EUR 24.395

USD 23.798

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.395

USD 23.798

06. 11. 2019

0 komentářů

Prodeje nemovitostí klesají, pronájmy výrazně vzrostly. Na trhu začínají chybět „ekonomické“ nemovitosti, za odpovídajícími cenami bydlení se jde za hranici města

 

Zatímco loni touto dobou vrcholil růst cen nemovitostí, zdražovaly pronájmy a trh se kvůli novým pravidlům hypoték výrazným způsobem měnil, letos už se pouze ustalují důsledky těchto jevů. Cenové hladiny starších nemovitostí, kterých se po celé republice prodá nejvíce, jsou stabilizované a skokový růst skončil. Postupně klesá počet prodejů na úkor nájmů. Ceny metráží přestaly růst, lidé však po roce dosáhnou za své peníze v rámci požadované dispozice na méně atraktivní nemovitosti. Ani tak růst cen nekončí a Praha brzy prolomí hranici 90 000 za metr čtvereční u starších bytů. Potvrzují to data z Kvartálního monitoru přímého trhu s nemovitostmi, který zveřejnily Bezrealitky. 

  • Počty pronájmů meziročně vzrostly o 18 %, prodeje stagnují
  • Ceny meziročně vzrostly, růst se však zastavuje, Praha i tak brzy překoná hranici 90 000 Kč / m2 za starší byt
  • Finanční možnosti zájemců o bydlení narazily na strop, lidé přestávají kupovat a vyčkávají

V meziročním srovnání prodeje starších domů a bytů stagnují a spíše klesají – v rámci ČR o tři procenta. V Praze sice počet transakcí rostl i nadále 5% tempem, v Jihomoravském kraji už byl počet prodaných nemovitostí totožný jako před rokem a zastavila se tak růstová tendence. Ve Středočeském kraji byl počet prodaných nemovitostí o 3 % vyšší. Cenově senzitivní kraje, jako například Moravskoslezský nebo Ústecký, pak zažily vlivem rostoucích cen a doprodání levných nemovitostí propad v transakcích o desítky procent.
Ceny nemovitostí v pohledu na metr čtvereční meziročně vzrostly o 12 % v případě domů a 19 % v případě bytů. Zároveň vzrostla i průměrná cena pořizované nemovitosti – o 21 % u domů a 33 % u bytů. Při totožných dispozicích se totiž v Praze, Brně, Ostravě a středočeských městech kupovaly především větší nemovitosti, což může souviset s „vyprodáním“ ekonomických a investičních domů nebo bytů s menší metráží. Průměrná cena za m2 staršího bytu byla v Praze 87 436 Kč za m2, v Brně a Jihomoravském kraji je tato částka 55 396 Kč. Průměrná cena staršího bytu v Praze byla 5 712 906 Kč, v Brně a na jižní Moravě 4 005 825 Kč.
Podle předpokladu se klesající trend prodejů přenesl do rostoucího trhu s nájemním bydlením. Do něj přecházejí i ti, kteří by ještě před pěti lety dosáhli na nákup vlastní nemovitosti v lokalitě. Meziročně se po celé republice pronajalo asi o 18 % nemovitostí více. Praha zaznamenala pětinový meziroční nárůst, Moravskoslezský kraj třetinový podobně jako Středočeský kraj. Brno a Jihomoravský kraj pak rostly meziročně o dvě procenta. Ve všech krajích s výjimkou Středočeského se poptávka po nájemním bydlení výrazným způsobem přesunula směrem k bytům na úkor rodinných domů.
Nejvýraznějším trendem třetího kvartálu se tedy stalo celkové ochlazení trhu. Ten v mezikvartálním srovnání v případě prodejů nemovitostí spadl až o čtvrtinu, a to především v regionech. V Praze již druhý kvartál po sobě rostla cena za metr čtvereční prodaného bytu v řádech nižších jednotek procent a jak se zdá, situace se uklidňuje také v Brně, kde se růst cen poprvé po půlroce dostal pod desetiprocentní hranici.
Překvapením je meziroční analýza cenového stropu v případě nájemního bydlení. Za metr čtvereční pražského bytu dokázal nájemník zaplatit průměrně 292 Kč, v případě Brna a Jihomoravského kraje 224 Kč a ve středočeských městech 204 Kč. Tato částka se však meziročně zvýšila jen minimálně. Jasně se tak potvrzuje, že obyvatelé měst již nemají další finanční prostor pro nárůst nájmů a v případě, kdy přesáhnou tuto hranici, volí raději jinou cestu – například stěhování do takzvaných metropolitních prstenců kolem spádových oblastí.
„Už druhý kvartál po sobě pozorujeme ochlazení trhu. Především velké trhy Prahy a Brna narážejí na svoje limity, do podobné situace se navíc brzy dostanou i další lokality v regionálních metropolích nebo kolem nich. Zájemci o nákup nemovitosti zároveň začínají vyčkávat – odrazuje je kombinace vysokých cen a zužující se nabídky,“ zmiňuje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. „I přesto nelze předpokládat, že by ceny nemovitostí začaly v budoucnu klesat. Například Praze očekávám velice brzy prolomení hranice 90 000 korun za metr čtvereční staršího bytu. Čeká se tedy především na nové nemovitosti v nabídce – převážně z oblasti metropolitních prstenců, kam stále častěji míří zájemci o bydlení z velkých měst – a také na to, jak se bude vyvíjet trh s hypotékami,“ uzavírá Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Zájem o pronájmy je nejvyšší za 10 let. Snů o vlastním bydlení se ale lidé nevzdávají

Snížení cen nemovitostí v dohledné době nelze očekávat. Důvodem je zdražování stavebního materiálu, energií a nedostatek pracovní síly, která se promítá do růstu mzdových nákladů. Celkové stavební náklady výrazně vzrostly a jejich pokles s největší pravděpodobností do konce roku nenastane. Nejpravděpodobnějším scénářem je jejich stabilizace na současné úrovni.

Text: František Veselý

16. 06. 2022

Růst nájmů 2021

Inflace roste, ceny nemovitostí rostou, připravte se na růst nájmů

Českou republiku zaplavila inflace. Za poslední rok se projevila především v růstu cen bytů, teď už si ji ale můžeme všimnout i běžně v obchodech. Téměř dva roky s koronavirem a uvolněnou fiskální politikou, která jen tak mimochodem pouštěla do ekonomiky helikoptérové peníze, si totiž konečně řekly svou cenu. A ta je opravdu rostoucí.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 11. 2021

Eva Hingarová: Hypotéky budou zdražovat, dostupnost bydlení ale ovlivní i ceny energií

Vyšší hypoteční sazby zatím dostupnost bydlení tolik nezhoršily. „Nesmíme ale zapomínat také na růst cen energií, potravin, služeb či stále rostoucích cen bytů,“ říká v rozhovoru Eva Hingarová, Head of Finance SFG holding a.s. s tím, že se i díky těmto nákladům může vlastní bydlení stát nedostupné i pro střední třídu.

Text: Jana Zámečníková

Foto: SFG holding a.s.

03. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.