EUR 25.700

USD 22.127

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.700

USD 22.127

22. 04. 2013

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Nízké sazby pomáhají lámat rekordy

 


 

Hypotéky

Podle posledních dat serveru hypoindex.cz tuzemské banky v letošním březnu poskytnuly 7134 hypoték v celkovém objemu 12,1 mld. Kč, takže průměrná výše úvěru činila 1 691 049 Kč. V porovnání se stejným obdobím loňského roku objem sjednaných hypoték vzrostl o bezmála 17 % a historicky se jedná o druhý nejlepší březnový výsledek. Větší balík hypoték banky poskytnuly pouze v roce 2007. Tehdy to bylo 12,4 mld. Kč

Co se bankám nepodařilo na měsíční bázi, to si vynahradily na kvartální úrovni. V součtu za celé první čtvrtletí suma poskytnutých hypoték totiž dosahuje dosud nevídaných 29,1 miliard korun, čímž banky o 500 mil. Kč překonaly dosud odolávající rekord z roku 2007. V rámci objektivity je však nutné zdůraznit alespoň dvě odlišnosti, díky kterým vyznění tohoto meziročního srovnání není zdaleka tak jednoznačné. Jednak je to velký nárůst objemu refinancování, takže objemy nových hypoték určitě nejsou vyšší (viz další odstavce) a za druhé je to větší počet bank, které hypoindexu data o své produkci poskytují. Loni se například připojila Equa Bank a LBBW Bank, jejichž produkce navíc v posledních měsících výrazně roste.

Aktuální výsledky dávají tušit, že i v letošním roce celkový objem poskytnutých hypoték přesáhne hranici 120 mld. Kč. Jedním z důležitých faktorů, který stimuluje poptávku po hypotékách, jsou rekordně nízké úrokové sazby. Podle dat hypoindexu průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték klesla na 3,17 %, čímž potvrdila náš odhad odvozený z vývoje indexu nabídkových úrokových sazeb GOFI 70. 

REKLAMA

Nové úvěry, refinancování

Objemy sjednaných hypoték podobně jako v předchozích letech stále více ovlivňuje refinancování již poskytnutých úvěrů. Z našeho pohledu je proto velice důležité odlišovat trh nových hypoték a trh refinancování. Bohužel podrobnými statistikami server hypoindex, ani ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) nedisponují, protože banky své výsledky reportují vcelku. Podle našich odhadů však refinancování v loňském roce tvořilo zhruba 27 % celkové produkce poskytnutých hypoték* a letos odhadujeme, že tento podíl dále poroste. V tuto chvíli zatím pracujeme s konzervativním odhadem na úrovni 28 % celkového objemu sjednaných úvěrů.

Na základě uvedeného odhadu potom odvozujeme, že banky v letošním březnu poskytnuly nové hypotéky v hodnotě 8,7 mld. Kč a zbývajících 3,4 mld. korun připadá na refinancování dříve poskytnutých úvěrů. Z následujícího grafu, který kvartální objemy očišťuje o vliv refinancování, je potom patrné, že ačkoliv celkovým objemem 29,1 mld. Kč banky nominálně dosáhly v dosavadních třech měsících rekordní úrovně, co do objemu nově sjednaných hypoték úrovně let 2007 a 2008 zdaleka nedosáhly.

Stavební spoření

REKLAMA

Stavební spořitelny zvedají hlavu a objem sjednaných úvěrů roste třetí měsíc v řadě. Během března svým klientům půjčily 3,64 miliardy korun, což je o 6 % více než ve stejném období loňského roku. Z celkové sumy 3,64 mld. Kč největší podíl (57 %) tvoří úvěry Českomoravské stavební spořitelny (2,09 mld. Kč). Druhé místo tentokrát vybojovala Raiffeisen stavební spořitelna (0,68 mld. Kč) následovaná Stavební spořitelnou ČS (0,53 mld. Kč), Modrou pyramidou (0,27 mld. Kč) a Wüstenrot stavební spořitelnou (0,07 mld. Kč).

V součtu od začátku roku stavební spořitelny svým klientům již půjčily 9,8 miliardy korun, což je nejlepší výsledek za poslední tři roky.

Trh financování bydlení

 

Bankám i stavebním spořitelnám se v letošním roce daří. Během prvního čtvrtletí celkový objem poskytnutých úvěrů dosahuje bezmála 40 miliard. Dosud zveřejněná data zatím naplňují naši letošní predikci objemu sjednaných hypoték zhruba na úrovni 120 mld. Kč a úvěrů ze stavebního spoření v hodnotě 45 mld. Kč.

 

 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Stopka - dopravní značka

Aktuální sazby hypoték: ČNB zvýšila sazby. Končí hypotéky s dvojkou na začátku?

Nečekané razantní zvýšení základní sazby ČNB se již začíná promítat do úrokových sazeb hypoték. Na začátku října se jako první v reakci na krok ČNB odhodlala ke zdražení hypoték skupina ČSOB a následně se přidala i Česká spořitelna. Hypotéky s dvojkou na začátku začínají mizet ze sazebníků bank.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

05. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.