EUR 25.420

USD 22.521

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.420

USD 22.521

09. 11. 2021

Nárůst cen energií prospívá prodeji zdrojů té obnovitelné. Na vývoji cen jsou totiž jen málo závislé

 

Největší nárůst cen tepla za posledních třináct let: právě tak hodnotí Teplárenské sdružení České republiky nastávající období v oblasti energetiky. Situace se dostala do fáze, kdy zdražování energií řeší i Evropská komise a jednotlivé země zavádějí nejrůznější daňové úlevy. Ne každý si však může stěžovat. Podle prodejců zapříčinilo zdražování energií mimo jiné také nárůst zájmu o zdroje obnovitelné energie. Důvodem vyšší poptávky je dle prodejců i fakt, že situace povede ke zkrácení návratnosti investice s nákupem spojené. 

Kupříkladu tepelná čerpadla fungují na principu odnímání tepla z okolí vytápěného objektu, tedy vzduchu, země či vody, které převádí na vyšší teplotní hladinu použitelnou pro vytápění a ohřev teplé vody. Jelikož má tato energie z velké části původ ve slunečním záření, jsou tepelná čerpadla na zvyšujících se cenách energií jen málo závislá. A právě to je jedním z důvodů, proč se i pro tuto variantu v aktuální situaci rozhoduje čím dál tím více lidí. „Přímotopné vytápění elektřinou bude nyní provozně extrémně drahé a výměna za tepelné čerpadlo naopak velmi výhodná. Ozývá se množství zákazníků vystrašených z nárůstu cen zemního plynu, kteří chtějí přejít právě na tepelné čerpadlo,“ popisuje situaci Jiří Svoboda ze společnosti Master Therm s tím, že tepelné čerpadlo však nelze doporučit všem domácnostem.

Současné extrémy na burze totiž podle něj nebudou mít dlouhé trvání a ne vždy je tak přechod z vytápění zemním plynem na tepelné čerpadlo smysluplný. „Největší vlna zájmu je o kombinaci tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny s baterií. To je do budoucna asi nejperspektivnější způsob vytápění a chlazení. Zdražování elektřiny, která zůstává s cenou zemního plynu v relaci, tuto kombinaci zvýhodňuje,“ dodává Svoboda.

A další z prodejců jeho slova potvrzují, vyšší zájem je dle nich patrný také právě u fotovoltaických elektráren. „V této oblasti je patrný vzestup již rok a poslední měsíce zájem klientů ještě významně vzrostl,“ říká Leoš Martiš ze společnosti DEK. I v tomto případě je dle něj hlavním důvodem zdražování energií. „Bohužel ani výhled do budoucna není vůbec pozitivní z hlediska vývoje cen a lidé hledají řešení jak ušetřit. Pro úsporu elektrické energie je fotovoltaický systém ten správný směr,“ dodává Martiš.

REKLAMA

Ekologické varianty podporuje dotacemi i ministerstvo

Všechny tyto varianty se pak stávají dostupnějšími i díky dotacím Ministerstva životního prostředí, a to v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. Ten začal ve snaze posílit roli obnovitelných zdrojů při rekonstrukcích i výstavbě, přijímat žádosti 12. října tohoto roku a na jejich proplacení prozatím vyhradil 11 miliard korun. A na co vše lze tyto dotace uplatnit? Jak již bylo zmíněno, jednou z možností je právě nákup tepelného čerpadla nebo fotovoltaického systému. Pokud se rozhodnete pořídit čerpadlo pro vytápění, můžete získat dotaci 80 tisíc korun, v případě využití pro vytápění a ohřev teplé vody až 100 tisíc korun. V případě vytápění, ohřevu teplé vody plus kombinace s fotovoltaickou elektrárnou se dotace může vyšplhat až 140 tisíc korun.

Dalšími možnostmi, jak dotace využít, je pořízení zelené střechy, systém řízeného větrání s rekuperací, ale i stínící techniky s tím, že v případě kombinace vícera opatření má žadatel nárok na další bonusy, které se mohou vyšplhat až na 185 tisíc korun.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Na jaře mohou sazby hypoték dosáhnout i do nedávna nepředstavitelných 6 %

Česká národní banka rozhodla, že bude více regulovat hypoteční trh a sáhla ke zpřísnění limitů pro poskytování hypoték, a to od dubna 2022. „Proto na jaře příštího roku kvůli těmto novým opatřením nedosáhne na hypotéky desetina lidí, kteří by za předchozích podmínek hypotéku dostali,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Text: Milan Vodička

01. 12. 2021

Růst cen rezidenčních nemovitostí v ČR ve třetím čtvrtletí znovu lámal rekordy

Růst cen rezidenčních nemovitostí v České republice ve třetím kvartálu znovu překonával rekordy. Pozemky meziročně zdražily dokonce o 21,9 %, ukázal HB Index, což je největší nárůst v desetileté historii indexu. Rekordní kvartální nárůst o 5 % si připsal také bytový segment. Vysokou poptávku dále posilují obavy z inflace. Ta lidi motivuje investovat volné prostředky do nemovitostí s cílem uchránit […]

Text: redakce hypoindex.cz

23. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.