EUR 24.920

USD 22.030

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 1.80 %

EUR 24.920

USD 22.030

22. 03. 2019

Než přijde exekutor

 

Konsolidace je trendem posledních let. Může pomoci klientovi, který není ještě v exekuci, kdy je ještě úvěrovatelný. O konsolidaci mají ale zájem i lidé, kteří svoje úvěry chtějí optimalizovat a ušetřit buď výši měsíční splátky nebo snížit celkovou výši úvěru.

Loading



 


Nejčastější scénář konsolidace je, když si zákazník vezme jeden spotřebitelský úvěr na nákup ledničky, pak si půjčí na dovolenou, využije kreditní kartu, a nakonec sáhne po mikropůjčce. Pak se dostane do situace, že z jakéhokoliv důvodu nemá dostatek finanční prostředků na měsíční splátku. Lidé velmi často zohledňují pouze současný příjem, nepočítají s tím, že se může změnit.
Konsolidace, tzv. optimalizovaný úvěr, může pro klienta znamenat podstatnou úsporu měsíční splátek. Jedná se až o několik tisíc korun měsíčně.
Zažitým mýtem je, že konsolidace není úvěr, pravda je přesně opačná, KONSOLIDACE je forma úvěru, se všemi pravidly, výhodami a odpovědností splácet a dodržovat dohodnutá pravidla. „Stejně jako apelujeme na to, aby klient poctivě vybíral poskytovatele úvěru, nechal si předložit více návrhů a nepřijímal první nabídku jako nejlepší, stejné pravidlo platí u konsolidace. Porovnávejte a dejte si čas s výběrem!“ říká Zdeněk Soudný z Navigátora bezpečného úvěru.
Základní pravidlo při volbě poskytovatele konsolidace je nahlédnout na stránky ČNB, do seznamu bankovních a nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Pokud tam společnost, od které jste dostali nabídku nenajdete, poděkujte a úvěr ani konsolidaci si od ní neberte!
S výběrem se vyplatí raději počkat, nespěchat, pečlivě si přečíst podmínky. Když si nevíte rady, požádat neziskové organizace (Poradna při finanční tísni, Navigátor bezpečného úvěru) o radu. Nebo se poradit se společností, která vám již úvěr poskytla, může mít mechanismy, které ve vaší situaci mohou pomoci. „My nabízíme klientům institut Krotitelé dluhů nebo ombudsmana, který v tíživé životní situaci pomůže najít řešení. Vždy se snažíme předejít tomu, aby klient spadl do dluhové pasti,“ říká Miroslav Zborovský z Home Creditu.
Pokud projdete úspěšně procesem a konsolidace je vám poskytnuta, nezapomeňte ji splácet, jedná se zase o úvěr, není to překlenovací období, kdy splácet nemusíte!
Konsolidace není vhodné řešení pro každého, ne každý na ni dosáhne. Může pomoci klientům, kteří si chtějí vzít úvěr na splátky jiného, v takovém případě je efektivnější zkusit konsolidaci a snížit si tak měsíční platby.
David Šmejkal z Poradny při finanční tísni uvádí: „Konsolidaci jako jedno z řešení svým klientům nabízíme, ale jenom pokud nemají dlouhodobější prodlení, negativní záznamy v registrech a nejsou v exekuci.“
Konsolidace není jenom v hledáčku lidí, kteří začínají mít problém se splácení, ale zajímají se o ni i lidé, kteří chtějí ušetřit.
 
Poradna při finanční tísni nabízí kontrolu nové smlouvy, upozorní na nedostatky a klientovi zdůrazní, že se zase jedná o úvěr, který je potřeba splácet a musí být proto na něj dostatek finančních prostředků v rodinném rozpočtu. Do diskuse zahrnují i další členy domácnosti, kteří by se mohli podílet na změně jak na výdajové, tak příjmové straně rodiny.
Expertní odhad Navigátora bezpečného úvěru:

Objem konsolidací: 25-30 % všech nových půjček
Průměrná výše konsolidace: 300 tis. Kč
Průměrný počet konsolidovaných úvěrových produktů: 3-4

2 úvěry v průměrné výši 120 tisíc Kč, kreditní karta a menší produkt typu nákup na splátky/ mikropůjčka
Miroslav Zborovský, finanční ombudsman klientů Home Creditu uvádí největší chyby na straně klienta:

  • Lidé si myslí, že úvěr se promlčí, že se na úvěr zapomene.
  • Čím větší oddalování situace, tím problém narůstá.
  • Zlaté pravidlo zní, komunikovat a dodržovat dohody, pokud nemohu dodržet zase komunikovat.
  • Kde si vzít konsolidace, existuje řada bankovních i nebankovních subjektů, které nabízejí konsolidace – subjekt musí mít licenci u ČNB.

