EUR 23.725

USD 21.694

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.725

USD 21.694

18. 03. 2022

0 komentářů

O stavební materiál bude velký zájem. Poptávka po cihlách se zvyšuje

 

S příchodem teplejšího počasí se na své pozemky vrací i chataři a lidé, kteří mají své domy rozestavěné. Stavebnictví začíná sezóna, proto už teď roste poptávka po cihlách, sádrokartonových desek, dřevu, zateplovacích systémů atd. 

Už od února jsme zaznamenali vyšší poptávku po cihlách. Lidé chtějí začít stavět nebo dostavět své domy a chaty co nejdříve. Důvodem jsou zprávy o další vlně koronaviru a celosvětový růst cen nejen energií,“ podotýká Rosťa Koritar, projektový manažer společnosti NeoBauTrade.

Jak drobní stavitelé, tak i velké firmy se už loni potýkali s vysokými cenami napříč stavebnictvím. Bohužel rostoucí ceny energií, zejména plynu, který je třeba nedílnou součástí procesu výroby cihel a inflace celkově, má za následek další cenový růst. V této chvíli se dá jen velmi těžko odhadnout, kde se ceny zastaví, proto se lidé hlásí o dodávku cihel ještě ze starých zásob a cen, které však již nikde nejsou k dispozici a snaží se koupit to, co se během zimy podařilo vyrobit, a nebylo již dopředu rezervováno,“ vysvětluje Rosťa Koritar.

Ceny cihel vzrostly během roku zhruba o 35 procent. S novou sezónou očekává společnost NeoBau Trade další nárůst o 20 procent. Čeho je málo a zásadně se zvedly vstupní náklady, je logicky drahé, takže zvyšující se poptávka jen požene ceny ještě výš. Dalším problémem jsou na maximum vytížené cihelny, které nestíhají v požadovaném čase pokrýt poptávku so svých produktech a narazily na své výrobní maximum.

Nesmíme opomenout ani problémy s logistikou, kdy už delší dobu se potýkáme s nedostatkem přepravních kapacit a v poslední době také s nárůstem ceny za dopravu při rostoucích cenách za pohonné hmoty.

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Až 120 milionů Evropanů žije v nezdravých budovách

Společnosti z více než 120 zemí, které tvoří přes 70 % celosvětového HDP, se zavázaly, že kolem roku 2050 dosáhnou uhlíkové neutrality. Jednou z hlavních podmínek k dosažení tohoto cíle je přechod na udržitelné stavebnictví. Na jeho vrub jde v Evropě polovina spotřebovaných materiálů a energie, třetina spotřebované vody a třetina vytvořeného odpadu. Stavební sektor […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 11. 2022

Energie ženou ceny stavebních materiálů vzhůru

Ceny stavebních materiálů poslední dva roky výrazně rostou. Jen cihelné bloky napříč trhem za posledních devět měsíců podražily o 22 procent. Od roku 2020 o 44 procent. Zlevňování ale v nadcházejícím roce nelze očekávat. Důvodem jsou především vysoké ceny energií. Do konce tohoto roku by ale ceny cihel už růst neměly. 

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 10. 2022

Vlastní výstavbou rodinného domu lze například ve Středočeském kraji ušetřit až 30 %

Jako nejvýhodnější kraj pro stavbu domu se jeví kraj Středočeský, v němž při porovnání ceny nákupu rodinného domu na klíč a koupí pozemku s následující vlastní výstavbou lze ušetřit až 30 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Silverline Real Estate pro tři nejlidnatější kraje – Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *