EUR 25.165

USD 23.481

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.165

USD 23.481

10. 09. 2019

1 komentář

Od příštího roku si již nepostavíme rodinný dům, ve kterém se zbytečně plýtvá energiemi. Řešením může být fotovoltaika

 

Praha, 10. září 2019 – Nová právní úprava energetické náročnosti budov, kterou nařizuje evropská směrnice, si již od příštího roku vyžádá řadu novinek. Počínaje rokem 2020 by měly být všechny nové budovy včetně rodinných domů postavené v zemích EU energeticky téměř nulové. Tuto povinnost pak splňují především tzv. pasivní a nízkoenergetické domy, které mají minimalizovanou spotřebu energie, zejména na vytápění a ohřev vody, ale i na chlazení, úpravu vzduchu větráním a klimatizací i energii na osvětlení. Nové zákony se dotknou i majitelů stávajících nemovitostí, kteří při prodeji budou muset prokázat energetickou náročnost budovy.

Loading



 


Co je pasivní a nízkoenergetický dům?
Pasivní dům využívá pasivní tepelné zisky v budově, a to jak vnější ze slunečního záření, tak vnitřní vyzařující ze spotřebičů, ale i z lidí. Důležitým prvkem celého systému je kvalitní izolace, díky které takto získaná energie neuniká, ale naopak je dále využívána. Pokud pohlížíme na samotná čísla, pak certifikovaný pasivní dům musí splňovat několik požadavků, což je především spotřeba energie na vytápění a celková spotřeba energie na provoz, včetně všech domácích spotřebičů.
„Dalším požadavkem na pasivní dům je tzv. neprůvzdušnost budovy související s rychlostí výměny vzduchu v budově. Nízkoenergetický dům pak musí splňovat podobné nároky, ale v menší míře. Zpravidla potřebuje větší zdroj tepla a rozsáhlejší otopný systém, což ve výsledku znamená podobnou počáteční investici, ale dražší provoz než u pasivního domu,“ říká Jiří Bonk ze stavební společnosti Wirtuuu.
Kde v domě ušetřit nejvíce energie? Pomoci mohou solární panely
V rámci české legislativy se energetická náročnost budov musí v průměru snížit zhruba o 10 – 20 %. Hlavním zdrojem tepelných ztrát a úniku energií v rodinných domech je většinou samotný plášť budovy. Zde dochází k největšímu plýtvání, které pomůže eliminovat kvalitnější řešení izolace. U hotových staveb pak pomůže dodatečné zateplení, které sníží úniky tepla až o desítky procent. Energetické ztráty mohou vznikat také v okolí oken, dveří, světlíků nebo světlovodů. Zde je pak nutná izolace a využití kvalitních materiálů. Energii si také můžete díky fotovoltaice vyrábět sami a být alespoň zčásti energeticky soběstační. „Panely lze umístit na střechu domu a finanční pomoc s pořízením fotovoltaické elektrárny můžete získat i s využitím státní podpory z dotačního programu Nová zelená úsporám,“ říká Jan Kovalský, člen představenstva Energie ČS.
Fotovoltaiku nabízejí i některé přídavné produkty či stavební prvky, které tak řeší vlastní spotřebu nebo výrobu dodatečné energie. Jedním takovým řešením mohou být například kombinované světlovody, které přes den využívají ke svícení přirozené sluneční světlo a večer nebo v noci svítí pomocí úsporných svítidel, na jejichž energii využívají právě vlastní solární panely. „Kromě klasických světlovodů, které šetří energii pouze přes den, jsou na trhu i speciální světlovody, tzv. Lightway Sunflower, které jsou navíc vybaveny solárními panely. Ty přes den vyrábí a skladují elektřinu ze slunce, čímž umožňují svítit pomocí žárovek instalovaných v tubusech světlovodů také za tmy,“ říká Jakub Brandalík ředitel společnosti Lightway.
Tisková zpráva Lightway, Wirtuuu a Energie ČS

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

Komunitní energetika

Komunitní energetika pomůže ušetřit na energiích

Klíčem ke sdílení energie vyrobené z obnovitelných zdrojů je návrh novely energetického zákona – tzv. Lex OZE II. Předlohu v červnu schválila vláda. Jak má sdílení energií fungovat?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

29. 08. 2023

Na co si dát pozor před instalací fotovoltaiky?

Spotřebitelé se snaží hledat nové cesty k udržitelným energiím. Jednou z možností jsou fotovoltaické systémy, které jsou stále populárnější volbou. Na co si dát pozor, pokud plánujete instalaci takového systému? Přinášíme několik tipů, na co se před podpisem smlouvy zaměřit.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Leoš

    27 dubna, 2022

    Takový dům je za mě dneska dobrá investice a neprohloupí se tím. Já už tu šanci mít nebudu, ale pokud by někdo z mých dětí chtěl stavět, tak mu rozhodně doporučím jít tím to směrem, protože vím, že i samotný FV panely udělají dost a to je mám na 50 let starym baráku. I přes veškerou prvotní investici, na kterou člověk nesmí moc koukat, tak se tím dá ušetřit i nehorázný peníze. A to nemám zkušenosti moc dlouho, ale odvozuju to z měsíčních faktur od bezdodavatele a jak jsem platil dřív. Rozdíl tam je a to pro mě znamená jediný, že ta investice smysl měla.

    Odpovědět