Jaké produkty jdou konsolidovat? Jsou to spotřebitelské úvěry, kontokorenty, leasing a kreditní karty. „Home Credit nabízí jako jedna z mála společností na trhu konsolidaci i mikroúvěru, což je krátkodobá půjčka zhruba do 50.000 Kč s vyšší úrokovou sazbou,“ vysvětluje finanční ombudsman klientů Home Creditu. Konsolidovat nemůžete úvěry ze stavebních spořitelen a hypotéky.
Typický klient konsolidace má 2 spotřebitelské úvěry v řádu desetitisíc, jeden větší úvěr spotřebitelský na bydlení nebo na auto, 1-2 kreditní karty a mikropůjčku,“ uvádí Miroslav Zborovský. „Není výjimkou, že konsolidujeme až 10 úvěrů, v průměru je to 2-3,“ dodává Zborovský.
Společnosti nabízejí 2 cesty konsolidace:
1/ Klient pošle veškerou úvěrovou dokumentaci a výpisy z účtu a společnost se o vše postará – doplatí úvěry, je to velmi komfortní pro klienta.
2/ Poskytovatel pošle klientovi na účet součet jeho pohledávek ve formě nového úvěru a je na něm, aby si splatil předchozí úvěry. Zde je nutná disciplinovanost na straně klienta. Home Credit ho například motivuje tím, že pokud předloží doklad o splacení předchozích úvěrů, nastaví mu výhodnější úrokovou sazbu.
Finanční gramotnost klientů v České republice roste, nesledují pouze nižší měsíční splátku, ale zajímají se o celkovou úsporu, řeší i další poplatky, nejenom úrokovou sazbu. Počítají všechny náklady, které s úvěrem souvisí. Nezanedbatelnou výhodou konsolidace je jednoduchost. Máte jeden úvěr s jednou splátkou, nemusíte sledovat více úvěrů s různou dobou splatnosti. Běžně se již i konsolidované úvěry pojišťují pro případy náhlé nemožnosti splácet v době nemoci, úrazu nebo ztráty zaměstnání.
Konsolidace není pro všechny, může sloužit jako prevence proti negativním případům, ale i k optimalizaci úvěrů. Jedná se o úvěrový produkt, všechny splátky musí být zaplaceny. Objevuje se tzv. fenomén poslední splátky, kdy si lidé myslí, že ji nemusí uhradit, protože již 99,9 % všech splátek zaplatili, a tak malou částku velké společnosti řešit nebudou a odpustí jim to. Opak je pravdou!
„Nikdy si nepůjčujte od společností, které nemají licenci ČNB. V tramvaji a na sloupech si úvěr nevybírejte!“ dodává na závěr Zdeněk Soudný z Navigátora bezpečného úvěr.
Tisková zpráva Navigátor bezpečného úvěru

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.96 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%
Historie vývoje

 

 


Související články

Průzkum potvrdil to, co je vidět. Třetina domů neprošla vnější rekonstrukcí

Třetina českých rodinných domů nikdy neprošla žádnou vnější rekonstrukcí, přitom jejich průměrné stáří je dle údajů ČSÚ 51 let. Více než polovina domů má nová okna, třetina je zateplená nebo po výměně či opravě střechy. Trojskla s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi má jen necelá čtvrtina lidí, zateplení fasády silnější než 16 cm jen 5 %. Údaje […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 07. 2023

Swiss Life v Česku posílí, stane se jedinou užívanou značkou po akvizici společnosti Fincentrum švýcarskou skupinou Swiss Life

Společnost Fincentrum & Swiss Life Select  změní k 1. květnu 2023 název na Swiss Life Select. Dceřiná realitní společnost Fincentrum Reality, která patří mezi největší realitní kanceláře v zemi, změní název na Swiss Life Select Reality. Změnou názvů formálně končí post-akviziční proces spojení dvou tradičních finančně-poradenských společností Fincentrum a Swiss Life Select, které mají od září 2018 […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Swiss Life Select

03. 04. 2023

srážky ze mzdy 2023

Exekuční srážky ze mzdy v roce 2023

Na konci loňského roku schválila vláda na návrh Ministerstva spravedlnosti ČR novelizaci nařízení o nezabavitelných částkách. Od lednové výplaty budou exekuční srážky ze mzdy počítány opět jinak. Kolik dlužníkovi zbyde?

Text: Veronika Hejná

04. 01. 2023