Úterý 17. října. Svátek má Hedvika.

Levné hypotéky jsou okysličenou krví pro tuzemské stavebnictví!

08.01.2015 03:01 Tisková zpráva: EKOSPOL

Objem hypoték, které poskytly tuzemské banky občanům, loni v Česku klesl podle odhadu Hypoteční banky meziročně o zhruba čtyři procenta na 144 miliard korun. Přes pokles jde o druhý nejvyšší objem poskytnutých hypoték za dobu hypotečního trhu v Česku. Dosud nejvíce peněz na hypotékách banky poskytly předloni, a to 149,3 miliardy korun.

„Hypotéky byly v loňském roce okysličenou krví pro tuzemské stavebnictví. Úroky z nich byly na svých historických minimech, což většině lidí velice zásadně zlevnilo pořízení jejich vlastního bydlení. V době, kdy se tuzemské stavebnictví opravdu velmi pomalu a nejistě zvedalo z krize, pomáhaly levné hypotéky udržet rezidenční development jako jedinou životaschopnou součást celého odvětví,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva tuzemského developerského lídra EKOSPOL.

„Levné hypotéky společně s velkou nabídkou takzvaných superlevných bytů přispěly k tomu, že v loňském roce se v Praze poprvé prodalo nejvíce nových bytů od předkrizového roku 2007. Vzhledem k tomu, že na trhu zuří boj některých bank o navýšení jejich tržního podílu a Česká národní banka stále avizuje, že nehodlá měnit základní repo-sazbu a dát tím signál ke zdražení peněz, lze očekávat, že úroky u hypoték v nejbližším období nevzrostou a budou spíš ještě dál mírně klesat. Díky tomu vzroste i počet nových bytů, které se prodají. Při udržení stávajících podmínek očekáváme, že se letos v Praze prodá až o desetinu více nových bytů než v loňském roce,“ uzavírá Evžen Korec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *