EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

13. 10. 2020

Krize přeje nákupům investičních nemovitostí, odborníci radí zaměřit se na studentská města a jejich okolí

 

Současná situace ovlivněná pandemií koronaviru nahrává zájemcům o koupi investiční nemovitosti, tedy bytu či domu s cílem jej pronajmout. Podle společnosti GarantovanyNajem.cz záleží více než na čemkoliv jiném na lokalitě a stavu nemovitosti. Nejvíce se proto vyplatí zaměřit se na studentská města a jejich okolí, kde je nejvhodnější koupit novostavbu, anebo nemovitost zrekonstruovat. Podle Viktora Mejzlíka z GarantovanyNajem.cz by měl každý investovaný milion přinést na nájmu alespoň 3 500 Kč. S pořízením takové nemovitosti se dle něj nevyplatí otálet – jejich ceny neustále stoupají, za posledních 14 let vzrostly v Česku zhruba trojnásobně. 


Zbytečně nevyčkávat, ale zároveň dobře promyslet – to je základní pravidlo, které se podle odborníků ze společnosti GarantovanyNajem.cz vztahuje na nákup investiční nemovitosti. „Za základní chybu investorů považuji to, že čekají na lepší dobu. Každý měsíc či rok otálení bude přitom pravděpodobně znamenat, že prodělají mnoho peněz. Důkazem může být vývoj českého realitního trhu. Během posledních třiceti let hodnota nemovitostí nikde neklesá, naopak za posledních 14 let stoupla až trojnásobně,“ uvádí Viktor Mejzlík, ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz. Například jen v Praze za poslední dva roky vzrostla průměrná cena nemovitostí z 95 900 Kč na 115 600 Kč za metr čtvereční*.
Cílení na studenská města slibuje jistotu
Podle Viktora Mejzlíka existují dvě nejvhodnější varianty výběru investiční nemovitosti. První lze nazývat jako jistotní, při které prakticky nelze udělat chybu – ta spočívá ve výběru nemovitosti ve studentském městě. „Není nutné cílit zde přímo na studenty, přestože právě díky studentům jsou nemovitosti v těchto městech častěji pronajímány. Je tu totiž i větší výběr z dalších potenciálních nájemníků, protože studenti zde po škole často zůstávají a hledají standardní bydlení,“ vysvětluje Viktor Mejzlík.
Druhou variantou jsou potom nemovitosti v blízkosti větších studentských měst, kde ale trh s pronájmy ještě není natolik rozvinutý a prodejní ceny zatím zůstávají nízké. „Mohou to být malé obce okolo Prahy, jako jsou Milovice, Lysá nad Labem nebo třeba Dolní Břežany. V okolí Brna zase Kuřim, Rousínov či Říčany. Ceny v takových lokalitách se však zhruba do dvou let po jejich ‚objevení‘ mohou vyrovnat koupi v centru velkého města,“ dodává Viktor Mejzlík. Hledání takové příležitosti proto většinou obnáší podstatně více času, prodejní cena nemovitosti v takové lokalitě však může po několika letech stoupnout až o 100 %.
Novostavba nebo rekonstrukce zvýší šance
Při výběru investiční nemovitosti je v každém případě vhodné buď zaměřit se na novostavby, anebo případně počítat s následnou rekonstrukcí. Dobrý stav bytu vždy zvýší řady zájemců a šanci na úspěšný pronájem. Dobře stanovená cena pronájmu vzhledem ke kupní ceně nemovitosti by podle společnosti GarantovanyNajem.cz měla z každého investovaného milionu přinést minimálně 3 500 Kč měsíčního nájmu. Je totiž nutné počítat nejen se splátkami hypotéky, kterou si majitel pro koupi nemovitosti sjednal, ale právě i s případnou rekonstrukcí, údržbou a menšími opravami.
Zdánlivé „zlaté rybky“ se nemusí vyplatit
Při výběru vhodného investičního bytu se podle Viktora Mejzlíka snaží většina kupců najít takzvanou zlatou rybku. Tedy nemovitost, kterou lze levně koupit a rychle a draze pronajmout. Jako takové se mohou na první pohled jevit například byty v některých lokalitách na severu Čech, například v okolí Mostu či Ústí nad Labem. „Takové byty mohou s počáteční investicí mnohdy na úrovni jednoho milionu korun zdánlivě přinést sedm až osm tisíc korun měsíčně na nájemném. Podle našich zkušeností jsou zde ale reálné výnosy zhruba poloviční. Podnájemníci se častěji střídají, byty proto i častěji zůstávají po určitou dobu neobsazené. V těchto lokalitách je také vyšší poptávka po větších bytech, a spolu s tím tedy i větší náklady na fond oprav a správu domu,“ dodává Viktor Mejzlík.
* Údaje vycházejí ze statistik portálu RealityMIX.cz.
Tisková zpráva GarantovanyNajem.cz

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Investoři masivně nakupují nájemní byty

Jakékoliv sklady, retailové parky a moderní kanceláře. Seznam priorit investorů na tuzemském trhu nemovitostí zůstává i po 3. čtvrtletí neměnný. Přesto na něm dochází k určitému vývoji: do bilance se totiž stále viditelněji promítají rezidenční nemovitosti. Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.