EUR 24.390

USD 22.442

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.390

USD 22.442

21. 11. 2019

0 komentářů

Nezapomeňte na zimu zabezpečit svoji chatu či chalupu

 

Důkladné zabezpečení chaty či chalupy před nástrahami zimy je nutné a vyplatí se. Zazimování rekreačního objektu je potřeba věnovat pozornost, nemovitostem totiž hrozí celá řada rizik. „Setkali jsme se s případy, kdy majitel chaty na podzim jen zavřel okenice a uzamkl vchod. Neprovedl žádné zabezpečení vodovodu a odpadu, nevypnul elektřinu a vůbec nevěnoval pozornost bezpečnostním opatřením před případnými zloději. Takových případů bohužel není málo, proto věnujeme tolik úsilí upozorňování na nutnost dobrého zazimování nemovitosti a osvětě v otázce bezpečnosti chat a chalup před vyloupením,“ uvádí Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny. 

Loading 


Voda a mráz ohrožují stavbu
Je zcela nezbytné vypustit v objektu všechna potrubí a odčerpat vodu z nádrží. „Pokud z vodovodního systému nevypustíte vodu, na jaře se nevyhnete výměně částí, které zmrzlá tekutina po zvětšení svého objemu poškodí. Zkontrolujte také splachovací nádoby, nezapomeňte na bojler, ventily, kohoutky nebo čerpadla. Všechny tyto komponenty může led
roztrhnout. Pečlivě zkontrolujte i veškeré spáry, kterými by se mohla voda dostat do objektu. Tato místa ihned opravte, během zimy již bude pozdě. Poté, co se přebytečné vody zbavíte, nasypte do všech nádob sůl, která zaručí, aby případné zbytky kapaliny během zimy nezamrzly. Pro tento účel může posloužit i denaturovaný líh. Jestliže ve vytápěcím systému objektu není nemrznoucí kapalina, je i toto vedení potřeba vypustit,“ radí Jan Vlček.
Pozor na nevítanou návštěvu
„Podle statistiky kriminality za rok 2018 došlo v ČR k více než 13 000 krádeží vloupáním do chat, chalup a dalších objektů. Jenom Slavia pojišťovna poskytla loni plnění za takové pojistné události svým klientům v řádu statisíců korun,“ uvádí Jan Vlček.
Před zazimováním je proto na místě odvézt z chat a chalup veškeré cenné věci. Elektronika, jako jsou televizory, radiopřijímače, případné cennosti nebo umělecké předměty by měla být z objektu na zimu odvezena. Podobně to platí i pro zahradní techniku, která láká nevítanou pozornost nenechavců. „Celý objekt, včetně garáží nebo kůlen, je potřeba zabezpečit proti vstupu neoprávněných osob. Bezpečnostní zámky, složitější uzamykatelné systémy, případná zařízení elektronické signalizace nebo jejich atrapy, to vše může potenciální pachatele odradit od pokusu o vloupání. Zvláštní pozornost je nutné věnovat zabezpečení oken, nejlépe pomocí uzamykatelných mříží nebo masivních okenic. Právě okna jsou totiž obvyklou cestou, kterou pachatelé ke vstupu do chaty nebo chalupy používají,“ vysvětluje Jan Vlček a dodává: “Velkou výhodou jsou dobří sousedi žijící v blízkosti chalupy. Měli by mít náhradní klíče, aby čas od času mohli zkontrolovat její stav. Před opuštěním chaty je dobré vše nafotit, aby se později usnadnilo případné vyřizování pojistné události.“
Zbytky jídla lákají hlodavce
Pozor na zbytky jídla, které jsou ideálním lákadlem pro hlodavce. Ti v zimě využívají každou příležitost, aby se dostali k potravě. Na tyto nechtěné návštěvníky je nejlepší si připravit pasti či různé zvukové odpuzovače. Otvory, kterými by se mohli myši a potkani dostat do chalupy, je třeba pořádně utěsnit, a to včetně podkrovních prostor. Pro uchování zbytků jídla použijte kovové nádoby, které dobře těsní a ochrání před hlodavci či vlhkostí.
Pojištění Šťastný Domov zmírňuje dopad řady rizik
Pojištění nemovitostí Šťastný Domov od Slavia pojišťovny je rozděleno do tří základních balíčků – Základ, Jistota a Jubileum. Rekreační objekt je mimo jiné možné pojistit například i proti zatečení přívalového deště do objektu, vandalismu nebo poškození zateplení venkovní fasády zvířaty. „Pojištění od Slavia pojišťovny zahrnuje nejen samotný rekreační objekt, ale i garáž nebo kůlnu na jeho zahradě. Pojistit se tedy můžete i proti odcizení nářadí, jízdních kol, uskladněného zahradního nábytku nebo stavebního a jiného materiálu,“ dodává Jan Vlček.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Průzkum: Více než polovina nemovitostí nemá dostatečné pojištění

V průzkumu společnosti FinGO, který reprezentoval více než 3000 klientů z celé České republiky, se ukázalo, že více než polovina (53,5 %) smluv na pojištění nemovitosti, které klienti v minulosti uzavřeli, je v současné době podpojištěna. K tomu dochází nejen u hlavních budov, ale také u vedlejších staveb, jako jsou pergoly, garáže nebo zahradní domky.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 07. 2023

Kvůli vysoké inflaci se rozmáhá takový nešvar – podpojištěni

Dopady inflace se promítají rovněž do majetkového pojištění. Rostoucí ceny totiž vyžadují navýšení pojistných částek. Tím sice zdražuje pojištění, odborníci přesto doporučují pojistné smlouvy pravidelně aktualizovat. V opačném případě hrozí podpojištění, což při potenciální pojistné události znamená krácení náhrady vzniklých škod a ztrátu klidně ve výši statisíců korun. Jak nastavit správnou pojistnou částku u pojištění […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *