EUR 24.515

USD 24.039

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.515

USD 24.039

03. 08. 2020

0 komentářů

Krize přinesla nájemcům příležitost zamířit do podnájmů v moderních budovách

 

Téměř dvě třetiny nájemců moderních kancelářských budov uvažují o tom, že část svých prostor podnajmou jiné společnosti. Děje se tak v přímém důsledku pandemie Covid-19. Řada firem nadále funguje v omezeném režimu, kdy část zaměstnanců nebo mnohdy celý pracovní tým pracují z domova. Jiní nájemci na základě zkušenosti z období od března do června zjistili, že díky funkčním informačním a komunikačním technologiím nepotřebují pracovní plochy v takovém rozsahu, jako tomu bylo před pandemií. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který mezi dvěma stovkami klientů provedla mezinárodní poradenská společnost BNP Paribas Real Estate. 


V důsledku tohoto trendu, jak co nejvíce ušetřit celkové náklady za pronájem, přibývají každý den na pražském kancelářském trhu stovky metrů čtverečných nových ploch k podnájmu. Obvykle jde o „áčkové“ administrativní budovy, dokončené často v posledních třech letech v exkluzivních lokalitách. Celkem se za poslední kvartál objevilo na trhu přes 70 000 m2 podnajímaných kancelářských prostor!
Podnájmy momentálně dominují kancelářskému trhu. Jedná se vesměs o moderní kompletně vybavené prostory, ihned k nastěhování, které nabízejí flexibilní nájemní podmínky včetně možnosti krátkodobého pronájmu,“ vysvětluje Lena Popova, vedoucí týmu Office Agency BNP Paribas Real Estate ČR a Slovensko. Díky podnájmu si současní nájemci prostor mohou zajistit dodatečný peněžní tok a snížení platby za nájem, zatímco podnájemci si mohou pronajmout špičkové kancelářské prostory, které by pro ně byly za normálních okolností na trhu nedostupné.“ Jediné, co zabraňuje početné migraci firem do takových prostor, jsou stále poměrně vysoké ceny nájemného a nejistota firem ohledně vlastní budoucnosti.
Jak totiž vyplynulo z uvedeného průzkumu, většina nájemců rozhodnutých část prostor podnajímat kopíruje vlastní cenu nájmu. Ta se v Praze pohybuje u nových kanceláří mezi 15 a 18 EUR/m2, zatímco „béčkové“ kolem 12 až 14 EUR/m2 a u administrativních prostor kategorie C kolem 10 EUR/m2. Právě často dvojnásobný nájem odrazuje nezanedbatelnou část nájemců starších kanceláří od stěhování.
Tato situace se však může rychle změnit. Nabídka prostor totiž významně převyšuje poptávku. „Vzhledem k delšímu trvání nájemních smluv si společnosti uvědomí, že je lepší mít z podnájmu pokrytou aspoň část nájemného a celkový náklad za služby než nést celé břemeno nákladů,“ doplňuje Lena Popova, která se svým týmem řeší několik desítek podobných případů.
Podle jiného průzkumu BNP Paribas Real Estate z června většina respondentů zvažuje podnajmout 15 až 20 % prostor. Aktuální čísla ale hovoří až o zdvojnásobení tohoto poměru. „Opět se dostáváme do části cyklu vývoje trhu, kdy mají všechny trumfy v rukou nájemci,“ uzavírá Lena Popova.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.24 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022

Ceny nových bytů se dostaly na vrchol, klesat ale nebudou

Růst cen nových bytů v Praze se ve druhém čtvrtletí zastavil. Nové byty se v průměru prodávaly za 145 783 korun za metr čtvereční. Levnějších bytů se přesto zřejmě v dohledné době nedočkáme.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.