EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

10. 03. 2023

0 komentářů

Prémiová nemovitost ve Španělsku za zlomek ceny? Česká platforma Rezidente otevírá trend sdíleného přímořského chalupaření

 

Nadhodnocené nemovitosti, hypotéky a úvěry v tuzemsku ženou stále více Čechů do nákupu nemovitostí v zahraničí. Důvody jsou nasnadě – je to levnější, lákavější a majitel může navíc mít i nádhernou vilu nebo apartmán třeba kousek od pláže. Jednoduchou cestu se rozhodl nabídnout český startup Rezidente, který přináší spoluvlastnění prémiových nemovitostí ve Španělsku, které vždy sdílí až čtyři spoluvlastníci. Za čtvrtinu ceny průměrného bytu v Praze tak umožňuje koupit plně zařízené bydlení v atraktivní lokalitě Costa del Sol, která dlouhodobě drží hodnotu a navíc bude aktivně využívána po celý rok. Cílem českého startupu, který umožňuje s minimem práce pořídit lukrativní bydlení v přímořských destinacích, je letos ve Španělsku prodat podíly v nemovitostech za více než 150 milionů korun. Rezidente aktuálně dokončuje pre-seed investici pro český trh a v roce 2024 plánuje expanzi nabídky do Portugalska, Chorvatska a Itálie.

Loading 

V důsledku rostoucích cen nemovitostí v tuzemsku hledají zájemci o nové bydlení alternativy v zahraničí, většinou v jižních zemích, kde jsou nižší ceny a podstatně lákavější destinace – zejména ve Španělsku, Itálii, Chorvatsku a Řecku. Dle průzkumu společnosti Deloitte projevuje o nákup nemovitosti v zahraničí zájem skoro 30 % Čechů, jen za třetí čtvrtletí roku 2022 přitom podle španělského katastrálního úřadu nakoupili ve Španělsku přes 300 nemovitostí. Poláci dokonce třikrát více a trojnásobně narostl i meziroční prodej tamních nemovitostí Středoevropanům. „Dnes do Malagy létá deset spojů týdně, což tomuto ‚přímořskému chalupaření‘ značně nahrává. Místo páteční zácpy v metropolích a následných kolon na dálnicích tak za necelé tři hodiny můžete být ve svém druhém domově u moře,“ popisuje Václav Urbánek, spoluzakladatel a CEO Rezidente.

Právě ve spoluvlastnění tzv. druhých domovů vidí Urbánek budoucnost. Aktuálně totiž v evropských destinacích zeje prázdnotou přes 11 milionů prázdninových domů. „Nabízíme možnost pořídit si prémiové bydlení, aktuálně na španělské Costa del Sol. A to formou spoluvlastnictví speciálně založené české společnosti s ručením omezeným, která má upravené podmínky a nastavený daňový režim pro spoluvlastnický model a jejímž jediným předmětem činnosti je právě správa jedné konkrétní nemovitosti. Všechny potenciální klienty prověřujeme, protože důvěryhodnost a transparentnost celého modelu je tady naprosto klíčová, což se v případě Rezidente promítá i do zcela transparentní vlastnické struktury firmy,“ dodává CEO startupu.

Vlastní bydlení jako v pětihvězdičkovém hotelu

Václav Urbánek založil startup společně s bývalými kolegy z Twista, advokátem Pavlem Martiníkem a produktovým manažerem Ivo Apetauerem, se kterými kdysi sám řešil nákup nové nemovitosti. „Chtěl jsem žít a pracovat část roku u moře, ale kupovat celou nemovitost, kterou bych využíval jen část roku, mi nedávalo smysl. Myšlenka koupit dům ve více lidech se však zalíbila i mým přátelům, a tak jsme společně pořídili první nemovitost,“ popisuje Urbánek vznik startupu. A zájem o spoluvlastnictví stále roste, jen měsíc po spuštění se startupu přihlásilo už přes 150 uživatelů, mezi nimiž jsou zakladatelé technologických společností, generální ředitelé či majitelé marketingových agentur, ale i mladé rodiny.

Rezidente je navíc jediná platforma svého druhu v České republice, která nabízí transparentní a jasnou strukturu vlastníků – ke každé nemovitosti je aktuálně možné koupit jednu až dvě čtvrtiny v samostatném s. r. o. To vlastníka opravňuje k 12 týdnům pobytu, včetně dvou garantovaných týdnů v kuse během letních prázdnin. Dobu pobytu může vlastník využívat pro sebe, věnovat ji jako dárek rodině či využít ke krátkodobému pronájmu.

REKLAMA

Zatímco spoluvlastníci se dělí jak o náklady na pořízení a vybavení, tak o provozní výdaje, Rezidente v případě nemovitostí vystupuje jako administrátor a auditor. Stará se tak o veškeré účty, daně, opravy, údržbu i případné pronájmy, pokud se některý z vlastníků rozhodne svůj podíl takto monetizovat. Současně ale poskytuje i navazující služby jako v pětihvězdičkovém hotelu. „Největší zájem je o přistavení auta na letiště či zásobení lednice. Navíc máme osvědčeného lokálního vinaře. Už jsme ale i organizovali výlety, nakupovali lístky na fotbal, připravovali pikniky na pláži či poptávali soukromý tryskáč. Zkrátka kombinujeme svět nemovitostí se světem cestovního ruchu,“ doplňuje Urbánek.

Virtuální prohlídky od Deloitte a expanze

Na rok 2024 plánuje Rezidente expanzi i do dalších lukrativních destinací. „První lokací pro nás byla Costa del Sol ve Španělsku, naše krásná evropská Kalifornie, ve které jsme hledali nemovitosti i sami. Evidujeme však zájem také o další země –  Chorvatsko, Itálii či Portugalsko. Kromě atraktivity samotné destinace vždy sledujeme a analyzujeme i celou řadu dalších aspektů, od ekonomického a legislativního prostředí po aktuální ceny na nemovitostním trhu či např. dostupnost infrastruktury a dalších služeb pro naše klienty,“ dodává Urbánek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Stát by si měl rušení podpory stavebního spoření ještě velmi dobře rozmyslet

Státní podpora stavebního spoření činila loni 4,2 miliardy korun. K tomu stát na příspěvcích na bydlení utratil dalších 8 miliard korun. Je přitom jisté, že domácnosti nyní ohrožuje energetická chudoba víc než kdy v minulosti – žádostí o státní příspěvek na bydlení tak v budoucnu bude pravděpodobně přibývat a náklady pro stát významně porostou. Přitom je to právě stavební […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *