EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

16. 01. 2020

0 komentářů

Podle Savills budou pro rok 2020 kanceláře a alternativní aktiva hnací silou celosvětových investic do nemovitostí

 

Oddělení World Research společnosti Savills uvádí, že kanceláře v hlavních městech se celosvětově stanou investičním záměrem investorů do nemovitostí v roce 2020. Příležitosti však budou omezené a výnosy klesnou na rekordní minimum, mnozí tedy budou nuceni poohlížet se i jinde. Na významu budou proto postupně nabývat alternativní aktiva jako například studentské byty, bytové domy, sdílené bydlení a datová centra. Společnost Savills dále uvádí, že v celosvětovém měřítku zůstane v roce 2020 hlavním tématem investic do nemovitostí zajištění výnosu z příjmů.

Loading 


Mezinárodní realitní poradce Savills v aktualizované zprávě výzkumného programu Impacts poukazuje na investiční příležitosti v USA, v regionu Evropy, Středního východu a Afriky a v Asijsko-pacifickém regionu pro strategie investování typu core, core+, value add, opportunistic a alternative pro rok 2020. Ty se liší od mixed-use projektů a kanceláří v amerických „miléniových“ městech, jako jsou Charlotte a Tampa (koupě typu core+), přes aktiva v podobě sdíleného bydlení a studentských bytů v Indii (koupě typu opportunistic), až po prémiové kanceláře v Dubaji a Rijádu (koupě typu core) nebo nemovitosti v oblasti pohostinství v turistických destinacích v Itálii, Portugalsku a Řecku (koupě typu alternative).
Fraser Watson, ředitel oddělení investičního poradenství společnosti Savills ČR a SR, říká:  „Očekáváme, že s růstem nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou a vzestupem e-commerce budou v České republice nejvýnosnějšími investicemi logistická aktiva. Nárůst e-commerce v celé Evropě motivuje poptávku po logistických prostorech, a to v první řadě v zemích s nejvyšší mírou její penetrace. Většina evropských zemí se potýká s nedostatkem vhodných logistických areálů, což bude i nadále vyvíjet tlak na nájemné.“
Rasheed Hassan, vedoucí přeshraničního investičního týmu Savills, uvádí: „Pokud se podaří eliminovat ze světového trhu alespoň část nejistoty, například podepsáním Dohody o Brexitu nebo zmírněním napětí ve světovém obchodu, uvolní se zadržovaná poptávka po investicích do nemovitostí, která v mnoha případech přesáhne aktiva typu core. Trh s nemovitostmi budou i nadále pohánět poměrně atraktivní výnosy a jak se zdá, je to především úrokovými sazbami, které zůstanou dlouhodobě na nízkých hodnotách.“
Paul Tostevin, vedoucí týmu Savills World Research, dodává: „Naše investiční prognózy vycházejí ze zdrženlivých vyhlídek světové ekonomiky a zvýšené politické nejistoty, ačkoli MMF pro rok 2020 předpovídá mírné zrychlení celosvětového růstu na 3,4 % oproti 3 % v roce 2019. Z ukazatelů vyplývá, že objemy světového obchodu se v roce 2020 stabilizují,  ekonomické prostředí však zůstává křehké, což ovlivní chování investorů.“
 
Pět témat spol. Savills pro celosvětové investice do nemovitostí v roce 2020:

  • Vyhledání správných akcií: kanceláře jsou ve všech regionech nejlepší volbou z investic typu core. Výzvou je nalezení akcií, do nichž lze investovat. Jednou z překážek je nedostatek likvidity, a to zejména v Asii, kde investoři drží své akcie po delší dobu.
  • Do popředí zájmu se dostávají specifické segmenty: na některých trzích nyní do popředí zájmu nově vstupují specifické segmenty, jakými jsou rezidenční sektor a datová centra. Společenské a technologické změny povedou k růstu zájmu, avšak klíčové je porozumění operačnímu riziku.
  • Pokračující hledání zdrojů příjmů: nemovitosti zůstanou na celosvětové scéně v porovnání s akciemi a dluhopisy i nadále vysoce atraktivní, a to mimo jiné vlivem velmi nízkých úrokových sazeb a velké návratnosti kapitálových příjmů.
  • Neopomíjet makroekonomické prostředí: mikrotrhy jsou stále zásadní, ale v dnešním geopolitickém prostředí nelze opomenout ani makroekonomické prostředí. Mezi faktory vlivu patří obchodní války, populistické vládní programy a klimatické riziko.
  • Nelze hovořit o jednom cyklu: navzdory dnešnímu globalizovanému a vysoce propojenému světu je pozoruhodné, že různá města, země a odvětví se stále nacházejí v různých fázích cyklu.

Co se stalo v roce 2019?
Objemy celosvětových investic do nemovitostí v roce 2019 skončily na rekordních úrovních roku 2018, přesto však byly druhé nejvyšší. Sophie Chick, vedoucí Savills World Research, říká: „Tento pokles nebyl důsledkem nedostatku kapitálu, ale spíše nedostatku aktiv na trhu. Pokud se zaměříme na jednotlivé sektory, došlo v roce 2019 k největšímu nárůstu objemu u kanceláří a bydlení pro seniory, a to o 6 %. Průmyslový sektor zaznamenal mírnější růst o 3 %, tento sektor je však nyní po 21% poklesu maloobchodních investic třetím největším na světě.“
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *