasické formě pronájmu kanceláří stále velkou výhodu,“ shrnuje Silvie Dudychová, konzultantka z oddělení kancelářských pronájmů v JLL.

Většina flexibilních center se nachází v Praze (76) o celkové ploše 103 300 m². Druhým nejdůležitějším flexibilním kancelářským centrem je Brno s 12 centry a celkovou plochou 11 500 m². Mezi větší města nabízející síť flexibilních prostor patří i Plzeň s 6 centry a celkovou plochou 1 900 m².

Důkazem neutuchajícího zájmu o flexibilní pracovní prostory jsou i nedávno otevřená centra provozovaná developery. Developerská společnost CTP své coworkingové centrum Clubco (3 700 m²) otevřela v průběhu pandemie v brněnském business centru Vlněna. V roce 2022 prostory dokonce o 2 000 m² rozšířila. Další developer Passerinvest provozuje od listopadu 2021 své flexibilní prostory pod názvem FLEKSI o celkové ploše 3 300 m² v rámci svého pražského kancelářského komplexu Brumlovka. Svůj koncept hodlá nadále rozšířit. V únoru 2023 Passerinvest otevřel na Brumlovce další prostory, a to v budově Beta s celkovou plochou 2 900 m² a v letošním roce chystá spuštění svého třetího centra, rovněž v komplexu Brumlovka, o ploše 3 800 m². Celkem tak na Brumlovce poskytne přes 10 tisíc m² flexibilních prostor.

Naopak HB Reavis oznámil koncem února 2023 uzavření svých dvou pražských flexibilních center HubHub v ulici Na Příkopě a v Paláci ARA. Na konci května 2023 tak ukončí svou činnost v České republice.

Rozšíření nebo otevření flexibilních center v roce 2023 plánují i další operátoři, společnost Scott.Weber Workspace letos otevře dvě centra – v budově The Park v Praze (2 500 m²) a v nově dokončené budově Port7 rovněž v Praze (4 400 m²). Přeměnou plzeňského brownfieldu na technologický park otevřel TechTower v únoru 2023 další flexibilní prostor o velikosti 2 500 m².

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023

I přes pokles jsou ceny nemovitostí v ČR stále na relativně vysoké úrovni

Trh s nemovitostmi v České republice prochází v posledních měsících významnými změnami. Po dlouhém období růstu cen dochází k určité stabilizaci a mírnému poklesu. Z  aktuálních dat vyplývá, že ceny nemovitostí se za poslední tři měsíce vyvíjely různými směry.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 05. 2023

Analýza: Poptávka po bytech stoupá

Trh s byty v Praze se probouzí. Po dlouhé stagnaci lze sledovat oživení prodejů. Kvalitní a prémiové nemovitosti si svou cenu drží, trvají však výrazné rozdíly v ceně nových a starších bytů. Rostou požadavky na kvalitu. Kupující mají stále vyšší nároky na standard vybavení bytů a nabízené doplňkové služby.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *