EUR 24.465

USD 23.214

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.465

USD 23.214

18. 03. 2022

0 komentářů

O stavební materiál bude velký zájem. Poptávka po cihlách se zvyšuje

 

S příchodem teplejšího počasí se na své pozemky vrací i chataři a lidé, kteří mají své domy rozestavěné. Stavebnictví začíná sezóna, proto už teď roste poptávka po cihlách, sádrokartonových desek, dřevu, zateplovacích systémů atd.

Loading 

Už od února jsme zaznamenali vyšší poptávku po cihlách. Lidé chtějí začít stavět nebo dostavět své domy a chaty co nejdříve. Důvodem jsou zprávy o další vlně koronaviru a celosvětový růst cen nejen energií,“ podotýká Rosťa Koritar, projektový manažer společnosti NeoBauTrade.

Jak drobní stavitelé, tak i velké firmy se už loni potýkali s vysokými cenami napříč stavebnictvím. Bohužel rostoucí ceny energií, zejména plynu, který je třeba nedílnou součástí procesu výroby cihel a inflace celkově, má za následek další cenový růst. V této chvíli se dá jen velmi těžko odhadnout, kde se ceny zastaví, proto se lidé hlásí o dodávku cihel ještě ze starých zásob a cen, které však již nikde nejsou k dispozici a snaží se koupit to, co se během zimy podařilo vyrobit, a nebylo již dopředu rezervováno,“ vysvětluje Rosťa Koritar.

Ceny cihel vzrostly během roku zhruba o 35 procent. S novou sezónou očekává společnost NeoBau Trade další nárůst o 20 procent. Čeho je málo a zásadně se zvedly vstupní náklady, je logicky drahé, takže zvyšující se poptávka jen požene ceny ještě výš. Dalším problémem jsou na maximum vytížené cihelny, které nestíhají v požadovaném čase pokrýt poptávku so svých produktech a narazily na své výrobní maximum.

Nesmíme opomenout ani problémy s logistikou, kdy už delší dobu se potýkáme s nedostatkem přepravních kapacit a v poslední době také s nárůstem ceny za dopravu při rostoucích cenách za pohonné hmoty.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Na jeden zahájený byt v Praze připadá přes sedm nových Pražanů

Nejvyšší platy, nejlepší možnost profesního uplatnění, nejbohatší kulturní a sportovní vyžití. Nejen tyto přednosti lákají do českého hlavního města stále více lidí a tento trend nekončí. Jen za první pololetí letošního roku se Praha podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) rozrostla o 16 077 nových obyvatel. To je o polovinu více, než za celý […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 09. 2023

Stále dokonalejší cihly začínají dělat starosti statikům

Stále dokonalejší akustické nebo tepelněizolační vlastnosti mají cihly, které přicházejí na tuzemský trh. Jejich výrobci se tím snaží vyjít vstříc poptávce trhu a stoupajícím nárokům na nízkou energetickou náročnost staveb. Paradoxně to ale komplikuje práci statikům, neboť moderní zdicí prvky mohou být křehčí a mít nižší únosnost.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 09. 2023

Stát musí přijít s novou bytovou strategií, bez ní se bude nedostupnost bydlení dále prohlubovat

Z nové analýzy Hospodářské komory vyplývá, že za pomalou výstavbou bytů stojí zdlouhavé stavební povolování, nedostatek pracovních sil ve stavebnictví, jako jsou geodeti, vedoucí staveb, stavební dozory i dělníci, včetně nedostatku absolventů stavebních oborů. Výstavbu prodražují nové požadavky Evropské unie, související s energetickou náročností a bojem proti klimatické změně, a povinná spoluúčast investorů na rozvoji území.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *