EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

14. 04. 2023

0 komentářů

Kdo ve stavebnictví neřeší udržitelnost, bude o krok pozadu

 

Přestože podmínky udržitelnosti mohou být ve stavebnictví vnímané jako ekonomické riziko, jsou zároveň příležitostí. Kdo na ně správně zareaguje, může rázem získat vedoucí pozici na trhu a zajistit si ziskovost do budoucna. Udržitelným stavebnictvím rozumíme takové, při kterém jsou minimalizovány jeho negativní dopady, zejména v environmentální, ekonomické a sociální oblasti. Tématu se v článku věnuje Stanislav Klika, ředitel rizikového poradenství společnosti BDO.

Loading 

Strategie udržitelnosti by měla počítat s vyvážením tří P – people, planet, profit (lidé, planeta, zisk). Důležité je to i proto, že podle odhadů Světové rady pro šetrné budovy (WGBC) stavebnictví produkuje 39 % světových emisí uhlíku.

Provozní emise – z energie spotřebované na vytápění, chlazení a osvětlení budov – představují 28 %, zatímco 11 % pochází ze ztělesněných emisí uhlíku neboli počátečního uhlíku, který je spojen s materiály a stavebními procesy během celého životního cyklu budovy.

Vedle toho kanadská rada pro šetrné budovy zjistila, že budovy produkují 35 % skládkového odpadu a zároveň spotřebují až 70 % komunální vody.

Navíc má do roku 2030 vzrůst celosvětová stavební produkce o 42 %, jak předpovídá společnost Marsh, takže se dopad ještě zásadně zvýší.

Uvědomujeme si výzvy

REKLAMA

Stavebnictví je v jedinečné situaci, protože musí zohledňovat stále přísnější předpisy týkající se zdraví a bezpečnosti i udržitelnosti a zároveň se snaží kontrolovat náklady a udržovat efektivní procesy s mnoha dodavateli a subdodavateli.

Odvětví také vytváří špičkové postupy pro navrhování a vývoj staveb, které jsou škálovatelné, vyšší, ekologičtější, zdravější a technologicky vyspělejší. Zároveň se potýká s tlakem na snižování nákladů na energie a emisí uhlíku při používání energeticky náročných těžkých zařízení.

Mezi výzvy, kterým toto odvětví čelí, patří například nedostatečná viditelnost. Ačkoli mnoho strojírenských a stavebních společností přijalo plány a závazky v oblasti udržitelnosti, nedostatek viditelnosti je významným problémem, pokud jde o sledování udržitelných postupů ve vlastních procesech i u jejich subdodavatelů a dodavatelských řetězců. Udržitelné získávání potřebných surovin a etické získávání potřebné pracovní síly vyžaduje transparentní a ověřitelné informace o jejich vlastních procesech a o procesech jejich dodavatelů.

Další výzvou je nedostatečná schopnost měřit pokrok a podávat o něm zprávy. Náklady na udržitelnost se identifikují snadněji než pozitivní přínosy. Organizacím často chybí interní kontrolní mechanismy a rámce, které by umožnily správně ocenit přínosy řízení environmentální udržitelnosti, jako je snížení expozice vůči kolísání cen energií, rizikům spojeným s vodou a zlepšení dalších environmentálních dopadů provozu a závislostí v dodavatelském řetězci.

Neméně důležitou výzvou jsou legislativní a regulační očekávání s krátkým rozjezdem. Kanadská vláda stanovila legislativní očekávání kanadským zákonem o odpovědnosti za čisté nulové emise. Tento zákon vstoupil v platnost v roce 2021 a je součástí vládního plánu na dosažení čistých nulových emisí do roku 2050. Regulační agentury pro vykazování ve Spojených státech a Kanadě nařídily nebo se chystají nařídit požadavky na zveřejňování informací o udržitelnosti a změně klimatu počínaje rokem 2024. Vzhledem k tomu, že se objevují legislativní tlaky, čím déle budou organizace čekat se zahájením zavádění a měření strategií snižování emisí uhlíku, tím dražší budou uhlíkové kompenzace.

REKLAMA

Řízení rizik

Průmysl si uvědomuje potřebu řešit tyto naléhavé a často si konkurující problémy, zejména v rámci svých dodavatelských řetězců. Stavební průmysl má dobré předpoklady k tomu, aby se s těmito výzvami vypořádal – tím, že bude sledovat cíle udržitelnosti a měřit pokrok prostřednictvím environmentálního, sociálního a správního reportingu (ESG).

Ve skutečnosti je toto odvětví již dlouho lídrem v oblasti udržitelnosti a environmentálního vedení díky sdružením, jako je Leadership in Energy and Environmental Design (LEED), což je jeden z celosvětově nejvýznamnějších programů certifikace budov.

Certifikace LEED zaznamenala obrovský růst s více než 96 000 projekty LEED ve 167 zemích. Podle Statisty bylo v roce 2006 v USA certifikováno pouze 296 projektů. To svědčí o tom, že organizace dokáží splnit měnící se očekávání spotřebitelů, zaměstnanců a investorů.

Mezi klíčové činnosti umožňující udržitelnost patří například přijetí strategií udržitelné výstavby plánováním a začleněním udržitelnosti do celého života stavebního projektu od začátku až do konce. Dále zavedení kontrolních mechanismů k zajištění etického původu materiálů a ověřování dodržování pracovních norem a spravedlivých humanitárních postupů u všech subdodavatelů a dodavatelů.

REKLAMA

Vyjma toho mezi ně patří i zavádění udržitelných projektových, inženýrských a stavebních postupů podpořených transparentními a relevantními daty pro měření, monitorování a snižování emisí a odpadů v průběhu celého životního cyklu projektu.

Zásadní je také plánování a zavádění strategické optimalizace logistických procesů, které optimalizují dodávky s cílem snížit počet ujetých kilometrů, emise a uhlíkovou stopu. Klíčové je i upřednostňování energetické účinnosti aktiv a zařízení, které jsou bezpečné pro životní prostředí i pracovníky.

A nelze opomenout, že s rostoucím tlakem spotřebitelů, regulačních orgánů a investorů na environmentální a společenský dopad organizací se ESG stalo obchodním imperativem. Výkonné týmy jsou motivovány k zavádění procesů a iniciativ, které prokazují ukazatele výkonnosti ESG a způsob, jakým dlouhodobě zabezpečují svůj obchodní úspěch.

Podnikání má dnes tudíž nové podmínky, protože společnosti a správní rady nyní musí myslet na své zainteresované strany, nejen na akcionáře. Pro stavebnictví jsou příležitosti, jak si vybojovat podíl na trhu jako udržitelný, sociálně uvědomělý podnik, značné. Ti, kteří v této oblasti dosáhnou uznání značky, budou mít dobrou pozici, aby v budoucnu využili vlny poptávky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024

Komentář: Apokalyptická úzkost a dostupné bydlení

Vzhledem k současnému stavu světa se zdá, že lidstvo směřuje k nevyhnutelné katastrofě, posílené historickými cykly paniky a neochotou se poučit z minulosti. Apokalyptická úzkost se stala běžným jevem: polykrize, klimatická úzkost a debaty o morálce rodičovství, pandemie, obavy z technologií (AI = konec civilizace), geopolitických střetů a války… Pocit, že míříme k nevyhnutelnému zániku […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *