Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Pozemků na prodej je v Praze dost. CENTRAL GROUP jen letos nakoupil pozemky již pro 1900 bytů za 4,5 miliardy a o dalších jedná

24.06.2014 02:06 Tisková zpráva: CENTRAL GROUP

Nejčerstvější, již 10. akvizici od začátku letošního roku, uzavřela společnost CENTRAL GROUP dnes v pražské Uhříněvsi. Firma je nejen největším českým prodejcem nových bytů a domů, ale také nejaktivnějším investorem v rámci akvizic nových pozemků pro rezidenční výstavbu. „Letošní rok byl opravdu rekordní. V širším centru Prahy jsme nakoupili už sedm nových pozemků, další tři pozemky pak v okrajových částech města a o dalších akvizicích intenzivně jednáme. Všechny nákupy přitom financujeme z vlastních zdrojů, bez bankovních úvěrů,“ uvádí k novým akvizicím Dušan Kunovský, šéf společnosti CENTRAL GROUP.

Širší centrum Prahy v popředí zájmu

Mezi letošními realizovanými nákupy CENTRAL GROUP jsou hlavně pozemky v širším centru Prahy. Společnost tak reaguje na postupnou změnu trendu v preferencích kupujících, kdy dřívější „útěk za město“ se obrací. Důvodem je také to, že stále více pozemků je nyní na prodej a jejich majitelé jsou oproti dřívější době ochotni přistoupit na reálné výkupní ceny. 

Díky pronikání velkých developerů do širšího centra metropole se dá očekávat, že již v dohledné době zde budou v nabídce kvalitní nové byty za dostupné ceny. „Jako jednička na rezidenčním trhu chceme nabízet a stavět nejen tisíce bytů v okrajovějších částech Prahy, ale i stovky kvalitních a přitom cenově dostupných bytů v širším centru. Naši klienti to od nás stále více očekávají,“ potvrzuje Kunovský. 

Co se týká letošních akvizic CENTRAL GROUP, sedm nově nakoupených pozemků pro více než 700 bytů se nachází v širším centru Prahy. Po dvou lokalitách v katastrálních územích Prahy 4 – Michle a Prahy 7 – Holešovic a po jedné v Praze 5 – Smíchově, Praze 6 – Břevnově a Praze 9 – Vysočanech. Další tři akvizice pro zhruba 1200 bytů učinila společnost CENTRAL GROUP v lokalitách na okrajích metropole, kde již úspěšně realizovala některé ze svých předchozích projektů. Jedná se o pozemky v Praze 5 – Stodůlkách, Praze 9 – Letňanech a v Praze 10 – Uhříněvsi. 

Důležitý je vlastní kapitál a dobré reference

Klíčovými faktory pro úspěšné akvizice je jednak silné finanční zázemí, které umožňuje hradit cenu za nakoupené pozemky z vlastních zdrojů a prakticky ihned, a také dlouholetá historie a dobré reference z již realizovaných staveb. 

„To, že za námi stojí již 130 úspěšně realizovaných projektů a že veškeré akvizice financujeme bez využití bankovních úvěrů, je pro vlastníky pozemků jasnou zárukou. Nejsme spekulanti s nemovitostmi a pozemky kupujeme výhradně pro vlastní výstavbu. Díky pozici největšího rezidenčního developera v zemi nás prodávající kontaktují na prvním místě a pokud je nabízená lokalita kvalitní, jsme schopni jim nabídnout nejlepší podmínky,“ dodává Kunovský.

Navzdory široké nabídce pozemků na prodej je ale takových, na nichž je možné zahájit výstavbu ihned po koupi, stále nedostatek. K mání jsou spíše pozemky, u nichž územní plán nepovoluje obytnou výstavbu, nebo tzv. brownfieldy. Tedy nevyužívané průmyslové areály, u nichž je potřeba nejprve v rámci nového územního plánu vyřešit novou funkční náplň a následně na nich provést demoliční, sanační a případně dekontaminační práce. To samozřejmě výrazně prodražuje a zpomaluje celý projekt.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *