EUR 24.660

USD 25.565

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.660

USD 25.565

18. 03. 2022

0 komentářů

O stavební materiál bude velký zájem. Poptávka po cihlách se zvyšuje

 

S příchodem teplejšího počasí se na své pozemky vrací i chataři a lidé, kteří mají své domy rozestavěné. Stavebnictví začíná sezóna, proto už teď roste poptávka po cihlách, sádrokartonových desek, dřevu, zateplovacích systémů atd. 

Už od února jsme zaznamenali vyšší poptávku po cihlách. Lidé chtějí začít stavět nebo dostavět své domy a chaty co nejdříve. Důvodem jsou zprávy o další vlně koronaviru a celosvětový růst cen nejen energií,“ podotýká Rosťa Koritar, projektový manažer společnosti NeoBauTrade.

Jak drobní stavitelé, tak i velké firmy se už loni potýkali s vysokými cenami napříč stavebnictvím. Bohužel rostoucí ceny energií, zejména plynu, který je třeba nedílnou součástí procesu výroby cihel a inflace celkově, má za následek další cenový růst. V této chvíli se dá jen velmi těžko odhadnout, kde se ceny zastaví, proto se lidé hlásí o dodávku cihel ještě ze starých zásob a cen, které však již nikde nejsou k dispozici a snaží se koupit to, co se během zimy podařilo vyrobit, a nebylo již dopředu rezervováno,“ vysvětluje Rosťa Koritar.

Ceny cihel vzrostly během roku zhruba o 35 procent. S novou sezónou očekává společnost NeoBau Trade další nárůst o 20 procent. Čeho je málo a zásadně se zvedly vstupní náklady, je logicky drahé, takže zvyšující se poptávka jen požene ceny ještě výš. Dalším problémem jsou na maximum vytížené cihelny, které nestíhají v požadovaném čase pokrýt poptávku so svých produktech a narazily na své výrobní maximum.

Nesmíme opomenout ani problémy s logistikou, kdy už delší dobu se potýkáme s nedostatkem přepravních kapacit a v poslední době také s nárůstem ceny za dopravu při rostoucích cenách za pohonné hmoty.

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Kdo se letos pustil do rekonstrukce, výrazně si připlatil

Domácnosti v České republice čelí nejenom nedostupnosti vlastního bydlení, ale i dražším rekonstrukcím. Náklady na ně začaly růst už loni z důvodu nedostupnosti stavebních materiálů. Toho je nyní až na výjimky dostatek, ale všudypřítomná inflace zvedla ceny rekonstrukcí o více než desetinu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.