EUR 24.550

USD 25.181

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.550

USD 25.181

04. 03. 2021

0 komentářů

Přijetím návrhu novely exekučního řádu dojde zcela jistě ke snížení vymahatelnosti práva, varuje EK ČR a vyzývá vládu, aby návrh stáhla

 

Projednávání novely exekučního a občanského soudního řádu je poznamenáno mnoha neduhy. Samotná předloha trpí zásadními nedostatky, které se nepodařilo zhojit ani Legislativní radě vlády (ta ji ani neodsouhlasila). Jakkoli si Exekutorská komora ČR cení úsilí zákonodárců vynaloženého na projednání novely, po enormním množství uplatněných a vzájemně především vnitřně nesouladných pozměňovacích návrhů je podle Exekutorské komory ČR nejlepším řešením stažení návrhu z projednávání nebo jeho zamítnutí a příprava zcela nového exekučního řádu. 


„Obáváme se, že i kdyby byly přijaty některé zásadní pozměňovací návrhy, a naopak nebyly odsouhlaseny ty nejméně zdařilé, nemůže výsledný produkt nikterak přispět ke kultivaci právního řádu, či odstranění největších vad systému. Výsledný zákon by bohužel komplikoval život nejenom věřitelům, soudním exekutorům, ale především dlužníkům,“ vyjadřuje postoj Exekutorské komory ČR její prezident Jan Mlynarčík.
Exekutorská komora ČR již dlouho volá po ustanovení reprezentativní meziresortní pracovní skupiny, ve které by měli zástupce rovnoměrně všechny zainteresované subjekty. Ta by měla za úkol kvalifikovaně vypracovat moderní exekuční řád, respektující vývoj posledních let.
„V Poslanecké sněmovně bylo předloženo velké množství pozměňovacích návrhů, které jsou často vzájemně nesouladné, mnoho z nich nebylo podrobeno žádné rozpravě nebo jsou legislativně nezvládnuté. Části z nich dokonce chybí dostatečné odůvodnění. Důsledkem toho je zcela zmatečná situace, která kolem novely exekučního a občanského soudního řádu panuje,“dodává Jan Mlynarčík.
Řada návrhů navíc obsahuje absurdity, které mohou vážně ohrozit vymahatelnost práva v České republice. Jedná se zejména o návrhy tzv. milostivého léta neboli odpuštění dluhů, které umožní zastavit exekuci, pokud povinný uhradí jistinu, protiústavní návrh na snížení odměn soudních exekutorů o třetinu, úpravy povinných záloh nebo pravidelné rozesílání spisů poštou bez jakékoliv úhrady a ochrany osobních údajů. V neposlední řadě je zvažováno další omezování mobiliárních exekucí, čímž by soudní exekutoři ztratili mnohdy poslední možnost, jak pomoci věřitelům. 
„Původní étos vládního návrhu novely se zcela vytratil. Změny by nakonec měly největší negativní dopad na poctivé věřitele a zodpovědné členy našeho stavu. Jediným rozumným řešením, které se nabízí, je smést stávající předlohu ze stolu a plně se koncentrovat na vznik zcela nového návrhu“ dodává prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022

Lidé v bytech si měsíčně připlatí tisíce, teplotu u nich nikdo kontrolovat nemůže

Nadcházející topná sezóna bude pro české domácnosti finančně náročnější než ty předchozí. Členům společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytových družstev (BD) se kromě nákladů na služby spojené s užíváním bytů, jako jsou teplo, teplá a studená voda, úklid, či osvětlení společných prostor, mohou navíc zvednou také dlouhodobé zálohy na opravy, tzv. fond oprav. To vše může […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.