Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Ke splácení půjček Češi využívají méně než třetinu příjmů

14.06.2018 09:06 Tisková zpráva:

Polovina Čechů (51 %) využívá ke splácení spotřebitelských půjček 10 až 30 % svých příjmů. Jestliže k této skupině připočteme i ty, kteří na splácení svých finančních závazků využívají méně než 10 % svého příjmu, pak můžeme konstatovat, že 8 z 10 Čechů si na splácení půjček vyhrazuje méně než třetinu svých příjmů.

Podobně jako Češi jsou na tom Poláci a Maďaři, naopak téměř pětina Rumunů na úhradu splátek využívá 30 až 50 % svých financí, což je v porovnání s Čechy dvojnásobek. Tyto závěry vyplývají z mezinárodního průzkumu agentury GfK pro společnost Provident Financial, kterého se zúčastnilo 500 Čechů. V průzkumu odpovídali také Poláci, Rumuni, Maďaři a Španělé.

 

 I další data z průzkumu naznačují, že se většina Čechů rozhoduje ohledně půjček uváženě. 83 % z těch, kteří si vzali půjčku nebo o ní uvažují, uvedlo, že by si nepůjčili více, než jsou schopni splatit, 80 % své závazky bez obtíží financuje. Naopak jen 14 % respondentů přiznalo problémy se splácením půjčky. „Z dlouhodobého zkoumání české populace nám vychází, že stále více lidí poměřuje své příjmy a výdaje a půjčuje si zodpovědněji než kupříkladu před 10 lety,“ komentuje výsledky průzkumu hlavní analytik Providentu Tomáš Černý.

Nejvíce Čechů je ochotno vzít si půjčku na nákup auta (63 %), úpravy v domácnosti (59 %) a nečekané výdaje (49 %). Naopak jen mizivé procento si půjčuje na zábavu a koníčky (7 %) či na běžné výdaje (5 %). „Podobný trend zaznamenáváme také u půjček na dovolenou. Podle našich interních dat si na ni bere úvěr pouze 2 % lidí,“ dodává Tomáš Černý.

V rámci hospodaření s penězi Češi plánují, za co budou utrácet. Všechny výdaje plánuje 35 % lidí, 41 % řeší pouze větší výdaje. Naopak 22 % lidí se výdajovou stránkou vůbec nezajímá a utrácí peníze spontánně. „Z průzkumu vyplývá, že s plánováním výdajů si nelámou hlavu zejména mladí lidé. Ve skupině 18 až 24 let se jedná o 29 % respondentů, což je o 7 % více, než činí průměr v české populaci. Je přitom důležité, aby si zásady správného hospodaření lidé osvojili již v útlém věku, protože vzorce chování se přenášejí do dospělosti. Pokud mladý člověk umí vyjít s kapesným či s výdělkem z brigády, je velice pravděpodobné, že bude vycházet s penězi později ve své domácnosti,“ podotkl Tomáš Černý.  

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *