Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Prodeje nemovitostí klesají, pronájmy výrazně vzrostly. Na trhu začínají chybět „ekonomické“ nemovitosti, za odpovídajícími cenami bydlení se jde za hranici města

06.11.2019 12:11 Tisková zpráva: Bezrealitky

Zatímco loni touto dobou vrcholil růst cen nemovitostí, zdražovaly pronájmy a trh se kvůli novým pravidlům hypoték výrazným způsobem měnil, letos už se pouze ustalují důsledky těchto jevů. Cenové hladiny starších nemovitostí, kterých se po celé republice prodá nejvíce, jsou stabilizované a skokový růst skončil. Postupně klesá počet prodejů na úkor nájmů. Ceny metráží přestaly růst, lidé však po roce dosáhnou za své peníze v rámci požadované dispozice na méně atraktivní nemovitosti. Ani tak růst cen nekončí a Praha brzy prolomí hranici 90 000 za metr čtvereční u starších bytů. Potvrzují to data z Kvartálního monitoru přímého trhu s nemovitostmi, který zveřejnily Bezrealitky.

  • Počty pronájmů meziročně vzrostly o 18 %, prodeje stagnují
  • Ceny meziročně vzrostly, růst se však zastavuje, Praha i tak brzy překoná hranici 90 000 Kč / m2 za starší byt
  • Finanční možnosti zájemců o bydlení narazily na strop, lidé přestávají kupovat a vyčkávají

V meziročním srovnání prodeje starších domů a bytů stagnují a spíše klesají – v rámci ČR o tři procenta. V Praze sice počet transakcí rostl i nadále 5% tempem, v Jihomoravském kraji už byl počet prodaných nemovitostí totožný jako před rokem a zastavila se tak růstová tendence. Ve Středočeském kraji byl počet prodaných nemovitostí o 3 % vyšší. Cenově senzitivní kraje, jako například Moravskoslezský nebo Ústecký, pak zažily vlivem rostoucích cen a doprodání levných nemovitostí propad v transakcích o desítky procent.

Ceny nemovitostí v pohledu na metr čtvereční meziročně vzrostly o 12 % v případě domů a 19 % v případě bytů. Zároveň vzrostla i průměrná cena pořizované nemovitosti – o 21 % u domů a 33 % u bytů. Při totožných dispozicích se totiž v Praze, Brně, Ostravě a středočeských městech kupovaly především větší nemovitosti, což může souviset s „vyprodáním“ ekonomických a investičních domů nebo bytů s menší metráží. Průměrná cena za m2 staršího bytu byla v Praze 87 436 Kč za m2, v Brně a Jihomoravském kraji je tato částka 55 396 Kč. Průměrná cena staršího bytu v Praze byla 5 712 906 Kč, v Brně a na jižní Moravě 4 005 825 Kč.

Podle předpokladu se klesající trend prodejů přenesl do rostoucího trhu s nájemním bydlením. Do něj přecházejí i ti, kteří by ještě před pěti lety dosáhli na nákup vlastní nemovitosti v lokalitě. Meziročně se po celé republice pronajalo asi o 18 % nemovitostí více. Praha zaznamenala pětinový meziroční nárůst, Moravskoslezský kraj třetinový podobně jako Středočeský kraj. Brno a Jihomoravský kraj pak rostly meziročně o dvě procenta. Ve všech krajích s výjimkou Středočeského se poptávka po nájemním bydlení výrazným způsobem přesunula směrem k bytům na úkor rodinných domů.

Nejvýraznějším trendem třetího kvartálu se tedy stalo celkové ochlazení trhu. Ten v mezikvartálním srovnání v případě prodejů nemovitostí spadl až o čtvrtinu, a to především v regionech. V Praze již druhý kvartál po sobě rostla cena za metr čtvereční prodaného bytu v řádech nižších jednotek procent a jak se zdá, situace se uklidňuje také v Brně, kde se růst cen poprvé po půlroce dostal pod desetiprocentní hranici.

Překvapením je meziroční analýza cenového stropu v případě nájemního bydlení. Za metr čtvereční pražského bytu dokázal nájemník zaplatit průměrně 292 Kč, v případě Brna a Jihomoravského kraje 224 Kč a ve středočeských městech 204 Kč. Tato částka se však meziročně zvýšila jen minimálně. Jasně se tak potvrzuje, že obyvatelé měst již nemají další finanční prostor pro nárůst nájmů a v případě, kdy přesáhnou tuto hranici, volí raději jinou cestu – například stěhování do takzvaných metropolitních prstenců kolem spádových oblastí.

„Už druhý kvartál po sobě pozorujeme ochlazení trhu. Především velké trhy Prahy a Brna narážejí na svoje limity, do podobné situace se navíc brzy dostanou i další lokality v regionálních metropolích nebo kolem nich. Zájemci o nákup nemovitosti zároveň začínají vyčkávat – odrazuje je kombinace vysokých cen a zužující se nabídky,“ zmiňuje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. „I přesto nelze předpokládat, že by ceny nemovitostí začaly v budoucnu klesat. Například Praze očekávám velice brzy prolomení hranice 90 000 korun za metr čtvereční staršího bytu. Čeká se tedy především na nové nemovitosti v nabídce – převážně z oblasti metropolitních prstenců, kam stále častěji míří zájemci o bydlení z velkých měst – a také na to, jak se bude vyvíjet trh s hypotékami,“ uzavírá Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *