EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

25. 02. 2020

0 komentářů

Předkupní právo se omezí. Průběh připomíná grotesku, říká Daňhelová z Fincentrum Reality

 

Nejdříve znovuzavedení, nyní omezení. Předkupní právo by se mělo opět výrazně změnit.
V rámci druhého čtení projednávání novely občanského zákoníku v Poslanecké sněmovně byl podán pozměňovací návrh, na základě kterého by se předkupní právo spoluvlastníků mělo vrátit zpět do podoby, jaká byla v původním znění. Novela míří ještě do Senátu. „Předkupní právo by tak znovu platilo jen tehdy, bylo-li spoluvlastnictví založeno děděním či na základě jiné skutečnosti, kterou spoluvlastníci nemohli ovlivnit,“ prohlásil Radek Škrabal, vedoucí právního oddělení z Fincentra Reality. 


Celý průběh trvající poslední dva roky na téma předkupní právo začíná mít spíše groteskní povahu. Máme radost, že zákonodárci chtějí tuto problematiku řešit. Velmi nás ale zaráží, jakým způsobem k tomu přistupují,“ tvrdila Andrea Daňhelová, ředitelka provozu, právního a compliance a jednatelka z Fincentrum Reality.
Zhruba u 40 % zakázek Fincentra Reality se řeší předkupní právo. Jeho znovuzavedení před dvěma lety je pro makléře doslova strašákem, v 5 % případů se prodeje nemovitosti kvůli němu muselo dokonce zrušit. „Odstoupení jde v ruku v ruce s uplatněním. V drtivé většině klientovi záleží na tom, zda podíl získá či nikoli, typicky například u garáže,“ doplnila Andrea Daňhelová z Fincentrum Reality. Situace by se měla brzy zlepšit, poslanci totiž během února navrhli významnou úpravu.
„Opravdu jsme nečekali, že namísto nastavení jasných pravidel a právní jistoty zvolí prosté zrušení a vrácení do původního stavu. Z jedné strany sice přinese zjednodušení při prodeji, nicméně opět nechrání spoluvlastníky, kteří by na předkupní právo měli mít nárok,“ prohlásila Daňhelová. Typickým příkladem je situace, ve které jednu zahradu či pole vlastní dvě osoby. Mnohdy se jedná o příbuzenské postavení. U bytu a domu druhý spoluvlastník opět neovlivní, komu bude druhá polovina nemovitosti prodána.
Je velkou škodou, že stát na řešení některých konkrétních případů rezignoval. K čemu tedy bylo zavedení překupního práva před dvěma lety? Akorát zavedlo stres a velkou byrokracii na realitním trhu,“ tvrdila Andrea Daňhelová, provozní ředitelka Fincentrum Reality. Podle ní se v současné době řada lidí snaží předkupní právo obejít. „Častokrát slyšíme, že klient odmítá nabídku na místo v garáži spoluvlastníkům učinit, což se snažíme vymluvit. Neučinění je větší riziko než řádně nabídnout a počkat tři měsíce na vyjádření.“
Fincentrum Reality doporučuje namísto zrušení předkupní právo lépe specifikovat. „Vhodnějším řešením je rozdělení převodu vlastnictví podílu podle toho, zda se jedná o věc hlavní či vedlejší,“ doplnila Andrea Daňhelová.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Právní vady nemovitosti

Právní vady nemovitostí: Které zjistíte z katastru a které ne?

Před uzavřením kupní smlouvy na nemovitost je rozhodně na místě, prověřit si jak osobu prodávajícího, tak i technický a právní stav nemovitosti. Z průzkumu STEM/MARK pro společnost MyNEMO Report však vyplynulo, že přibližně 25 % zájemců o koupi nemovitosti všechna související rizika neprověřuje. Odhlédneme-li od faktických vad, které mohou vyplývat z technického stavu nemovitosti, mohou vám život zkomplikovat […]

Text: Veronika Hejná

11. 03. 2021

Předkupní právo novela 2020

Předkupní právo se má zrušit, rozhodla sněmovna

Předkupní právo od roku 2018 komplikuje prodeje nemovitostí, a to v případě, že jsou například sklepy nebo garáže vymezeny podílem na společných prostorách. Uvedené ale neztěžuje jen prodeje bytů. Předkupní právo se dotýká také příjezdových cest, které jsou společné pro několik rodinných domů.

Text: Veronika Hejná

02. 03. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.