EUR 24.885

USD 23.151

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.885

USD 23.151

08. 08. 2023

0 komentářů

Pololetní objem mimobankovního financování ČLFA vzrostl na 108 miliard, zájem byl o osobní automobily i fotovoltaická zařízení

 

Za prvních šest měsíců letošního roku poskytly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) financování v objemu 108 miliard korun. Meziročně mimobankovní financování stouplo o 5,5 %. Dynamicky roste zájem o nákup osobních automobilů. Členové ČLFA poskytli o čtvrtinu více finančních prostředků na pořízení osobních vozů v porovnání s prvním pololetím minulého roku. O téměř 70 % vzrostlo financování fotovoltaických zařízení.

Loading 

V oblasti financování podnikatelských subjektů bylo profinancováno 94 miliard Kč (meziročně +6 %). Financování zboží a služeb pro spotřebitele bylo v objemu 14 miliard Kč, meziročně téměř +5 %.

„Mimobankovní financování v České republice stále pokračuje v růstu a je významným faktorem, který pomáhá opět nastartovat ekonomický růst a prosperitu. Finanční prostředky, které poskytly členské společnosti firmám, podnikatelům a spotřebitelům směřovaly nejenom na nákup nových osobních vozů, ale také do oblasti technologií, na nákup IT techniky nebo do pořízení fotovoltaických zařízení. Právě tato oblast prudce roste a je výsledkem našeho úsilí podporovat obnovitelné zdroje energií, ale také bezemisní dopravu,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ČLFA.

Na pořízení silničních dopravních prostředků poskytly mimobankovní finanční společnosti za první pololetí letošního roku financování v objemu 44 miliard korun (meziročně +16 %). Z toho 29 miliard korun směřovalo k pořízení osobních vozidel (+25 %). Díky financování členských společností ČLFA bylo zakoupeno 33 156 nových osobních vozidel. Tento pozitivní vývoj se také promítl na podílu ČLFA u prvně registrovaných nových osobních vozů za prvních šest měsíců letošního roku, který výrazně stoupnul z 25 na 29 %.

Na pořízení strojů a zařízení poskytli členové ČLFA od ledna do června 2023 financování v objemu necelých 17 miliard korun, meziročně o 4 % více. Na factoringové společnosti, které jsou členy Asociace factoringových společností ČR (AFS ČR), byly postoupeny pohledávky celkem za 141 miliard Kč (-1,4 %).

REKLAMA

Finanční instituce sdružené v ČLFA poskytly na financování zejména investičních záměrů domácností v 1. pololetí 14 miliard Kč (meziročně +5 %).

Ke konci prvního pololetí 2023 spravovaly členské společnosti ČLFA přes jeden milion aktivních leasingových a úvěrových smluv. Pohledávky z těchto smluv dosáhly 282 miliard korun.

Česká leasingová a finanční asociace sdružuje 37 členských společností ze sektoru mimobankovního financování. V oblasti podnikatelského financování reprezentují více než 86 % trhu, u spotřebitelského financování je to 86 % trhu. U faktoringu dokonce 97 % trhu.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Digitalizace stavebnictví v úzkých. Chybí čas na přípravu, hrozí chaos

Vznik nového stavebního zákona provázely bouřlivé diskuse a při jeho přípravě muselo dojít k řadě kompromisů. Jednoznačným pozitivem ale měla být digitalizace stavebního řízení s účinností od 1. Července 2024. Jenže pár týdnů před spuštěním nemá za sebou Informační systém stavebního řízení ani pořádné testování, navíc si jej úředníci neměli šanci osahat v praxi.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 06. 2024

Komentář: S hypotékou si pospěšte

Inflace se v dubnu vydala opět nahoru. I když je tento růst proti představám ČNB, bude i tak bankovní rada pravděpodobně pokračovat v pozvolném snižování úrokových sazeb. Toto snižování ale možná nebude tak rychlé, jak si většina ekonomů představovala. V poslední době také vidíme, že se snižování sazeb ČNB bezprostředně nepromítá do sazeb hypotečních úvěrů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *