EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

03. 08. 2020

Krize přinesla nájemcům příležitost zamířit do podnájmů v moderních budovách

 

Téměř dvě třetiny nájemců moderních kancelářských budov uvažují o tom, že část svých prostor podnajmou jiné společnosti. Děje se tak v přímém důsledku pandemie Covid-19. Řada firem nadále funguje v omezeném režimu, kdy část zaměstnanců nebo mnohdy celý pracovní tým pracují z domova. Jiní nájemci na základě zkušenosti z období od března do června zjistili, že díky funkčním informačním a komunikačním technologiím nepotřebují pracovní plochy v takovém rozsahu, jako tomu bylo před pandemií. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který mezi dvěma stovkami klientů provedla mezinárodní poradenská společnost BNP Paribas Real Estate. 


V důsledku tohoto trendu, jak co nejvíce ušetřit celkové náklady za pronájem, přibývají každý den na pražském kancelářském trhu stovky metrů čtverečných nových ploch k podnájmu. Obvykle jde o „áčkové“ administrativní budovy, dokončené často v posledních třech letech v exkluzivních lokalitách. Celkem se za poslední kvartál objevilo na trhu přes 70 000 m2 podnajímaných kancelářských prostor!
Podnájmy momentálně dominují kancelářskému trhu. Jedná se vesměs o moderní kompletně vybavené prostory, ihned k nastěhování, které nabízejí flexibilní nájemní podmínky včetně možnosti krátkodobého pronájmu,“ vysvětluje Lena Popova, vedoucí týmu Office Agency BNP Paribas Real Estate ČR a Slovensko. Díky podnájmu si současní nájemci prostor mohou zajistit dodatečný peněžní tok a snížení platby za nájem, zatímco podnájemci si mohou pronajmout špičkové kancelářské prostory, které by pro ně byly za normálních okolností na trhu nedostupné.“ Jediné, co zabraňuje početné migraci firem do takových prostor, jsou stále poměrně vysoké ceny nájemného a nejistota firem ohledně vlastní budoucnosti.
Jak totiž vyplynulo z uvedeného průzkumu, většina nájemců rozhodnutých část prostor podnajímat kopíruje vlastní cenu nájmu. Ta se v Praze pohybuje u nových kanceláří mezi 15 a 18 EUR/m2, zatímco „béčkové“ kolem 12 až 14 EUR/m2 a u administrativních prostor kategorie C kolem 10 EUR/m2. Právě často dvojnásobný nájem odrazuje nezanedbatelnou část nájemců starších kanceláří od stěhování.
Tato situace se však může rychle změnit. Nabídka prostor totiž významně převyšuje poptávku. „Vzhledem k delšímu trvání nájemních smluv si společnosti uvědomí, že je lepší mít z podnájmu pokrytou aspoň část nájemného a celkový náklad za služby než nést celé břemeno nákladů,“ doplňuje Lena Popova, která se svým týmem řeší několik desítek podobných případů.
Podle jiného průzkumu BNP Paribas Real Estate z června většina respondentů zvažuje podnajmout 15 až 20 % prostor. Aktuální čísla ale hovoří až o zdvojnásobení tohoto poměru. „Opět se dostáváme do části cyklu vývoje trhu, kdy mají všechny trumfy v rukou nájemci,“ uzavírá Lena Popova.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Investoři masivně nakupují nájemní byty

Jakékoliv sklady, retailové parky a moderní kanceláře. Seznam priorit investorů na tuzemském trhu nemovitostí zůstává i po 3. čtvrtletí neměnný. Přesto na něm dochází k určitému vývoji: do bilance se totiž stále viditelněji promítají rezidenční nemovitosti. Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.