EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

13. 03. 2024

0 komentářů

Každý třetí elektromobil v ČR byl zakoupen s financováním členů ČLFA, počet prodaných elektromobilů vzrostl o 72 %

 

Dostupné financování je klíčové pro přechod k nízkoemisní mobilitě. Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) v minulém roce profinancovaly celkem 2047 elektromobilů, což je podle dat serveru Čistá doprava téměř každý třetí vůz s čistě elektrickým pohonem prodaný v ČR.

Loading 

Přestože počet elektromobilů zakoupených s pomocí financování členů ČLFA v roce 2023 dynamicky rostl (o 72 %), i nadále Česká republika výrazně zaostává za unijním průměrem, ale i za některými státy v balkánském regionu. Rumunsko, Slovinsko ale i Bulharsko nebo Řecko jsou v rozvoji elektromobility výrazně před Českou republikou.

Zatímco například v Rumunsku byl podíl elektromobilů na prodeji nových osobních vozidel v minulém roce téměř 11 %, v ČR to byla podle statistik serveru Čistá doprava jen 3 %. Podíl v celé Evropské unii dosáhl dokonce 15 %. Urychlení rozvoje elektromobility by měl přinést nový dotační program Záruka Elektromobilita. S ohledem na výši alokovaných prostředků by mohl program Ministerstva průmyslu a obchodu ČR přispět na pořízení okolo 4000 nových elektromobilů.

„Podle prvotních odhadů členských společností ČLFA již v tuto chvíli dotační program zásadně zvýšil zájem o elektromobily mezi jejich firemními zákazníky. Očekáváme, že podpora přispěje nejen k růstu počtu bezemisních automobilů v domácím vozovém parku, ale také k urychlení výstavby potřebné infrastruktury. Právě u firemních zákazníků je totiž pravděpodobnější zpřístupnění vybudovaných nabíjecích bodů široké veřejnosti,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace.

Při koupi nového elektromobilu s využitím financování podnikatelé nejčastěji volí klasický podnikatelský úvěr (50 %). Výrazně ale roste zájem o operativní leasing (43 % případů). Jen v procentech se aktuálně pohybuje koupě s využitím finančního leasingu či spotřebitelského úvěru.

REKLAMA

ČLFA pozitivně hodnotí rozhodnutí státu podpořit prostřednictvím programu Záruka Elektromobilita přechod k nízkoemisní dopravě. Přestože se podpora vztahuje pouze na úvěrové produkty, a nelze ji využít při operativním nebo finančním leasingu, jde o krok správným směrem.

„Podle průzkumu, který v loňském roce uskutečnila poradenská společnosti EY a na kterém se naše členské společnosti podílely, hrálo dostupné financování a také podpora ze strany státu klíčovou roli. 35 % firem uvedlo absenci dotační podpory jako důvod nezájmu o elektromobily ve svých flotilách,“ uzavírá Jana Hanušová.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *