Úterý 23. července. Svátek má Libor.

Nová doba: ženy rozhodují o nákupu auta, muži zase o výdajích na potraviny

27.04.2016 03:04 Tisková zpráva:

Aktuální průzkum ukázal, že Češi žijící v partnerském či manželském vztahu rozhodují o většině výdajů společně. Netýká se to přitom jen velkých výdajů z rodinného rozpočtu, ale i běžných nákupů potravin a drogerie. Ty jsou výhradním privilegiem žen pouze ve zhruba třetině domácností. V ostatních případech se partneři v této povinnosti střídají, zařizují nákupy společně nebo je mají dokonce na starost sami muži.

Ženy mluví více do nákupu aut

Podobně se však jako přežitek ukázalo i to, že by rozhodnutí o koupi auta mělo být výsadním právem mužů. Naopak, do pořízení automobilu se žena vkládá ve více než 70 % českých domácností. Nejčastěji je přitom koupě auta společným rozhodnutím obou partnerů. Výhradně žena sama rozhoduje o koupi auta jen zhruba v každé dvacáté domácnosti.

Rekonstrukce či půjčka zásadně společně

Významná rozhodnutí, jakými jsou rekonstrukce či půjčka, činí podle předpokladů většina Čechů vždy společně. O rekonstrukci a dalších výdajích souvisejících s bydlením rozhoduje zásadně společně s partnerem nebo celou rodinou přes 70 % Čechů. V případě půjčky jsou to dokonce ¾ dotázaných. „Tento fakt se odráží i na rostoucím zájmu o tzv. partnerské půjčky, kde vedle výhodnějších podmínek partneři zároveň snižují riziko neschopnosti splácet,“ říká Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis.   

Sami rozhodují hlavně čtyřicátníci

Z průzkumu zároveň vyplývá, že v případě větších investic (auto, rekonstrukce) mají tendenci k společnému rozhodování hlavně lidé okolo třicítky. Oproti tomu běžné výdaje na oblečení či potraviny řeší společně nejvíce lidé okolo šedesátky. Naopak vůbec nejméně jsou ve finančních otázkách na partnerovi závislí lidé kolem 40 let.

Tisková zpráva: Cofidis

1 komentář k článku “Nová doba: ženy rozhodují o nákupu auta, muži zase o výdajích na potraviny”

  1. Láďa napsal:

    Auto
    U nás rozhoduji o koupi auta já. Záleží, v jakém jsou stavu, jestli se mi líbí atd. musí splnit má kritéria. A je mi jedno, jestli je prodává soukromník, nebo bazar. Každé auto, které si koupím nechám pak zkontrolovat. Mám osvědčený pneuservis praha http://www.pneu-novak.cz/ ve kterém vím, že provedou kontrolu auta, která je potřeba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *