Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Panasonic spolu s firmou British Gas vyvíjí vysoce účinné tepelné čerpadlo pro projekt BASF Eco Home

07.06.2012 10:06 Tisková zpráva:

Společnost Cool Planet do tohoto modelového domu zabudovala tepelné čerpadlo Panasonic Aquarea tak, aby dosáhla maximálně účinného a přitom úsporného provozu při vytápění a chlazení domácnosti.

Cílem projektu Creative Homes je prokázat, že pomocí nízkoenergetických technologií podle standardu PassivHaus lze splnit požadavky Kodexu pro ekologicky udržitelné bydlení (Code for Sustainable Homes). BASF House je jedním ze sedmi domů postavených na ulici Green Close, poblíž katedry urbanistiky Nottinghamské univerzity. Budova umožňuje hodnotit využití nejrůznějších technologií zaměřených na obnovitelnou energii či snižujících množství uhlíku v materiálech. Univerzita tak díky projektu získává nesmírně cenné údaje. Společnosti BASF se tak daří prokázat, že je jedním z předních světových poskytovatelů produktů, systémů a řešení v oblasti ekologicky udržitelné výstavby.

Po zevrubném testování kotle na biomasu instalovala společnost Cool Planet v budově BASF House na jaře 2011 monoblokovou jednotku Aquarea s výkonem 9 kW. Instalace byla rychlá a snadná, pracovníci společnosti nemuseli dokonce ani měnit boiler na teplou vodu.

Spolupráce se společnostmi Panasonic a Cool Planet byla při instalaci zařízení skutečně příjemná,“ potvrzuje Gill Kelleher, projektový manažer BASF House. „Od prvního dne bylo jasné, že technické záležitosti nebudou dělat žádné problémy, s nainstalovaným tepelným čerpadlem se snadno manipuluje a ani jeho provoz není nijak složitý.“

Jednotka Aquarea, využívající systém vzduch-voda, už svou výkonnost a účinnost prokázala dostatečně. Dvoupatrovou budovu vytápí pomocí kapalinových radiátorů a zvládá zvýšit teplotu vody z boileru z 27 oC (typická noční provozní teplota) na 43 oC (obvyklá teplota vody při vytápění) během jediné hodiny. 

Zdrojem energie je vzduch, Aquarea tak nastavuje i obecné měřítko účinnosti čerpadel typu vzduch-voda. Umožňuje ušetřit až 78% nákladů na vytápění v porovnání s elektrickými přímotopy. Koeficient COP 4,74 znamená, že za každý kilowatt spotřebované elektrické energie systém vyprodukuje 4,74 kW energie vlastní. Konvenční elektrické vytápění má COP koeficient maximálně 1.

Dům BASF House obývají postgraduální studenti, kteří činnost systému Aquarea sledují a řídí prostřednictvím speciálního dotykového displeje s uživatelským rozhraním Web-brick.

Postgraduální student Nottinghamské univerzity Xiaofeng Zheng prohlásil: „Tepelné čerpadlo Panasonic Aquarea na nás udělalo velký dojem. Překvapily nás jeho inteligentní funkce i schopnost usnadnit nám coby nájemníkům život. Velkou výhodou je tichý chod, také ovládání je až neuvěřitelně jednoduché.“

Tepelná čerpadla Panasonic Aquarea mezi současnou konkurencí vynikají rozsahem funkcí, univerzálností i úsporností provozu. Nabízejí výkon od 7 do 16 kW, k dispozici jsou jednofázové i třífázové modely, monobloky i zařízení s více komponenty. Vysoce výkonná tepelná čerpadla fungují i ve velmi nízkých venkovních teplotách (až do –20 °C). V létě zase slouží jako klimatizace.

K dispozici jsou tři základní varianty. Standardní tepelné čerpadlo, které je nainstalováno i v BASF House, Vysokoteplotní tepelné čerpadlo (teplá voda dosahuje 65 °C) Aquarea T-CAP (Total capacity), umožňující vytápění i ohřev vody s nezměněnou nominální kapacitou až do teploty –15 °C.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *