EUR 25.275

USD 23.761

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.275

USD 23.761

11. 04. 2023

0 komentářů

JLL: Nabídka flexibilních prostor v České republice roste, nová centra se otevírají i v regionálních městech

 

Ještě na začátku pandemie to vypadalo, že mnohá coworkingová centra nebo sdílené kanceláře nemohou opatření spojená s pandemií Covid-19 přežít. Právě na sdílené pracovní prostory, jejichž filosofie je postavena na setkávání, osobní komunikaci a spolupráci, dopadla omezení velmi těžce. Jak ale dokládají výstupy prosincové analýzy poradenské společnosti JLL, už s ústupem protipandemických opatření pocítila většina provozovatelů coworkingových i servisovaných kanceláří novou vlnu zájmu a rok 2022 tento zájem potvrdil.

Loading 

Ve vybraných případech poptávka dokonce předčila předcovidové období. I díky tomu se letos a v příštím roce rozroste nabídka flexibilních kanceláří, která aktuálně činí přes 133 tisíc m². Expanze se navíc vedle Prahy a Brna dotýká i dalších měst. Podle nejvýznamnějších hráčů na trhu flexibilních kanceláří poslední měsíce ukazují na stabilizaci a postupný růst tohoto segmentu. Mezi klienty se objevují nové firmy. Nezřídka jde o větší korporace, které jsou s ohledem na délku nájmu i velikost pronajímaných ploch pro řadu operátorů důležitým zdrojem příjmů.

Návrat, respektive příchod větších firem do coworkingů pro většinu provozovatelů těchto prostor znamená i větší diverzifikaci členské základny. Podíl korporátních klientů, tedy firem s více než 500 zaměstnanci, se u jednotlivých operátorů liší. Například IWG, provozující centra Spaces nebo WeWork potvrzují, že se velké, často nadnárodní koncerny na pronájmech aktuálně podílejí 60 – 75 %.

Jiní operátoři jako Impact Hub nebo WorkLounge svůj byznys nadále stavějí na menších a středních firmách, mnohdy i jednotlivcích/freelancerech. Tato skupina může často tvořit až 90 % členů. A vyžaduje skutečnou flexibilitu nájemních podmínek,“ konstatuje Kamila Breen, analytička v oddělení poradenství a průzkumu trhu v JLL.

Všichni oslovení největší hráči se shodují v tom, že jejich klienti a uživatelé přišli i na základě lockdownu a pandemických opatření s novými požadavky. Pokud byly v oblibě uzavřené kanceláře ještě před první vlnou na jaře 2020, nyní poptávka po nich strmě vzrostla. Zároveň je zcela novým trendem pronájem jednomístných kanceláří, což překvapivě platí i pro zmíněné korporace.

Další shoda panuje i ohledně technologických inovací. Provozovatelé investují do ještě komfortnějšího rezervačního systému, videokonferenčních zařízení a dalších samoobslužných procesů. Veškerá vylepšení směřují k ještě větší flexibilitě z hlediska provozu i nájemního vztahu mezi operátorem a klientem.

REKLAMA

„Zákazníci aktuálně vyžadují co nejméně metrů, co nejkratší pronájmy a co nejméně závazků. Také kratší doba na nastěhování do flex center a tudíž i kratší doba na rozhodnutí hraje velkou roli při výběru nových kanceláří. V tom mají flexibilní prostory oproti klasické formě pronájmu kanceláří stále velkou výhodu,“ shrnuje Silvie Dudychová, konzultantka z oddělení kancelářských pronájmů v JLL.

Většina flexibilních center se nachází v Praze (76) o celkové ploše 103 300 m². Druhým nejdůležitějším flexibilním kancelářským centrem je Brno s 12 centry a celkovou plochou 11 500 m². Mezi větší města nabízející síť flexibilních prostor patří i Plzeň s 6 centry a celkovou plochou 1 900 m².

Důkazem neutuchajícího zájmu o flexibilní pracovní prostory jsou i nedávno otevřená centra provozovaná developery. Developerská společnost CTP své coworkingové centrum Clubco (3 700 m²) otevřela v průběhu pandemie v brněnském business centru Vlněna. V roce 2022 prostory dokonce o 2 000 m² rozšířila. Další developer Passerinvest provozuje od listopadu 2021 své flexibilní prostory pod názvem FLEKSI o celkové ploše 3 300 m² v rámci svého pražského kancelářského komplexu Brumlovka. Svůj koncept hodlá nadále rozšířit. V únoru 2023 Passerinvest otevřel na Brumlovce další prostory, a to v budově Beta s celkovou plochou 2 900 m² a v letošním roce chystá spuštění svého třetího centra, rovněž v komplexu Brumlovka, o ploše 3 800 m². Celkem tak na Brumlovce poskytne přes 10 tisíc m² flexibilních prostor.

Naopak HB Reavis oznámil koncem února 2023 uzavření svých dvou pražských flexibilních center HubHub v ulici Na Příkopě a v Paláci ARA. Na konci května 2023 tak ukončí svou činnost v České republice.

Rozšíření nebo otevření flexibilních center v roce 2023 plánují i další operátoři, společnost Scott.Weber Workspace letos otevře dvě centra – v budově The Park v Praze (2 500 m²) a v nově dokončené budově Port7 rovněž v Praze (4 400 m²). Přeměnou plzeňského brownfieldu na technologický park otevřel TechTower v únoru 2023 další flexibilní prostor o velikosti 2 500 m².

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *