EUR 23.685

USD 22.154

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.685

USD 22.154

18. 07. 2022

0 komentářů

Kvalitu lékařské péče v zahraničí lze ověřit jen na místě. ERV Evropská proto pravidelně podniká inspekční cesty

 

Kvalita zdravotní péče je v řadě zemí rozdílná oproti té, na kterou jsme zvyklí u nás. Zvláště v Egyptě a některých dalších středomořských zemích se setkáme s pochybnou odborností „lékařů“, kteří pracují v hotelech. Často se totiž jedná pouze o nedostudované mediky. Při výběru cestovního pojištění je tedy nutné dbát na kvalitu asistenční služby, která vychází zejména ze znalosti místního prostředí. Zástupci ERV Evropské pojišťovny proto jezdí osobně a pravidelně prověřovat úroveň zdravotní péče v zahraničí.

Loading 

Letošní inspekční cesty uskutečněné během června potvrdily, že se opatření spojená s COVID-19 ve většině oblíbených turistických destinací zúžila jen na dezinfekční gely. Roušky či respirátory jsou aktuálně povinné jen pro personál nemocnic. Od turistů se striktně nevyžadují. Stejně jako v předchozích letech ale platí, že není vhodné v případě potíží využívat hotelové lékaře, u kterých také často dochází k nadbytečnému přeléčování. „I za banální zákrok si pak tito často samozvaní lékaři účtují několikanásobně vyšší ceny, než je obvyklé, které pak nemusí pojišťovna proplatit,“ varuje Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. 

Svěřte se do rukou odborníků a nejednejte na vlastní pěst

„Pokud má klient v zahraničí zdravotní potíže, vždy by měl neprodleně kontaktovat asistenční službu, která zná místní prostředí a její specialisté zajistí, že se člověk dostane do rukou prověřených lékařů a bude mu poskytnuta kvalitní péče,“ říká Vlastimil Divoký. První kontrolu zajišťují jednotlivá centra pomoci, tzv. Euro-Centra, která jsou rozeseta po celém světě. Nad rámec toho ještě zástupci ERV Evropské pravidelně navštěvují oblíbené turistické destinace a kontrolují úroveň smluvních klinik i nemocnic. Například v Egyptě je totiž kvalita zdravotnictví ve veřejných nemocnicích výrazně nižší než v ČR. „Naopak v námi prověřených a využívaných klinikách je kvalita srovnatelná s ČR,“ říká Vlastimil Divoký.

Za účelem zajištění maximálního komfortu pro své klienty, vytvořila ERV Evropská tzv. Preferred Partners Programme. Díky němu stačí, když klient zavolá asistenci a ta ho nasměruje do prověřené kliniky nebo pro něj pošle auto. „Zbytek už běží bez zásahu klienta a asistenční služba vše řeší napřímo se zdravotnickým zařízením, pochopitelně včetně plateb za léčení. V některých našich smluvních klinikách dokonce pracuje česky nebo slovensky mluvící personál,“ popisuje Vlastimil Divoký.

Specifika zdravotní péče v nejoblíbenějších zemích

REKLAMA

Egypt

Hotely často nechtějí pouštět lékaře z externích klinik do vnitřních prostor, takže raději zajistíme odvoz klienta z hotelu na kliniku. Asistenční službu je ideální kontaktovat z vlastního telefonu. „Díky tomu má asistenční služba hned přímý kontakt. A pokud se někdo obává nákladů za telefonát z ciziny, rádi mu je při předložení výpisu od operátora proplatíme,“ upřesňuje Vlastimil Divoký.

Snahu místních vydělat na turistech potvrzuje případ klienta se zánětem středního ucha, které se obvykle řeší antibiotickými kapkami do ucha. Hotelový lékař ale udělal navíc dvě kontrolní „vyšetření“, pacientovi aplikoval pět injekcí, dvoje kapky do ucha a dávku antibiotik. Za takto účelovou „léčbu“, která zbytečně zabrala tři dny, si naúčtoval 770 EUR (necelých 20 tisíc korun), které si velmi nevybíravým způsobem vymohl od klienta. Pokud by klient vše řešil přes asistenční službu, byl by ošetřen kvalifikovaně v prověřené klinice, bez opětovných návštěv lékaře. Navíc adekvátní cena za takové ošetření je v rozmezí 75–120 EUR (cca 1.900 Kč – 3.000 Kč).

Co se týče dostupnosti lékařské péče v nejoblíbenějších lokalitách Egypta, v Hurghadě je situace o něco lepší než V Marsa Alam. Výhodou také je, že má ERV Evropská v každé oblasti Egypta zasmluvněnou dekompresní (hyperbarickou) komoru pro případ komplikací během potápění, které je v Egyptě velmi populární. Spolehlivé partnerské lékaře teď ERV Evropská zajišťuje také v nové egyptské dovolenkové oblasti Marsa Matrouh.

Turecko

REKLAMA

Veškerý zdravotnický materiál, který se v nemocnicích používá, je z dovozu a kvůli zpřetrhaným obchodním vazbám je dražší než v předchozích letech. „Pozitivem v Turecku je, že v Alanyi vznikla nová moderní klinika. Jde o jednu ze dvou klinik, které ERV Evropská v oblasti preferuje a využívá pro své klienty,“ říká Vlastimil Divoký. Inspekční cesty pak potvrdily, že kvalita dlouhodobých zdravotnických partnerů v zemi neklesá. Přesto platí, že pokud některé ze zařízení nevykazuje dostatečnou kvalitu, ochotu a spolehlivost, pojišťovna s ním spolupráci rozváže a zajistí jinou, kvalitativně lepší kliniku. V Turecku také řada lékařů odešla do stále populárnější estetické medicíny, takže je důležité mít zmapováno, jaké lékařské odbornosti jsou k dispozici v konkrétních klinikách a nemocnicích.

Řecko

Základním problémem v řeckých nemocnicích je absence sester. Běžně se o pacienty po dobu léčby starají členové rodiny nebo známí. Evropská proto hradí pobyt rodinného příslušníka coby opatrovníka. „V některých složitějších případech najímáme pro naše klienty zdravotní sestry, což je při léčení v cizí zemi velmi vysokou přidanou hodnotou,“ říká Vlastimil Divoký. Z důvodu nedostatku personálu je také nutné počítat s delšími čekacími lhůtami ve státních nemocnicích. V soukromém sektoru je důležité, aby byla klinika prověřena, jelikož i v Řecku existují v úrovni lékařské péče značné rozdíly.

Vlastimil Divoký

manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Swiss Life v Česku posílí, stane se jedinou užívanou značkou po akvizici společnosti Fincentrum švýcarskou skupinou Swiss Life

Společnost Fincentrum & Swiss Life Select  změní k 1. květnu 2023 název na Swiss Life Select. Dceřiná realitní společnost Fincentrum Reality, která patří mezi největší realitní kanceláře v zemi, změní název na Swiss Life Select Reality. Změnou názvů formálně končí post-akviziční proces spojení dvou tradičních finančně-poradenských společností Fincentrum a Swiss Life Select, které mají od září 2018 […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Swiss Life Select

03. 04. 2023

Nemáte svůj domov podpojištěný?

Rady a tipy na úsporné hospodaření se na nás v poslední době hrnou ze všech stran. Efektivní nakládání s penězi je v dobách vysoké inflace sice skutečně nezbytné, přesto však existují položky, na kterých by se šetřit nemělo. Jednou z nich jsou výdaje na pojištění nemovitosti a domácnosti.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 03. 2023

Inflace a Vánoce nahrávají podpojištěnosti u domácností

Listopadová inflace stoupla na 16,2 procenta. Důsledkem toho je zdražování takřka veškerého zboží. Jenže vyšší ceny také zvyšují hodnotu vaší domácnosti, zvlášť jestli jste se pustili do rekonstrukce nebo vám Ježíšek nadělí novou elektroniku.

Text: Monika Lukešová

14. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *