EUR 25.425

USD 23.314

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.425

USD 23.314

16. 03. 2023

0 komentářů

Pokusy o nájemní podvody se přesouvají na sociální sítě. Bezrealitky odrazí asi trojnásobek pokusů proti běžnému období, trestají i skryté makléře

 

Přestože je situace oproti loňskému roku výrazně klidnější, poptávka po nájmech nepřestává být vysoká. A to mimo jiné znamená pokračující snahy podvodníků vydělat na základní lidské potřebě – bydlení. Bezrealitky v současnosti odrazí asi trojnásobek pokusů o vložení podvodného inzerátu, falešné nabídky se proto přesouvají zejména na sociální sítě. Roste i počet makléřů, kteří se snaží vystupovat jako klienti a odejdou s tučnou pokutou.

Loading 

Oproti situaci z loňského března, kdy se průměrný počet všech zájemců o jeden nájemní byt pohyboval okolo 130 a rekordní počet dosáhl dle údajů Bezrealitky dokonce 327 zájemců, je sice aktuálních 45 zájemců o jeden byt relativně málo, stále je však v mnoha regionech poptávka vyšší než nabídka. A zůstane to tak pravděpodobně i v následujících měsících.

A spolu s tím roste chuť lidí hledat nájemní byty online – ať už na specializovaných portálech nebo sociálních sítích. Podle dat Bezrealitky je totiž pro mladé Čechy do 26 let v 93 % případů právě internet prvním místem, kde by hledali nájem tam, kde nemají žádné známé. A právě toho stále častěji zneužívají podvodníci, kterým virtuální prostředí poskytuje patřičnou anonymitu.

„S dlouhodobě rostoucí poptávkou po nájemním bydlení roste i počet lidí, kteří chtějí podvodem vydělat na potřebě jiných lidí bydlet. Snahy o podvody se napříč internetem objevily již za koronavirové pandemie, skokově pak počet podezřelých inzerátů stoupl před rokem se začátkem uprchlické krize. Neúspěšných pokusů o podvod, které detekujeme, je dnes oproti běžnému období zhruba trojnásobek,“ sděluje za digitální realitní službu BezrealitkyHendrik Meyer.

 Nejkomplikovanější je podle Hendrika Meyera situace tam, kde nefunguje žádná kontrola: zejména na sociálních sítích. Podvodné inzeráty, které se na běžný realitní portál nemají šanci dostat, tu v drtivé většině případů zůstanou tak dlouho, že nalákají desítky zájemců. A přestože se i zde situace postupně lepší, stále existují skupiny, kde je počet podvodných nabídek vyšší než v případě těch seriózních.

REKLAMA

Bezrealitky posuzují pokusy o podvod na základě 28 unikátních parametrů

Pokusy o podvod zaznamenávají pochopitelně i samotné Bezrealitky. 99 % z nich však zastaví automatický algoritmus, který trénují již více než pět let. Ten si všímá podezřelých znaků v inzerátu a neumožní jeho publikaci, pokud systém vyhodnotí nabídku jako rizikovou. Inzerce pak projde manuální kontrolou, která vyloučí případný omyl algoritmu.

Náš systém dokáže upozornit nejen na IP adresy, které již někdy fungovaly jako podvodné, ale všímá si také celé řady dalších parametrů. Hodnotíme třeba vybočující cenu nebo podezřelé fráze. V současnosti porovnáváme asi 28 unikátních parametrů a jejich přesný mix pečlivě tajíme a upravujeme – jen díky tomu je naše snažení úspěšné a většina podvodných inzerátů se na portál Bezrealitky vůbec nedostane,“ vysvětluje Hendrik Meyer.

Pokud by se však nějaký z inzerátů dostal přes automatický systém, podvodník stále nemá vyhráno. Bezrealitky pro komunikaci mezi majitelem a zájemcem využívají interní komunikační platformu, přes kterou je možné okamžitě nahlásit podvodné jednání. A pokud bude inzerát vyhodnocen jako podvodný, o jeho odstranění se pak dozví všichni, kteří na inzerát reagovali.

Narazí i skrytí makléři, mohou očekávat pokutu ve výši 35 000 korun

Speciální kategorií podvodných nabídek jsou pak nabídky realitních kanceláří, které se vydávají za majitele nebo zájemce, což podmínky Bezrealitky výslovně zakazují. A pokud se tato skutečnost prokáže, nemají problém uplatnit smluvní pokuty. Skrytí makléři takto na pokutách v minulých letech zaplatili již stovky tisíc korun.

REKLAMA

„S nižší poptávkou po vlastním bydlení se pochopitelně tenčí příležitosti pro realitní makléře – zejména pro ty pohodlné, kteří si navykli na to, že trh udělá většinu práce za ně. O to více hledají cesty, jak vstoupit do přímé domluvy majitele se zájemcem o pronájem a vzít si z transakce svoji provizi. Bezrealitky jsou jako největší digitální realitní projekt logicky ve středu jejich zájmu,“ zmiňuje Hendrik Meyer. „Nicméně nepřestáváme být neústupní. Každý makléř, který poruší podmínky, může velice rychle očekávat pokutu ve výši 35 000 korun. Ostatně sám si ji při registraci na portálu odsouhlasil.“

Bezpečná komunikace pomůže i ověří

Postupy podvodníků se mohou případ od případu lišit, existují ovšem varovné znaky, při kterých byste měli zbystřit, setkáte-li se s nimi v průběhu vyhledávání pronájmu či jednání s domnělým majitelem:

 • Cena je výrazně nižší než srovnatelný byt (srovnatelné dispozice, lokalita, stav).
 • Pronajímatel spěchá, naléhá na rychlý pronájem.
 • Pronajímatel vyžaduje platbu zálohy ještě před prohlídkou.
 • Pronajímatel odmítá prohlídku.
 • Pronajímatel odmítá způsob komunikace doporučený portálem, kde inzeruje.
 • Pronajímatel komunikuje pouze po e-mailu nebo deleguje komunikaci na třetí osobu.
 • Pronajímatel odmítá vzájemnou výměnu telefonních čísel.
 • Pronajímatel při prohlídce odmítá vzájemné předložení dokladu totožnosti.

Tři zlatá pravidla bezpečného pronájmu

 • Trvejte na prohlídce.
 • Ověřte si, že byt skutečně patří tomu, kdo jej nabízí.
 • Plaťte až proti smlouvě a klíčům od bytu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Přetrvávají nejasnosti ohledně projektové dokumentace po prvním červenci 2024

Tisíce záměrů k povolení stavby zřejmě dorazilo do posledního června na stavební úřady po celé České republice. Stavebníci a projektanti tímto krokem budou chtít zvýšit pravděpodobnost, že povolovací řízení nebude vedeno v rámci přechodných ustanovení nového stavebního zákona (NSZ), ale poběží ještě podle dosavadního správního postupu a vyhlášek tzv. starého stavebního zákona.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *