EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

18. 03. 2022

0 komentářů

O stavební materiál bude velký zájem. Poptávka po cihlách se zvyšuje

 

S příchodem teplejšího počasí se na své pozemky vrací i chataři a lidé, kteří mají své domy rozestavěné. Stavebnictví začíná sezóna, proto už teď roste poptávka po cihlách, sádrokartonových desek, dřevu, zateplovacích systémů atd.

Loading 

Už od února jsme zaznamenali vyšší poptávku po cihlách. Lidé chtějí začít stavět nebo dostavět své domy a chaty co nejdříve. Důvodem jsou zprávy o další vlně koronaviru a celosvětový růst cen nejen energií,“ podotýká Rosťa Koritar, projektový manažer společnosti NeoBauTrade.

Jak drobní stavitelé, tak i velké firmy se už loni potýkali s vysokými cenami napříč stavebnictvím. Bohužel rostoucí ceny energií, zejména plynu, který je třeba nedílnou součástí procesu výroby cihel a inflace celkově, má za následek další cenový růst. V této chvíli se dá jen velmi těžko odhadnout, kde se ceny zastaví, proto se lidé hlásí o dodávku cihel ještě ze starých zásob a cen, které však již nikde nejsou k dispozici a snaží se koupit to, co se během zimy podařilo vyrobit, a nebylo již dopředu rezervováno,“ vysvětluje Rosťa Koritar.

Ceny cihel vzrostly během roku zhruba o 35 procent. S novou sezónou očekává společnost NeoBau Trade další nárůst o 20 procent. Čeho je málo a zásadně se zvedly vstupní náklady, je logicky drahé, takže zvyšující se poptávka jen požene ceny ještě výš. Dalším problémem jsou na maximum vytížené cihelny, které nestíhají v požadovaném čase pokrýt poptávku so svých produktech a narazily na své výrobní maximum.

Nesmíme opomenout ani problémy s logistikou, kdy už delší dobu se potýkáme s nedostatkem přepravních kapacit a v poslední době také s nárůstem ceny za dopravu při rostoucích cenách za pohonné hmoty.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nový stavební zákon pod lupou

Nový stavební zákon bude pro všechny typy staveb účinný od 1. července 2024. Jedním ze zamýšlených cílů nové úpravy bylo stavebníkům ulevit a také zrychlit celý povolovací proces. Zaměřme se na novinku v podobě jednotného řízení o povolení záměru – v čem skutečně stavebníkům usnadní život a s jakými úskalími je třeba počítat?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 05. 2024

Rozhovor: Škoda, že se ze stavebního zákona stalo politikum, je to jen technicistní nástroj

Za tři a půl měsíce by měl kompletně začít platit nový stavební zákon. Objevuje se řada černých scénářů, zda se vše podaří včas stihnout a připravit tak, aby se konečně i v Česku povolovaly stavby rychle a efektivně. Zeptali jsme se proto Jiřího Nouzy, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví, na jeho názor.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Svaz podnikatelů ve stavebnictví

12. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *