EUR 24.660

USD 25.565

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.660

USD 25.565

28. 11. 2013

0 komentářů

Subjekty:
Hypoteční banka

Nový občanský zákoník: jak se dotkne klientů hypotečních bank?

 


 

  1. Nová definice nemovitosti. Klient, který vlastní pozemek a na něm stojící rodinný dům, je v současné době majitelem dvou samostatných nemovitostí. Od ledna však dojde ke sloučení takové stavby a pozemku a výsledkem bude jen jedna nemovitost, a sice pozemek, jehož součástí je stavba rodinného domu. Tuto stavbu nebude možné samostatně převést na nového majitele. Když ze zákonných důvodů nedojde ke sloučení stavby s pozemkem (například, když každou vlastní někdo jiný), bude mít vlastník stavby předkupní právo k pozemku a naopak, majitel pozemku předkupní právo k nákupu stavby. To platí v případě, že se jeden z nich rozhodne svou nemovitost prodat.
  2. Výstavba na pozemku jiného vlastníka. Momentálně je možné stavět na cizím pozemku v případě, že k tomu dá jeho vlastník byť jen ústní souhlas. Nově bude k tomuto kroku potřeba uzavřít mezi vlastníkem a stavebníkem písemnou smlouvu, která se bude vkládat do katastru nemovitostí.   
  3. Oznamovací povinnost katastrálního úřadu. Protože v minulosti docházelo k podvodům s převody nemovitostí (podvodníci například zfalšovali doklady a pokusili se prodat cizí nemovitost) dotkne se nová úprava občanského zákoníku i této oblasti. Nově bude mít katastr nemovitostí povinnost informovat majitele nemovitosti o všech změnách, ke kterým by mělo v souvislosti s jeho bytem, pozemkem či domem dojít. Katastr nemovitostí tak nebude moci zapsat kupní nebo zástavní smlouvu dříve než po dvaceti dnech od přijetí návrhu na vklad a po tuto dobu se bude moci majitel nemovitosti proti zápisu ohradit. „Tento bod považujeme za velmi užitečný. Hypoteční banka kdysi zaznamenala případ, kdy se majitel nemovitosti stal terčem pokusu o podvod,“ říká k novince Marie Mocková, tisková mluvčí Hypoteční banky.
  4. Zpoplatnění výmazu z katastru nemovitostí. Výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí bude nově zpoplatněn. Za klienty bude tento krok zajišťovat banka, která si za to bude účtovat poplatek, u Hypoteční banky ve výši 1 500 Kč.
  5. Větší informovanost a ochrana klientů. Banky budou muset poskytovat klientům ještě detailnější souhrnné informace o podmínkách a parametrech uzavření úvěrové smlouvy v rámci institutu tzv. předsmluvní informace. Tento krok má sloužit k zajištění vyšší informovanosti a ochraně klienta.    

Klienty čekají ještě další změny. Dochází například k úpravám smluvní dokumentace a obchodních podmínek tak, aby byly v souladu se zněním jednotlivých ustanovení nového občanského zákoníku. V praxi to znamená, že klient bude podepisovat více dokumentů. Nově se objeví i některé nové názvy, například věcné břemeno chůze, které platí dnes, nahradí služebnost cesty. Do katastru nemovitostí bude také možnost zapsat tzv. negative pledge neboli zákaz převodu nemovitosti či zřízení dalšího zástavního práva. Nově se rovněž bude vyhotovovat méně stejnopisů zástavních smluv. Katastr nemovitostí je již nebude vracet účastníkům, ale pošle jim jen oznámení o provedení změny. Do konce roku 2013 pak budou klienti podepisovat smluvní dokumentaci například k hypotečním úvěrům podle stávající normy, od začátku roku 2014 bude dokumentace vytvářena již podle nového občanského zákoníku.

„Řada nových změn poslouží k lepší informovanosti a ochraně lidí, typicky například oznamovací povinnost katastrálního úřadu, proto je v Hypoteční bance vítáme. Pokud budou naši klienti potřebovat radu či konzultaci související s novým občanským zákoníkem, která by se týkala hypotečních úvěrů poskytovaných naší bankou, jsme jim plně k dispozici,“ dodává Marie Mocková.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Analýza: Strašák v podobě cenových a inflačních doložek mizí ze smluv

Společnost Home Portal, která po celé ČR poskytuje služby zejména zájemcům o novostavby, dle aktuální analýzy kupních smluv developerů zjistila, že developeři masivně ustoupili od cenových a inflačních doložek. V době, kdy klesá zájem o nemovitosti, umocnila krize obezřetnost kupujících, kteří doložky začali více řešit, a developeři jim tak ustupují.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.