EUR 23.660

USD 21.748

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.660

USD 21.748

26. 04. 2019

0 komentářů

Předkupní právo dál komplikuje situaci na realitním trhu, významně nepomohla ani novela

 

Velké problémy přineslo v loňském roce znovuzavedení předkupního práva. Podle analýzy společnosti Fincentrum Reality se dál dotýká až 40 % všech transakcí za poslední dobu. Situaci významně nerozklíčovala ani novela občanského zákoníku, kterou v prvním kole projednávání podpořila Sněmovna. „Na jednu stranu máme radost, že můžeme klientům prodávající byty sdělit, že snad v příštím roce nebudou muset řešit peripetie ohledně garážových stání. Na druhou stranu nás velmi nemile překvapilo, že novela řeší pouze byty. Například příjezdové cesty k domům zcela opomíjí,“ prohlásila Andrea Daňhelová, vedoucí právního oddělení z Fincentrum Reality.

Loading 


Od ledna 2018 musí vlastníci nebytové jednotky nejprve písemně nabídnout prodej podílu ostatním majitelům v domě. Nejčastěji se jedná o garážová stání, předzahrádky nebo sklep. Do té doby nemovitost není volná. Problémy s tím vzniklé měla napravit aktuální novela občanského zákoníku. Podle Fincentrum Reality se však odstranila jen část potíží při prodeji nemovitosti. „Pokud novela v této podobě projde, dojde k odstranění pouhé části problémů, které na trhu s předkupním právem řešíme,“ upozornila Andrea Daňhelová.
Podle vedoucí právního oddělení přední české realitní kanceláře řeší novela pouze problematiku prodeje jednotek v bytovém domě. Případy týkající se prodejů bytů, které jsou v rodinných domech či prodejů pozemků nacházejících se kolem domu, se novela nezabývá. Nejasné tedy zůstávají případy související s příjezdovými cesty. „Tuto důležitou problematiku do novely zákonodárce vůbec nezahrnul. Klientům se tak může stát, že si někdo bude nárokovat příjezdovou cestu k nemovitosti a do domu se jen tak nedostane,“ prohlásila Andrea Daňhelová, vedoucí právního oddělení Fincentra Reality. „Bylo by jistě vhodné přehodnotit současnou úpravu předkupního práva a pokusit se vymyslet praktičtější řešení.“
Fincentrum Reality doporučuje předkupní právo buď zcela zrušit či lépe specifikovat. „Případným řešením je rozdělení převodu vlastnictví podílu podle toho, zda se jedná o věc hlavní či vedlejší,“ doplnila Andrea Daňhelová.
 
Tisková zpráva Fincentrum Reality

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *