EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

06. 08. 2018

0 komentářů

„Oddlužovací šmejdi“ stále řádí. Pomohlo by zvýšení odměn za sepis návrhu na oddlužení?

 

Pravidla oddlužování v ČR zřejmě znovu projdou změnami. Novela insolvenčního zákona, která už celý rok o něco usnadňuje zbavení se dluhu a pomáhá dlužníkům z dluhových pastí, by měla být v pasáži o pravidlech oddlužování opět změněna. Ministerstvo spravedlnosti totiž stále registruje případy, kdy agentury neoprávněně tahají z dlužníků peníze. S návrhem dvojnásobného zvýšení odměn za sepis návrhu na oddlužení jako větší motivace pro oprávněné subjekty přišel i poslanec Ústavně právního výboru sněmovny Dominik Feri.

Loading 


Pokud dlužník potřeboval sepsat návrh na oddlužení, mohl narazit na osoby neoprávněné poskytovat právní služby, které si nechávají za službu zaplatit vysoké částky. Tomu učinila přítrž akreditační novela insolvenčního zákona, která zavedla jasná pravidla: tzv. sepis insolvenčního návrhu musí být sepsán a podán advokátem, notářem, soudním exekutorem, insolvenčním správcem, nebo právnickou osobou akreditovanou k úkonu Ministerstvem spravedlnosti ČR.
Odměny je nutné navýšit a zvažuje se i přiznání odměn akreditovaným osobám
S návrhem zdvojnásobit odměny za sepis návrhu na oddlužení přišel i poslanec Ústavně právního výboru sněmovny Dominik Feri. Smyslem je zvýšit zájem právnických profesí o sepis a podání návrhu na povolení oddlužení.
V současnosti jsou subjekty, které mohou sepisovat návrhy přehlceny a odměna za vypracování návrhu ze strany advokáta je za hranicí rentability. Na Konferenci insolvence 2018, která proběhla v květnu tohoto roku, zaznělo, že v praxi je běžné, že kromě ceny za sepis návrhu ještě dlužník hradí další služby ošetřené jinou smlouvou, například za právní poradenství. To se však nelíbí ministerstvu, které vede debaty o výši odměn a také o přiznání odměn akreditovaným osobám, “ uvedl Tomáš Valášek, výkonný ředitel Insolvence 2008 a. s.
Za VESTU zaplatíte, SAKO je zdarma
 
Kromě právnických profesí dlužníkům s oddlužením pomáhají neziskovky, které si za sepis účtovat nic nesmí, nebo agentury, které neziskovky nazývají oddlužovacími šmejdy a které různým obcházením zákona peníze z dlužníků dostávají. V případech, že dlužník potřebuje sepsat insolvenční návrh, využije SAKO, tedy seznam akreditovaných osob vedený Ministerstvem spravedlnosti ČR podle § 418h zákona č. 182/2006 Sb. (do něj se zapisují právnické osoby, kterým byla rozhodnutím Ministerstva spravedlnosti ČR udělena akreditace pro poskytování služeb v oblasti oddlužení) nebo evidenci VESTA, tedy dobrovolnou evidence subjektů (advokátů, notářů, soudních exekutorů a insolvenčních správců) poskytující zpracování návrhu na povolení oddlužení.
Akreditované osobě vedené v SAKU podle § 390a odst. 4 insolvenčního zákona za sepis a podání návrhu na povolení oddlužení nebo insolvenčního návrhu anebo za poskytnutí jiné služby v oblasti oddlužení žádná odměna ani jiné plnění nenáleží. V této oblasti působí jako akreditované subjekty neziskové organizace, a to s cílem pomáhat dlužníkům v jejich tíživé situaci.
Osobám evidovaným ve VESTĚ náleží podle § 390a odst. 3 insolvenčního zákona odměna, jejíž maximální výše činí 4 000 Kč bez DPH a v případě společného oddlužení manželů 6 000 Kč bez DPH. V té je i náhrada nákladů spojených se sepisem a podáním návrhu. Ani za další činnosti spojené se sepisem a podáním návrhu sepisovateli návrhu jiné plnění nenáleží. Jmenovitě zákon uvádí poradu s klientem a odstranění vad návrhu. Některé subjekty právě toto obcházejí uzavřením jakési dohody navázané na související činnost, aby si navýšili odměnu za soupis.
Tisková zpráva: Insolvence 2008

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

tříleté oddlužení

Oddlužit během tří let se bude moci každý. Rizika se promítnou do cen, dopadnou na všechny

Vláda v druhé polovině června schválila návrh novely insolvenčního zákona. Předlohu mají nyní projednat poslanci. Došlo k zakotvení modelu, kdy se budou moci oddlužit všichni, jak podnikatelé, tak nepodnikatelé, během doby tří let, a to bez stanovení minimální výše procentuálního uspokojení věřitele. Tento krok může mít dopad na celou společnost, o peníze přijde státní rozpočet, i samotní […]

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

24. 07. 2023

Dluhů kvůli energiím bude přibývat. Zvlášť po celoročním zúčtování

Blíží se konec roku, tedy čas, kdy se vyúčtují dodávky energií. Z těchto údajů vzniká největší objem pohledávek, které dodavatelé vymáhají od dlužníků. Problémem jsou často nedostatečné zálohy, které nereflektují skutečný odběr energie. Doplatky pak nejsou jen v řádech stovek korun, ale spíš desítek tisíc. Některé domácnosti pak nemají na zaplacení tohoto dluhu a dostávají se do […]

Text: František Veselý

10. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *