Úterý 21. května. Svátek má Monika.

Klientům H-Systemu hrozí prodej domů v dražbě za pětinu jejich reálné hodnoty. Za své domy budou muset platit už potřetí

04.04.2013 01:04 Tisková zpráva:

Po bankrotu společnosti H-System a vyhlášení konkurzního řízení na její majetek v roce 1998 vzniklo Stavební bytové družstvo Svatopluk spojující podvedené klienty. „Tehdy byly na pozemcích v Horoměřicích místo vysněných domů jen základové desky. Se správcem konkurzní podstaty jsme se v rámci družstva dohodli na výstavbě i dostavbě celého projektu a investovali dalších téměř 100 milionů korun, domy zkolaudovali a zabydleli. Podle aktuální dražební vyhlášky to ale vypadá, že přijdeme o investice i domy,“ popsal Martin Junek, tiskový mluvčí SBD Svatopluk, které sdružuje klienty H-Systemu.  

Vyhláška o plánované dražbě zbytku konkurzní podstaty H-Systemu totiž žádné dodatečné investice lidí z Horoměřic neuvádí, celou nynější hodnotu horoměřické výstavby přiřkla společnosti H-System. „Před 14 lety byla cena lokality i s pozemky odhadnuta na zhruba 25 milionů korun, po naší dostavbě činí nejnovější odhad 122 milionů korun, vyvolávací cena dražby je 62 milionů. Buď tedy stávající obyvatelé musí znovu zaplatit nehorázné peníze za odkup svých domů, nebo zvítězí spekulanti za cenu, která pokryje sotva polovinu tržní hodnoty domů. Nakonec to poškodí všechny věřitele H-Systemu, protože dojde k celkovému ponížení financí v konkurzní podstatě,“ dodal Martin Junek.

V blízkých Velkých Přílepech, kde družstvo Svatopluk také po H-Systemu dostavovalo, měli lidé větší štěstí. Do konce minulého roku všichni obyvatelé své nemovitosti odkoupili, sice v ceně nových a vyšších odhadů, zato zohledňujících jejich investice. Přesně, jak bylo původně dohodnuto s prvním správcem konkurzní podstaty v roce 1999 před zahájením dostavby družstvem. Všichni, až na pana Sýkoru, jehož příběh straší horoměřické klienty H-Systemu nejvíce.

Pan Sýkora, podobně jako tisícovka jiných, zaplatil na začátku projektu H-Systemu tři miliony korun. „O ně přišel. Vstoupil do družstva, a když správce konkurzní podstaty povolil dostavovat, investoval spolu s ostatními členy další peníze do dostavby,“ nastínil Martin Junek osud stovek klientů H-Systemu. Po nastěhování zahrnul nově jmenovaný správce dům Jaroslava Sýkory do konkurzní podstaty. Pan Sýkora byl připraven dům odkoupit, ovšem ne za novou odhadní cenu navýšenou o 150 procent a bez zahrnutí jeho investic. Nakonec byl dům pana Sýkory prodán bez jeho vědomí za pětinovou hodnotu společnosti CIB Property. „Právě takové situace se lidé v Horoměřicích před dražbou děsí: buď neúměrně vysoké další platby, nebo spekulantů, které v neznalosti problému může přilákat zdánlivě nízká vyvolávací cena. Stačilo přitom pokračovat v systému odkupů, jak je v předešlých deseti letech zavedl a praktikoval současný správce v lokalitě Velké Přílepy,“ řekl Martin Junek.

V tuto chvíli podává Stavební bytové družstvo Svatopluk za pana Sýkoru žalobu na správce konkurzní podstaty a je připraveno podniknout veškeré právnické kroky také v případě negativního vývoje v Horoměřicích. „Tamní lidé už jsou roky nefungujícím právním rámcem zdecimovaní a odhodlaní ke všemu. Pokud budou nuceni dům opustit kvůli přemrštěné ceně, na kterou nedosáhnou z důvodů předešlých nezahrnutých investic, jsou rozhodnutí se odstěhovat se vším, co zde vystavěli, tedy koupelnami, kuchyněmi, okny, rozvody, odpadním potrubím a dalším nákladným vybavením. Nálada v okradených rodinách je již tak emocionálně vypjatá, že bych se nedivil ani zoufalým činům,“ podotkl Martin Junek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *