EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

01. 10. 2020

Nová pravidla daňových odpočtů úroků z hypoték mohou zamotat hlavu daňařům i kupujícím

 

Spolu se zrušením daně z nabytí nemovitostí vláda schválila i nová pravidla daňových odpočtu úroků z hypotečních úvěrů a z úvěrů od stavebních spořitelen. Hlavní změnou je výše maximálního odpočtu. Do konce letošního roku je roční limit odpočtů 300 tisíc korun, který však od 1. ledna 2021 poklesne na pouhých 150 tisíc. 


Zrušení daně z nabytí nemovitosti i nová pravidla daňových odpočtů z úvěrů na bydlení má za úkol především zjednodušit daňový systém. Zrušení daně z nabytí nemovitostí platí retrospektivně a její pravidla jsou celkem jasná. U změny daňových odpočtů z hypoték a z úvěrů od stavebních spořitelen však může dojít k nejasnému výkladu.
Zákon říká, že snížený limit pro daňové odpočty úroků z úvěrů na bydlení platí pro financování bytových potřeb obstaraných po 1. lednu 2021. Jenže pod pojmem obstarání si každý může představit něco jiného. Někteří mohou za obstarání považovat nákup nemovitosti, sepsání kupní smlouvy, nebo zápis do katastru nemovitostí. Milníkem pro tyto účely je právě zapsání nového vlastníka do katastru nemovitostí,“ vysvětluje Michal Jelínek, daňový expert a partner ve společnosti V4 Group.
Řešením by byla změna terminologie, jako tomu bylo například v loňském roce, kdy Česká národní banka nejprve omezila poskytování hypoték a pak přidala výklad nákladů u jejich předčasného splacení. Oficiální výklad terminologie od ministerstva financí by pomohlo i v tomto případě
U sporných nemovitostních obchodů budou lidé stát před otázkou, jestli daňové odpočty řešit podle starých nebo nových pravidel. „V případě, že si daňový poplatník odečte více než dovoluje zákon, může mít problémy s finanční správou. Rozdíl na dani přitom činí 22 500 korun ročně,“ upozorňuje Jelínek.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Stopka - dopravní značka

Aktuální sazby hypoték: ČNB zvýšila sazby. Končí hypotéky s dvojkou na začátku?

Nečekané razantní zvýšení základní sazby ČNB se již začíná promítat do úrokových sazeb hypoték. Na začátku října se jako první v reakci na krok ČNB odhodlala ke zdražení hypoték skupina ČSOB a následně se přidala i Česká spořitelna. Hypotéky s dvojkou na začátku začínají mizet ze sazebníků bank.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

05. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.