EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

08. 08. 2023

0 komentářů

Pololetní objem mimobankovního financování ČLFA vzrostl na 108 miliard, zájem byl o osobní automobily i fotovoltaická zařízení

 

Za prvních šest měsíců letošního roku poskytly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) financování v objemu 108 miliard korun. Meziročně mimobankovní financování stouplo o 5,5 %. Dynamicky roste zájem o nákup osobních automobilů. Členové ČLFA poskytli o čtvrtinu více finančních prostředků na pořízení osobních vozů v porovnání s prvním pololetím minulého roku. O téměř 70 % vzrostlo financování fotovoltaických zařízení.

Loading 

V oblasti financování podnikatelských subjektů bylo profinancováno 94 miliard Kč (meziročně +6 %). Financování zboží a služeb pro spotřebitele bylo v objemu 14 miliard Kč, meziročně téměř +5 %.

„Mimobankovní financování v České republice stále pokračuje v růstu a je významným faktorem, který pomáhá opět nastartovat ekonomický růst a prosperitu. Finanční prostředky, které poskytly členské společnosti firmám, podnikatelům a spotřebitelům směřovaly nejenom na nákup nových osobních vozů, ale také do oblasti technologií, na nákup IT techniky nebo do pořízení fotovoltaických zařízení. Právě tato oblast prudce roste a je výsledkem našeho úsilí podporovat obnovitelné zdroje energií, ale také bezemisní dopravu,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ČLFA.

Na pořízení silničních dopravních prostředků poskytly mimobankovní finanční společnosti za první pololetí letošního roku financování v objemu 44 miliard korun (meziročně +16 %). Z toho 29 miliard korun směřovalo k pořízení osobních vozidel (+25 %). Díky financování členských společností ČLFA bylo zakoupeno 33 156 nových osobních vozidel. Tento pozitivní vývoj se také promítl na podílu ČLFA u prvně registrovaných nových osobních vozů za prvních šest měsíců letošního roku, který výrazně stoupnul z 25 na 29 %.

Na pořízení strojů a zařízení poskytli členové ČLFA od ledna do června 2023 financování v objemu necelých 17 miliard korun, meziročně o 4 % více. Na factoringové společnosti, které jsou členy Asociace factoringových společností ČR (AFS ČR), byly postoupeny pohledávky celkem za 141 miliard Kč (-1,4 %).

Finanční instituce sdružené v ČLFA poskytly na financování zejména investičních záměrů domácností v 1. pololetí 14 miliard Kč (meziročně +5 %).

REKLAMA

Ke konci prvního pololetí 2023 spravovaly členské společnosti ČLFA přes jeden milion aktivních leasingových a úvěrových smluv. Pohledávky z těchto smluv dosáhly 282 miliard korun.

Česká leasingová a finanční asociace sdružuje 37 členských společností ze sektoru mimobankovního financování. V oblasti podnikatelského financování reprezentují více než 86 % trhu, u spotřebitelského financování je to 86 % trhu. U faktoringu dokonce 97 % trhu.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

Pronajímáte byt? Nájemce si může zřídit trvalý pobyt i bez vašeho souhlasu a vědomí

Nájemce, který je občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele. Pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. Úřad navíc trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno. Toto pravidlo přitom může přinést řadu rizik pro vlastníky nemovitostí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *